VESTEL 65Q9900 QLED Smart TV
 1. Anasayfa
 2. Televizyon

VESTEL 65Q9900 QLED Smart TV

6

VESTEL 65Q9900 QLED Smart TV televizyon biz tüketicilere neler verecek? Gerçekten bir Quantum Led deneyimi yaşayabilecek miyiz? Q9900 model televizyon incelemesini izlediniz mi? (43 50 55 ve 65” ürünler videoda değerlendirilmiş ve 55” üzerinde testler yapılmıştır) Dolayısı ile bir Qled ürün gerçekten sizlere Quantum deneyimi yaşatabilecek mi bunun kararını yazımız ve video sonrası kendiniz rahatlıkla görebileceksiniz.

Televizyon söz konusu olduğunda yerli üreticilerde hep öncelik verdiğimiz VESTEL üretimi ürünlere güveniyoruz. Uzun yıllardır incelemelerini yaptığımız ve 2000 li yılların başından beri CRT deneyiminden bugüne kadar gelişim sürecini mümkün olan en yakın seviyede takip ettiğimiz VESTEL’ in TV üretimi konusundaki başarısını da mümkün olan her mecrada ve mümkün olan her fırsatta dile getiriyoruz (Beyaz Eşyanın Aksine)

TV gelişim sürecini takip ediyor olmamız nedeniyle doğal olarak firmanın çalıştığı panel üreticileri ve anakart geliştirme süreçlerini de çok yakından gözlemleme ve analizlerini takip edebilme şansımız oluyor. Bu doğrultuda ilk nesil 15” TFT LCD televizyonlarında kullandıkları 17MB01 anakartlarından başlayıp, 20” TFT LCD ürünlerde kullandıkları 17MB07 anakartlar ile devam edip bugünlere yani 17MB180 ve 17MB185 gibi 2022 2023 yılı modellerde kullanılan anakartlara kadar geldik. İlk android denemesi yapılan 17MB300 ve ara nesil smart 17MB230, Gönlümüze taht kuran 17MB130, MB120 ve MB100 gibi anakartları ve sanırım en çok üretim yapılan MB9X MB8X ailesini de unutmamak lazım.

Bu küçük nostaljik hatırlatma aslında sizlere olaya ne derece hakim olabildiğimizi vurgulamak amaçlı değil, paylaşılan bilgilerin hemen her mecrada olduğu gibi yabancı kaynaklardan kopyalayıp Google Translate ile Türkçeye çevirip yapıştırmaktan ibaret olmadığını anlatmanızı istedik.

Öneri:  LG 50NANO756 Panel Üreticisi ve Teknik Detaylar

Televizyonumuza dönecek olursak eğer, öncelikle akıllarda yer eden soru kuşkusuz QLED nedir veya ne işe yarar gibi bir soru olabilir. Sitemizi ve bizleri yakından takip edenler biliyor olsa da ilk defa okuyacak olanlar için aslında Qled teknolojisi SAMSUNG firması tarafından QUANTUMDOT olarak sahaya sunulmuş olan farklı bir panel türüdür. Amacı ile normalde gördüğümüz renklerden çok daha zengin tonlarını bize sunabilmektir hiç öyle milyon tane karmaşık teknik terim ile kafanızı bulandırmayalım. Ancak burada şöyle bir detay var bunu mutlaka vurgulamak lazım.

Ne SAMSUNG’un QLED teknolojisi ne de LG’nin NANOCELL teknolojisi aslında direkt olarak panel üretim teknolojisinin kendisinde olan bir iyileştirme veya buluş değildir. Bu olay tamamen, panelin arka katmanlarına ek bir katman (QDEF) yerleştirilmesi ile elde edilen bir avantajın sonucudur olay bu derece basit.

Yani Quantum dot diye o kadar abartılacak bir durum olmasa da sonuç odaklı bakacak olursak ortada bir fark olduğunu kimse inkâr edemez. Neticede Qled diye 20bine satılan X marka tv ile aynı markanın Qled olmadan 15bine satılan televizyonlarında kullanılan paneller %100 aynı paneller ancak aralarındaki fark, birisinde arkada QDEF katmanız var, diğerinde yok, olay bu. Elbette ki buna göre bir tık yazılım algoritmalarında oynamalar da yapılıyor olayı o derece basitleştirmek de istemem.

