HDMI ARC ve HDMI eARC Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey!
  1. Anasayfa
  2. Televizyon

HDMI ARC ve HDMI eARC Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey!

0

HDMI ARC tam olarak ne işe yarar? Kullanmaya değer mi?

hdmi arc

HDMI veya tam adını vermek gerekirse ‘Yüksek Çözünürlüklü Multimedya Arayüzü’, 15 yılı aşkın bir süredir televizyonlar, projektörler ve AV cihazlar için vazgeçilmez bir dijital bağlantı türü olmuştur.

HDMI ARC bir ses dönüş kanalıdır ve HDMI standardı içinde yer alan akıllı bir protokoldür. Bu teknoloji, karmaşık bir AV(Ses-Görüntü) kurulumunu basitleştirmenize ve ihtiyacınız olan kablo sayısını önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur.

HDMI Nedir?

HDMI, 2002’de piyasaya sürüldü ve bu yüksek teknoloji konektöre sahip ilk ürün 2004’te mağazalara çıktı.

HDMI, bir kaynaktan bir TV’ye, amplifikatöre veya soundbar’a yüksek kaliteli dijital görüntü ve ses verilerini aktarmak için tasarlanmış bir arabirimdir.

HDMI ARC Nedir?

HDMI Arc 2009 yılında HDMI 1.4 sürümünün bir parçası olarak tanıtıldı.

HDMI ARC, optik kablo ihtiyacını ortadan kaldırır ve sesi TV’nizdeki uyumlu bir HDMI soketinden bir soundbar veya AV alıcısı üzerindeki uyumlu bir HDMI ARC soketine göndermenizi sağlar.

hdmi earc

HDMI ARC’yi Kullanmak İçin Neye İhtiyacınız Var?

HDMI ARC‘nin avantajlarından yararlanmak için, ARC özellikli HDMI soketleri olan bir televizyona ve ses işlemcisine (AV alıcısı veya SoundBar’a) ihtiyacınız olacaktır.

TV’nizin arkasına bakın – üç veya dört HDMI soketi varsa, ‘ARC‘ veya ‘eARC‘ etiketli olanı bulmanız gerekir. Etiket bulamadıysanız TV’nizin kullanım kılavuzuna bakın.

Birçok TV’de HDMI ARC otomatik olarak çalışacaktır. Olmazsa, bir uzaktan kumanda almanız ve TV’nizin yerleşik hoparlörlerini kapatmak ve televizyonunuzun sesini harici bir hoparlöre veya amfiye göndermesini sağlamak da dahil olmak üzere TV ayarlarınızdan birkaçını değiştirmeniz gerekebilir.

Öneri:  SAMSUNG 43CU7000 Panel Üreticisi ve Özellikleri

HDMI ARC’yi kullanmak yeni bir HDMI kablosu gerektirmez. Herhangi bir HDMI kablosu gereksinimleri karşılayabilir.

hdmi arc2

eARC Nedir?

eARC, (gelişmiş ses dönüş kanalı), yeni nesil ARC’dir. HDMI 2.1 ile gelen bir özelliktir.

eARC‘nin en büyük avantajı, bant genişliği ve hızındaki büyük artıştır. Bu, TV’nizden bir ses çubuğuna veya AV alıcısına daha yüksek kaliteli ses göndermenizi sağlar.

eARC‘nin 38 Mbps‘ye kadar hızlarda sekiz kanallı, 24bit/192 kHZ sıkıştırılmamış veri akışları dahil olmak üzere 32 kanala kadar ses sunabilme kapasitesi vardır. Bu, şu anda Blu-ray disklerde, 4K Blu-ray’lerde ve bazı akış hizmetlerinde bulunan tüm yüksek bit hızlı formatların (Dolby TrueHD, DTS-HD Master Audio ve Dolby Atmos ve DTS:X gibi nesne tabanlı formatlar) uyumlu olacağı anlamına geliyor.

hdmi kablo

HDMI eARC’ı Kullanmak İçin Yeni HDMI Kablolarına İhtiyacım Var Mı?

HDMI.org’a göre, şu anda Ethernet’li standart bir HDMI kablosu veya Ethernet’li bir Yüksek Hızlı HDMI kablosu kullanıyorsanız sorun olmaz. Ethernet’li Ultra Yüksek Hızlı HDMI kabloları kesinlikle çalışacaktır.

eARC üzerinden bazı ses formatları için gereken ekstra bant genişliği nedeniyle, çok eski kabloların sorun yaşanması mümkündür.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir