• İnceleyenler Kulübü'nde her konuda deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. Bu sayede "Bilinçli Tüketici Toplumu" oluşturma hedefimize katkı sağlayabilirsiniz. :)
  • inceleriz.com üzerinden inceleme ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Aralıklı Oruç

Yelda Helvacı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Aralıklı oruç diyeti (intermittent fasting/İF) günü 2 bölüme ayıran ve hangi yemeğin yeneceğinin değil yemeğin ne zaman yenmesi gerektiğinin önemli olduğu bir beslenme tarzıdır. Aralıklı oruçta açlık zamanı kişinin yaşam tarzına ve alışkanlıklarına göre değişebilmektedir. Aralıklı oruç diyetinde bol sıvı alımı önem taşımaktadır.
Aralıklı oruç 24 saat içerisinde kahvaltı ve akşam yemeği olmak üzere 2 öğünden oluşan beslenme şeklidir. 16:8 yani 16 saat yemek yemeden ve ardından tekrar 8 saat yemek yemeden geçirilmektedir. 16 saatlik açlığın içine uyku saatleri dahildir. Sabah ve akşam öğünleri arasındaki 8 saat boyunca katı besinler tüketilmemektedir. Su, sade soda, şekersiz kahve veya çay gibi kalorisiz sıvılar içilebilir. Yeterli sıvı alımı önemlidir.
Aralıklı oruç diyetinde belirlenen öğünlerde istenilen besinin yenmesine izin verir, ancak doğru olan sağlıklı yiyeceklerin tercih edilmesidir: Aralıklı oruç diyetinde yüksek karbonhidrat ve şeker içeren, işlenmiş ve hazır gıdalar tüketilmemelidir. Aralıklı oruç diyetine başlanmadan önce bir hekim kontrolünden geçilmesi ve aralıklı orucun bir diyetisyen kontrolünde yapılmasında fayda vardır. Aralıklı oruç diyetinin kilo verme ve sağlık açısından faydalı olduğuna dair çalışmalar bulunmaktadır.

Son düzenleme:
Bu durum bana uyuyor sanki. Aradaki fark ben bütün gün yemek yemeyip bütün gece yemek tüketiyorum gibi :kiskis

Ayrıca karbonhidrat kısmı da uymuyor çünkü makarnayı fazla seviyorum biraz :cay

Bu durum bana uyuyor sanki. Aradaki fark ben bütün gün yemek yemeyip bütün gece yemek tüketiyorum gibi :kiskis

Ayrıca karbonhidrat kısmı da uymuyor çünkü makarnayı fazla seviyorum biraz :cay
Makarnasız sofraya oturmazsın sen , bir de herkese sadece makarna yapıyorum gibi gösterirsin :)) yıllardır diyet /sağlıklı beslenme yaparım.
Her türlü diyet şeklini de denemişliğim vardır.en çok bana uyan aralıklı oruç olanıydı.
Günde 2 kez beslenmek ve akşam 19 dan sonra su harici birşey tüketmemek.
Gece atıştırmaları olmayınca uyumadan 4 saat önce miden boş ise kilonda gidiyor kendini hafiflemiş de hissediyorsun.
Buna spor da eklersen ( 1 saat yürüyüş de olur ) yaşam biçimi haline getirirsin sağlıklı olursun.

Makarnasız sofraya oturmazsın sen , bir de herkese sadece makarna yapıyorum gibi gösterirsin :)) yıllardır diyet /sağlıklı beslenme yaparım.
Her türlü diyet şeklini de denemişliğim vardır.en çok bana uyan aralıklı oruç olanıydı.
Günde 2 kez beslenmek ve akşam 19 dan sonra su harici birşey tüketmemek.
Gece atıştırmaları olmayınca uyumadan 4 saat önce miden boş ise kilonda gidiyor kendini hafiflemiş de hissediyorsun.
Buna spor da eklersen ( 1 saat yürüyüş de olur ) yaşam biçimi haline getirirsin sağlıklı olursun.
Bana 2 yumurta kır, ömrüm seninle geçsin benim için gerisi fark etmez ;)

Gece yemek yeme alışkanlığı çocukluğumuzdan beri bar çünkü DÜKKAN denen o yerden gece 10 da eve gelirdik baba korkusu ile. 10 da sofraya otur yemek ye sonra tv seyret 12 de yat uyu sabah 8 kalk git dükkan aç.

7 Yaşımdan beri sabah dükkan açarım ben, sanırım 8 veya 9 yaşımda beri kendi anahtarlarım vardı. Şimdi yaş 50, çocukluktan bugüne böle alışmışız, zararlı ama gündüz hiç aklıma gelmeyen YEMEK kavramı gece de aklımdan çıkmıyor.

Neyse hatun, Makarna hazırsa ben eve geleyim :kiskis