VESTEL 65Q9900 QLED

Yukarıdaki görselde QDEF yazan yeri yok sayın, işte size zaten bugüne kadar izlediğiniz tv dizaynı, QDEF katmanı var sayın, işte size Quantumdot led tv :)

İşte Vestel de bu noktada kendi Qled televizyonunu sizlere sunmak adına kendi mühendisliğini devreye sokmuş ve elbette ki gerekli ticari bağlantı ve yasal izinler doğrultusunda (Sonuçta Samsung teknolojisi) Q9900 serisi ürünlerini üretip sahaya sürmüş. Şimdi QLED NEDİR? sorusunun cevabını artık bildiğinize göre, gelin bakalım şu VESTEL 65Q9900 QLED TV bizlere neler vaat ediyormuş ona bir bakalım

Öneri:  A101 Toshiba 65UA2063DT Fiyat, Yorum, İnceleme ve Panel Teknik Özellikleri

VESTEL 65Q9900 QLED Teknik Özellikler

MARKA VESTEL
MODEL65Q9900
ÜRETİCİ VESTEL
ANAKART 17MB180E
İŞLETİM SİSTEMİSTANDART SMART MENU (Android Değil) Linux Tabanlı İşletim Sistemi
PORTLAR 3 HDMI , 2 USB (2.0), ETHERNET, OPTİK OUT, CI+,
SMART ÖZELLİKLERİWIFI WIDI BLUETOOTH HBBTV YOUTUBE NETFLİX APV
(WiDi Gogle Cast)
LİSANSLARTKGS DSMART TIVIBU
SES ÖZELLİKLERİ2X12 WATT SPEAKERBOX – Subwoower – JBL Partner Desteği – DTS Virtual X + DTS HD
ARKA AYDINLATMADirect Led
KUMANDA1 ADET STANDART KUMANDA
GARANTİYetkili Bayi Satışlarında 3 yıl. Spot Satışlarda 2 yıl.
ÜCRETSİZ NAKLİYESatışın yapıldığı yere göre değişiyor
ÜCRETSİZ MONTAJYetkili Bayi Satışlarında var. Spot satışlarında satıcıya göre değişiyor ama garanti iki yıl ile sınırlı kalır.
DUVAR ASKI APARATIÜrün askı aparatlı üretimdir.

VESTEL 65Q9900 QLED televizyonun en önemli avantajlarından birisi ise bu modelde QLED, Direct Led BLU, HDR10, HDR10+, Dolby Vision, MEMC, Pixellence pro ve 3000hz Fake Refresh Rate değerinin bir arada olmasıdır. Görsel performans anlamında top olan bu duruma bir de JBL Partner desteği eklenmiş olması potansiyel keyfi daha da arttırmaktadır çünkü bu özellikler tek bir modelde her zaman bir araya gelmemektedir.

Diğer yandan bu televizyonda her ne kadar karma panel var olsa da panel üreticilerinin ikisinin de teknoloji tabanı IPS olduğundan dolayı özellikle renk anlamında tabiri caiz ise görsel şölen beklentisi kapıda hazır beklemekte ve sevgili yazarımız @vesteloji dostumuzun Q9900 incelemesinde de belirttiği ve sizlere sunduğu üzere bu beklenti boşa çıkmamaktadır. O halde panel üreticilerinin teknik özelliklerine de bakalım.

LG DISPLAY

Tipik Kontrast 1300:1
G to G6ms
Yapı TipiIPS (IPS PANEL NEDİR?)
Çözünürlük ve PPI3840×2160 UHD 68PPI
Renk Desteği8+2 10Bit 1,07 Milyar
Antiglare oranı%3
Sert Katman 2H
Geçirgenlik%5,51
Donanımsal Hız60hz
Kelvin Değeri?
COF Sayısı8 (Cof Sayısı Nedir? Neden Önemlidir?)
Teknolojia-Si (Amorf Silicon)
sRGB%85
Adobe RGB%71
DCI P3 %70
NTSC%69
REC 2020%51

BOE DIPSLAY

Tipik Kontrast1200:1
G to G8ms
Yapı TipiADS (ADS Panel Nedir?)
Çözünürlük ve PPI3840×2160 UHD 68PPI
Renk Desteği8+2 10Bit 1,07 Milyar
Antiglare oranı%1
Sert Katman 3H
Geçirgenlik%5,10
Donanımsal Hız60hz
Kelvin Değeri8784K
COF Sayısı12 (Cof Sayısı Nedir? Neden Önemlidir? )
Teknolojia-Si (Amorf Silicon)
sRGB%98
Adobe RGB%76
DCI P3 %76
NTSC%73
REC 2020%55

