Neler yeni

Yüksek Çözünürlük Sahibi TV aldığınızda Tüm Dertler Bitecek Zannetmeyin

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Dostlar Merhaba;

Dikkat ediyorum, özellikle yeni televizyon satın alan dostlarımızda ve yine özellikle uydu yayınlarını izlediklerinde ciddi bir hayal kırıklığı yaşama durumu var ve biz bu konuda yıllardır uyarılar yapıyoruz.

Mağazalarda Stream Generatör gibi yüksek teknoloji aygıtlar ile tv lere basılan suni yayınlara aldanıp televizyon almayın diye sürekli uyarıyoruz.

Ne demek istediğimizi anlayabilmeniz için belli aralıklarla sizlere bazı kendi çekimlerimizden oluşan kayıtları aktarıp bunları referans almanızı rica ediyoruz.

Bakınız Canon Eso R7 dahil 240FPS çekim yapabilecek birçok kamera var elimizde ve biz testlerimizi yaparken bunlardan faydalanıyor, sizlere de bazı konuları elimizden geldiğince izah etmeye çalışıyoruz.

Yüksek çözünürlük her şey demek değildir diye bu nedenle sizler için basit bir video da çekip yayınladık hatta youtube da değil, Orijinal halini indirip USB den dilediğiniz tv de kontrol edebilmeniz için Drive alanımda indirme linki de paylaştım.

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

Çok paralar verip ultralar megalar gigalar havalarda uçan terimler ile evinize süper lüx tv aldınız diye her derdiniz bitecek zannetmeyin lütfen.

Sizin televizyonunuz ultra mega giga olabilir ancak yayın sistemi öyle değil.

Netflix Amazon Prime Video Disney+ gibi birçok platform dahil halen istenen bant genişliğinde yayın sağlayamıyor, bitrate mbit gibi değerler yerlerde sürünüyor, vatandaş halen 10mbit download ile netflix izleyip ''ben neden kötü görüntü görüyorum'' diye soru soruyor, bunların önüne geçmek için bazı temel bilgileri de öğrenmeniz lazım o televizyonları satın almadan evvel. evimde 55mbit hızım var ama netflix bana sadece 11 12 mbit kapasite veriyor, bunları oturup tartışmamız lazım.

Haka

Meraklı
Yeni Üye
Hocam yüksek çözünürlük elbette herşey demek değil; tüm dertleri de tabii ki çözmüyor ama bu konuda da en büyük suçun TV üreticilerinde olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Görüntü işleme teknolojileri sürekli geliştiği halde TV üreticileri maliyetten kısma, üretim kolaylığı, vb. nedenlerle gelişen teknolojiyi takip etmekten ve bu konuda ar-ge yarışına girmekten itinayla kaçıyorlar. Bunun yerine QLED TV, miniLED TV, Crystal TV, Ultra Hiper SüperLED TV gibi daha çok pazarlamaya yönelik; reklam kokan ve çoğu zaman kullanıcı açısından dikkate değer bir fark yaratmayan alanlara dalıyorlar.

Örneğin günümüzde üretilen TV'lerdeki panel kalitesinin ve görüntü işlemcilerinin 10-15 yıl önce üretilenlerden çok daha gelişmiş ve güçlü olması gerekmiyor mu? O halde nasıl oluyor da 10 sene önce üretilen bir TV'nin uydu alıcısı bugün üretilen bir TV'den çok daha kaliteli görüntü verebiliyor? Cevap bence çok basit: Kullanıcının dikkatini yukarıdaki bahsettiğim göz boyayıcı teknolojilere (!) çekerek insanların bu durumu sorgulamamasını ve alım kriterleri içerisine koymamasını sağlamaya çalışıyorlar. Bu hususta da maalesef başarılı olduklarını söylemek zorundayız. 2010'lu yıllarda da sürekli 3D TV'leri gazlayıp duruyorlardı. O zaman da bunun boş bir çaba olduğunu; özellikle aktif gözlüklü teknolojinin baş ağrısı yaratmaktan başka işe yaramadığını bildiğim halde alternatif olmadığı için, bir tane bile 3D film izlemediğim 3D TV'yi almak zorunda kalmıştım.

Böyle göz boyama amaçlı boş teknolojileri pazarlamak yerine bir tane lider üretici de çıkıp biz her türlü düşük kare hızına sahip kaynaktan gelen görüntüyü kusursuz biçimde 60FPS'e dönüştüren Motion Interpolation teknolojisi geliştirdik dese ya, olmaz mı??? Hayır teknoloji yok değil, var. Ama geliştirilmesi ve TV'lerde dahili ya da harici (opsiyonel) olarak kullanılabilir olması gerekiyor. Aşağıdaki videoda yapay zekayla çalışan bir algoritmanın ne kadar mükemmele yakın sonuçlar verdiğini görebilirsiniz:
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

Ya da bir diğer firma çıksın desin ki FHD çözünürlüğe sahip kaynaktan gelen görüntüleri de yapay zeka yardımıyla kusursuz biçimde UHD çözünürlüğe upscale eden teknoloji geliştirdik, artık FHD uydu yayınlarını bile gerçek UHD kalitesinde izleyebileceksiniz dese fena mı olur??

Ama onlar günümüz kullanıcılarının 10 yıllardır rahatsız olduğu bu tür gerçek sorunları çözmek ve dikkatlerini bu tür geliştirmelere çekmek yerine bir çoğu kısa sürede unutulup gidecek janjanlı isimlere sahip göz boyama teknikleriyle ürün satmaya çalışıyor.

Bir başka örneği sizin yukarıdaki videonuzdan verelim. Çekmiş olduğunuz videonun orijinal halini kamera hangi sıkıştırma algoritmasıyla sıkıştırdı bilemiyorum ama Youtube'da 1080p çözünürlüğünde 2 farklı sıkıştırma tekniğiyle sıkıştırılmış hali var. Bir tanesi 4.7 Mbps bitrate ile AVC codec ile sıkıştırılmış; diğeri ise 2.61 Mbps bitrate ile VP9 codec kullanılarak sıkıştırılmış. Burada direk bitrate'e bakan birisi AVC formatındaki videonun daha kaliteli görüntü vereceğini düşünür ama gerçekte neredeyse yarı yarıya daha düşük bant genişliğine sahip VP9 formatındaki video daha kaliteli görüntü vermektedir. Hatta AV1 versiyonu olsaydı aynı kaliteyi biraz daha düşük bitrate ile sağlayabilirdi.

İşte üretici firmalar bunun gibi gerçek hayatta insanlara faydası olacak, TV izleme konforlarında fark yaratacak teknolojilere yoğunlaşmak yerine işin kolayına kaçıp, sanki herkesin televizyonuna her an 4K HDR 60 FPS 100Mbps kalitede görüntü kaynağı bağlıymış gibi bir sürü ıncık cıncık pazarlama laflarıyla mal satmaya çalışıyorlar...

Hakan

Süper Üye
Kadim Üye
Merhaba Adem bey.

2 gün önce bahsettiğim tam olarak buydu. TV ekranı özellikle gri tonlu ağaç görüntülerinde parlama yapıyor demiştim hatırlarsanız. Yayınladığınız videoda benim TV 10.000 kb/sn olan, hatta daha çok 5.000 kb/sn olan görüntü gibi yapıyor. Ağaçların görüntüsü yeniden oluşturulurken bu parlama oluyor.

Ve daha çok TV8HD de yayınlanan Survivor yarışmaları sırasında arka plandaki ağaçların görüntülerinde yapıyor. Şimdi bu durumda suç TV'nin olmamış mı oluyor.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Merhaba Adem bey.

2 gün önce bahsettiğim tam olarak buydu. TV ekranı özellikle gri tonlu ağaç görüntülerinde parlama yapıyor demiştim hatırlarsanız. Yayınladığınız videoda benim TV 10.000 kb/sn olan, hatta daha çok 5.000 kb/sn olan görüntü gibi yapıyor. Ağaçların görüntüsü yeniden oluşturulurken bu parlama oluyor.

Ve daha çok TV8HD de yayınlanan Survivor yarışmaları sırasında arka plandaki ağaçların görüntülerinde yapıyor. Şimdi bu durumda suç TV'nin olmamış mı oluyor.
Günaydın; umuyorum ki fırsat bulur ve bugün videoyu kesip biçebilirim çünkü sizin ne anlattığınızı gayet iyi anlıyorum. Anlıyorum zira ben de zaten görüyorum, yaşıyorum aynı sorunu birçok üründe.

Bizim Konsolu tv ler ile birlikte benimLenovo 2K momitöre de bağladım tepkiler arasındaki fark görülebilsin diye.

Direkt olarak ''TV nin suçu değil'' diyemeyiz.
Direkt olarak ''TV nin suçu'' da diyemeyiz.

Burada yayın kaynaklı yaşananları da var, tv nin donanımı ve mühendisliği kaynaklı yaşananları da var.

Aynı konsolu 4 ayru tv ye takıyorum, birisinde yok denecek kadar az, yani hissetmek için görmeyi hedeflemek gerekiyor, birisinde dikkat etmesen de belli ediyor, diğerinde bariz şekilde ''Ben buradayım'' diyor, diğerinde ise izlenebilir veya oynanabilir gibi dahi değil sonucu ortaya çıkıyor.

Halbuki konsol aynı, oyun aynı, ayarlar aynı.

Hakan

Süper Üye
Kadim Üye
Günaydın; umuyorum ki fırsat bulur ve bugün videoyu kesip biçebilirim çünkü sizin ne anlattığınızı gayet iyi anlıyorum. Anlıyorum zira ben de zaten görüyorum, yaşıyorum aynı sorunu birçok üründe.

Bizim Konsolu tv ler ile birlikte benimLenovo 2K momitöre de bağladım tepkiler arasındaki fark görülebilsin diye.

Direkt olarak ''TV nin suçu değil'' diyemeyiz.
Direkt olarak ''TV nin suçu'' da diyemeyiz.

Burada yayın kaynaklı yaşananları da var, tv nin donanımı ve mühendisliği kaynaklı yaşananları da var.

Aynı konsolu 4 ayru tv ye takıyorum, birisinde yok denecek kadar az, yani hissetmek için görmeyi hedeflemek gerekiyor, birisinde dikkat etmesen de belli ediyor, diğerinde bariz şekilde ''Ben buradayım'' diyor, diğerinde ise izlenebilir veya oynanabilir gibi dahi değil sonucu ortaya çıkıyor.

Halbuki konsol aynı, oyun aynı, ayarlar aynı.
O zaman kısaca cevap şu: Bazı 4K TV'ler 1080i HD yayın ile baş edebilirken bazı 4K TV'ler bunu tam yapamıyor. Daha önce de dediğim gibi. 1080p gerçek Orijinal Full HD Blu-ray filmlerim var. Onlarda yapmıyor. Youtube'deki 4K videolarda zaten hiç yapmıyor.

Videonuzu indirdim. Akşam TV'de deneyeceğim.

Hatta şundan da şüphelenmeye başladım. Acaba TV'nin dahili uydusu ile de ilgili olabilir mi? Düşük kalitedir vs. Bende 2 tane Next Full HD uydu cihazı var. Bir de onları bağlayıp deneyeyim diyorum. Çünkü Blu-ray oynatıcı HDMI'den bağlı ve hiç bir kusur yok.

Hakan

Süper Üye
Kadim Üye
Ya da bir diğer firma çıksın desin ki FHD çözünürlüğe sahip kaynaktan gelen görüntüleri de yapay zeka yardımıyla kusursuz biçimde UHD çözünürlüğe upscale eden teknoloji geliştirdik, artık FHD uydu yayınlarını bile gerçek UHD kalitesinde izleyebileceksiniz dese fena mı olur??
Merhaba

UltraHD TV'lerin en kolay yaptığı upclale bence bu. 1920x1080p görüntüyü 3840x2160 çözünürlüğe yükseltme. TV'nin işlemcisi bu konuda bence hiç yorulmuyor bile. Çünkü 1080p çözünürlüklü bir videoda sadece bir piksel içindeki bir rengi UltraHD TV her piksele karşılık 4 ile çarpıyor. Bu da kolay oluyor. İzlediğim orijinal Blu-ray filmlerden şahidim. Görüntü cidden 4K gibi oluyor. Bunda Blu-ray filmin görüntü netliğinin etkisi de var. Bununla ilgili bir kaç film önerebilirim. İmkanınız var ise test edersiniz.

I'Robot, I'am Legend, Ready Player One. Asteriks Olimpiyatlarda, Oblivion, Elysium.

Bu filmleri Full HD TV'den bile daha net, daha iyi gösteriyorlar. En azından benim TV öyle gösteriyor. LG Blu-ray Player üzerinden.

Sıkıntı 576 gibi, 720 gibi çözünürlüklerde oluyor. 4K piksel sayısına tam bölünmüyor bu çözünürlükler. TV bunları bile 8 milyon küsür piksele çıkartırken cidden 40 takla atıyor. İmkansız mı. Değil. Ama video işlemci gücü ve hızı gerekiyor. Çabucak hesaplayıp ekrana oturtacak.

Haka

Meraklı
Yeni Üye
Yalnız bu şekilde 1 pikseli 4 piksel olarak göstermesi durumuna upscale bile denemez. En eski dandik LCD monitörler bile native çözünürlükten daha düşük çözünürlükte bir sinyal aldığında bu şekilde çakma "upscale" yapabiliyorlar.

Upscale diyince en azından bilinear ya da bicubic gibi bir algoritmayla yapılan upscale'leri kastediyorum. Ne demek istediğimi aşağıdaki linkten anlayabilirsiniz:

Hakan

Süper Üye
Kadim Üye
Yalnız bu şekilde 1 pikseli 4 piksel olarak göstermesi durumuna upscale bile denemez. En eski dandik LCD monitörler bile native çözünürlükten daha düşük çözünürlükte bir sinyal aldığında bu şekilde çakma "upscale" yapabiliyorlar.

Upscale diyince en azından bilinear ya da bicubic gibi bir algoritmayla yapılan upscale'leri kastediyorum. Ne demek istediğimi aşağıdaki linkten anlayabilirsiniz:
1 pikseli 4 piksel yapmak upscale sayılmaz zaten. Onu ben de söylüyorum. Çünkü dikeyde ve yatayda piksel sayı oranı sabit kalıyor.

1920x1080 çözünürlüğü 3840x2160 yapmak büyük bir upscale sayılmaz. TV için zor değil. Ultra HD TV (4 adet Full HD TV'den oluşuyor.)
1920x1080 çözünürlüğü 5760x3140 yapmak büyük bir upscale sayılmaz. TV için zor değil. Böyle bir TV yok. 9 adet Full HD TV anlamına gelir.
1920x1080 çözünürlüğü 7680x4320 yapmak büyük bir upscale sayılmaz. TV için zor değil. 8K TV (Bana göre 16K TV. 8K TV değil. Çünkü 16 adet Full HD TV'den oluşuyor)

Sıkıntı ara çözünürlüklerde.