• İnceleyenler Kulübü'nde her konuda deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. Bu sayede "Bilinçli Tüketici Toplumu" oluşturma hedefimize katkı sağlayabilirsiniz. :)
  • inceleriz.com üzerinden inceleme ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Kök Hücre ile Diz Kireçlenmesinden Kurtulmak Mümkün mü?

Yelda Helvacı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Merhaba;

Dünyada yaklaşık 250 milyon kişinin diz kireçlenmesinden muzdarip olduğunu biliyor muydunuz? Sağlık ve sağlıklı beslenme konularındaki meraklı yapım nedeniyle mümkün olduğunca bu konularda içerikleri takip ederim ve dün okuduğum bir yazıda, konu başlığında belirttiğim diz kireçlenmesi konusunda aslında ne kadar çok insanın eziyet çektiğini fark ettim. Kök Hücre ile diz kireçlenmesinden kurtulmanın mümkün olduğunu ise Doç. Dr. Sena Tolu dan öğrenmiş oldum.

Doç Dr Sena Tolu'nun bu konuda beyanları, diz ekleminin insan vücudunun en büyük ve en sık yaralanan eklemi olduğu yönde. Diz ekleminde ağrı, şişlik ve harekette kısıtlılık kireçlenmenin temel nedeni olarak görülüyor. Tedavi sürecinde ise eklem boşluğuna enjekte edilen kök hücreler kıkırdak hücrelerine dönüşerek kıkırdak dokunun yenilenmesini sağlıyor.

Bunu okuyunca devamını size olduğu gibi aktarmak istedim.

Diz kireçlenmesinin temel nedeni eklemin yanlış kullanımı, ilerleyen yaş, fazla kilo ve diz çevresi kasların zayıf olması olsa da eklem çevresinde gelişen kırıklar, daha önce geçirilmiş diz ameliyatları ve romatizmal hastalıklar da dizde kireçlenmenin gelişmesine neden olur. Diz ekleminde ağrı, şişlik ve hareketlerinde kısıtlılık kireçlenmenin temel belirtileridir. Kireçlenmenin seviyesi ilerledikçe, bu semptomların da şiddeti artar.
Kök hücre, insan vücudunda farklı hücrelere dönüşme ve çoğalma yeteneğine sahip özel hücrelerdir. Diz kireçlenmesinde eklem boşluğuna enjekte edilen kök hücreler kıkırdak hücrelerine dönüşerek, kıkırdak dokunun yenilenmesini sağlamaktadır. Kök hücreler hem rejenerasyonu sağlarken aynı zamanda mevcut hasarlı kıkırdak dokunun da yıpranmasını durdurmaktadır. Kök hücre vücutta özellikle kemik iliği ve yağ dokusunda bol miktarda bulunur."
Yağ dokudan kök hücre tedavisinin en büyük avantajının hastanın günlük yaşantısına hızlıca dönmesi olduğunu belirten Doç. Dr. Tolu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Yağ dokudan kök hücre elde edilmesi görece kemik iliğine göre daha kolay olan ve hastanın hastaneye yatmasına gerek olmadığı bir yöntemdir. Lokal anestezi altında, ağrı ya da rahatsızlık hissi olmadan kök hücreler hastanın karın yağından kolay bir işlemle alınır ve saflaştırma işleminden sonra diz eklemine enjekte edilir. Hasta enjeksiyon sırasında da herhangi bir rahatsızlık hissi duymaz, öyle ki aynı gün hastaneden evine gidebilir.

Diz kireçlenmesinde kök hücre tedavisinin, diz kıkırdağındaki hasarı tamamen ortadan kaldırmasa da hastaların ağrı, şişlik ve eklem sertliği şikayetinde belirgin azalma sağladığı ve böylece eklem hareketlerinde kolaylık ve günlük yaşam aktivitelerinde rahatlama sağladığı bilimsel araştırmalar ile de gösterilmiştir. Kök hücre tedavisi kireçlenmenin tedavisinde bugün için oldukça umut verici tedaviler içinde yerini almıştır. Elbette kök hücre tedavisinin, hem yağ dokudan hücrelerin elde edilmesi hem de eklem içine uygulanması aşamasında bu konuda deneyimli hekimler tarafından yapılması gerekmektedir. Uygun hasta seçimi ve tedavinin uygulama sıklığı gibi konularda yapılan araştırmalar ışığında gelecekte daha sık uygulanacağı düşünülmektedir."

Umarım sizler için aktardığım bu bilginin bir faydasını görürsünüz. Hepinize sağlıklı bir ömür dilerim.
 
Üst