Panel üreticilerinden ve üretim teknolojilerinden de anlaşılacağı üzere renk algoritması konusunda oldukça ciddi bir başarı iddiası ortada. Panel üreticileri renk konusunda başarılı IPS tabanından tercih edilmiş, QDEF katman kullanılmış, BOE özelinde %98 sRGB panel dikkat çekmiş ve yeni nesil bir anakart ile bütün sınırlar zorlanmış ve sevgili vesteloji de bunu bize neredeyse resmetmiş. O halde bu noktadan sonrası siz kıymetli okuyuculardadır :)

VESTEL 65Q9900 QLED bir televizyon mudur?

Evet, VESTEL 65Q9900 QLED bir modeldir.

VESTEL 65Q9900 QLED modelinde hangi panel kullanıldı?

LG ve BOE Display olmak üzere iki ayrı panel ile birlikte geliyor. Karma panel dediğimiz modellerden biridir.

VESTEL 65Q9900 QLED modeli Android TV mi?

Hayır, VESTEL 65Q9900 QLED Vestel Qui Menü ara yüzüyle geliyor.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yorumlar (6)

  1. Adem hoca ve her zamanki gibi çok tarafsız net bir inceleme ve yazı ortaya koymuş bu konuda şüpheleri ortadan kaldırıyor yada belirtiyor bize teşekkürler

  2. 01/02/2023

   İncelemeniz ve bize sunduğunuz bilgiler için çok teşekkürler…Biz de 16 yıllık Vestel Slim Tv ‘mizden (son 4-5 yıldır arızalı olduğu için) vedalaşmaya karar vermiş ve bütçemizin düşük olmasından dolayı Vestel’in bu modeli üzerinde durmuştuk.Aradığımız tüm özellikler var gibi ancak yoğun bir youtube ve film izleyicisi olarak, NTFS formatlı harici disk üzerinden tüm dosya formatlarını çalıştırıyor mu, bunu da çok merak ediyorum.Bununla ilgili de bilgi verirseniz çok sevinirim…Şimdiden çok teşekkürler…Emeklerinize sağlık…

  3. Herşey iyi güzel hoş…sayılır!Neden hala mini LED olayına girilmedi Oled yapildi sanırsam Vestel tarafindan daha önce ama hala ısrarla bir Google TV ya da Android TV yapılmıyor (Android yapildı)ve en önemlisi de neden 120hz olmuyor.Sürekli aynı TV ler üretip model numaralarıyla oynanıyor.
   Ben 3D TV ler çıktığında 2 tane almıştım biri Full HD 3D diğeri 4K 3D destekliydi.Bunlardan tek şikayetim TV’lere güncelleme doğru dürüst vermediler ve işletim sistemine desteği kestiklerinden ne YouTube izleyebildim ne de başka bir şey.TV de android yoksa yerli üretimlerde büyük sıkıntı.Vestel teknik servis yönünde kötünün iyisi olabilir ama şu model numaralarıyla oynayacağına adam akıllı günümüz şartlarını karşılayacak ve geleceği düşünerek TV ler üretmeli.

  4. 19/04/2023

   Değerlendirme ürünün görsel teknolojisi anlamında çok doyurucu teşekkürler fakat bence ürünü asıl ayırdeden özelliği olan Jbl ses teknoloji donanımı konusuna girmeyerek değerlendirmeyi kör topal bırakmışsınız. Ben bu ürünü almak üzereyim ve sırf bu yönünden dolayı almak istiyorum çünkü normal led tv lerde entegre gelen hoparlörler ile bir salonu ses ile doldurmanın nasıl başarısız kaldığını biliyoruz. Soundbar desen bugün Tv’lerin yarısı parası olmuş. Bence bu konuya detaylı değinseniz çok iyi olurdu.

  5. Sizin videolardan ve incelemeden görüp aldım 65ekran. Çok memnunum, linux sistem acaba configure edilebilir mi? Bazı programlar yüklemek istiyorum cihaz. Bir diğer sorum, gamepad takılabilir mi acaba cihaza? Kendim test etmeden önce size sormak istedim.

  6. Bir sorum daha var, USB ile başka işletim sistemi çalıştırılabilir acaba?

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir