Bulaşık Makinesi Su Miktarını Nasıl Belirler?
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Bulaşık Makinesi Su Miktarını Nasıl Belirler?

1

Özellikle Çamaşır ve bulaşık makineleri ile ilgili ve yine özellikle Ev Hanımlarının yoğun sorduğu soruların bazılarının temeli bu sistemin nasıl çalıştığını anlama zorunluluğunu da beraberinde getiriyor. Mesela neden az su alıyor, neden lekeli kalıyor, suyu neden gaç alıyor gibi bir çok sorunun cevabı bu sistemin işleyişini bilmekte yatıyor.

Konumuz bulaşık makinesi olduğu için ele alacağımız sistem de bulaşık makinesinin su alımında kullandığı temel prensipler olacak. Öncelikle belirtelim bu yüksek düzeyde karışık bir sistem değil ancak yine de mantığını anlayabilmek gerekiyor. Burada verilecek teknik detayların görsel ile desteklenmesi ise anlatılanın daha iyi anlaşılmasını sağlayacağı için hemen aşağıda bir su sayaç kartı nasıl bir şeydir onu ekleyerek başlayalım.

arcelik bulasik makinesi su sayac blogu

Yukarıda su giriş çıkış bloğu olarak sizlere gösterilmiş olan manyetik okuyucunun içerisindeki kart ise tam şu şekildedir.

Arcelik Bulasik Makinesi Su Sayac karti

Bulaşık makinelerinin su alımını ölçmek için genellikle su sayaçları veya debimetreler kullanılır. Bu cihazlar, suyun geçişini algılamak ve miktarını ölçmek için belirli bir mantık kullanır.

Su sayaçları, çoğunlukla manyetik bir çalışma prensibi kullanır.Sistem mühendisliğine göre değşecek olsa da genelde iki adet manyetik malzeme ve bir su akış yolundan oluşur. Manyetik malzemeler, suyun içinden geçtiği borunun yine mühendislik dizaynına göre değişecek şekilde ya tek kanatta ya da her iki tarafa yerleştirilir.
Su, borudan geçerken manyetik alanın da değişmesine neden olur. Bu değişim, manyetik malzemelerde oluşturulan algoritma çerçevesinde okuma yapmasını sağlar ve bu okuma bilgileri ana işlemciye gönderilir bu şekilde su miktarına dair bilgi akışı oluşturur.

Su sayaçları tarafından yapılan bu okuma ve bilgi aktarımı suyun debisini temsil eder.
Su sayaçları, bu debi bilgisini kullanarak, bulaşık makinesinin ne kadar su aldığını hesaplar.
Bazı yeni nesil üst segment bulaşık makineleri ise su alımını akustik sensörlerle ölçebilir. Su akışı sırasında oluşan ses dalgalarını algılayarak su miktarını belirleyebilirler. Bu şekilde çalışan su sayaçları veya debimetreler, bulaşık makinelerinin su tüketimini doğru bir şekilde ölçerek enerji ve su tasarrufu sağlamaya yardımcı olur.

Öneri:  Ürün Alırken Neden Donanımları Sorgulamak Zorundayız?

Tabi ki bulaşık makinelerinin sağladığı su tasarrufu çok önemli olsa da, kimyasal içerik olan deterjanlarla yıkama yapan bulaşık makinelerinde, yıkama bittikten sonra bulaşıklar üzerinde ne kadar kimyasal artık kaldığı da çok önemli bir husustur bu nedenle su miktarının doğru alıp almadıı önemlidir.

    İlginizi Çekebilir
    Sharp ASV Panel

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir