Neler yeni

LG OLED 55CX6LA garantisi biter bitmez kullanılamaz hale geldi

Lgoledmağduru

Yeni Üye
Yeni Üye
Merhabalar;
28.06.2021 tarihinde mediamarkt tan almış olduğum LG OLED 55CX6LA televizyon iki gün önce kendi kendine kapandı ve açılmadı, dün servis geldi ve 33 bin liralık masraf çıkardı , cihazın ömrü 2.5 seneymiş yeni televizyon almak daha mantıklı, takas vesaire oluyo mu dedim ; cihazlarını geri alsınlar muadil yeni alacağım tv nin fiyatından belirli miktar düşsünler olmuyomuş yaptırmayacaksanız çöpe atın dediler elimdeki cihazın değeri 0 mış , lg Türkiye ile irtibata geçtiğimdede sadece üzgünüz demekle yetindiler bozuk Tv ile kalakaldım satana kadar ilgi alaka alacak olan arkadaşlar iki kere düşünsün sanırım hiçbirşekilde bi hakkımda yok

Lgoledmağduru

Yeni Üye
Yeni Üye
Sorunun sebebi neymiş
Ekran yanması dediler Tv ye bakıyodum durduk yere kapandı anakart vesaire olabileceğini düşündüm ama değilmiş kafkas elektronikti sanırım ordan arkadaşlar geldi yetkili servis ekranın değişmesi gerektiğini söyledi ve belirttiğim masrafı çıkardı yaptırmayınca da 600 TL aldı gitti 😂

Baranfc

Meraklı
Yeni Üye
Ekran yanması dediler Tv ye bakıyodum durduk yere kapandı anakart vesaire olabileceğini düşündüm ama değilmiş kafkas elektronikti sanırım ordan arkadaşlar geldi yetkili servis ekranın değişmesi gerektiğini söyledi ve belirttiğim masrafı çıkardı yaptırmayınca da 600 TL aldı gitti 😂
Bence gizli ayıp nedeniyle tüketici hakem heyetinde bir şansınızı deneyin. Ama tabi 5-6 aylık bir süreç o süreçte televizyonsuz kalacaksınız.

Lgoledmağduru

Yeni Üye
Yeni Üye
Bence gizli ayıp nedeniyle tüketici hakem heyetinde bir şansınızı deneyin. Ama tabi 5-6 aylık bir süreç o süreçte televizyonsuz kalacaksınız.
Zaten 33 bin lira verip yaptırmak mantıklı gelmedi 6 ay garanti veriyo sadece 7. ayda bozulursa yine başa dönüyoruz konuştuğum kişiler tamir olunca da eskisi gibi olmuyor dediler ne kadar doğrudur bilemem ,yeni Tv almayı düşünüyorum deneyebilirim teşekkür ederim

EFI Shell

Araştırmacı
Araştırmacı
Oled televizyonlardan uzak durmakta yarar var. Zaten bizim ülkenin ekonomisine uygun cihazlar değil oled tvler. Alım gücü yüksek ülkelerde riske girilebilir ucuz olduğundan ama bu ülkede ise girmemek gerekir. Hatta bu ülkede oled televizyon satışı yasaklanmalı mağduriyetler olmasın diye. Oled televizyonlar da 7 sene ömürlü falan olursa panelleri o zaman bu yasak kaldırılabilir.

Lgoledmağduru

Yeni Üye
Yeni Üye
Oled televizyonlardan uzak durmakta yarar var. Zaten bizim ülkenin ekonomisine uygun cihazlar değil oled tvler. Alım gücü yüksek ülkelerde riske girilebilir ucuz olduğundan ama bu ülkede ise girmemek gerekir. Hatta bu ülkede oled televizyon satışı yasaklanmalı mağduriyetler olmasın diye. Oled televizyonlar da 7 sene ömürlü falan olursa panelleri o zaman bu yasak kaldırılabilir.
Haklısınız şans işi vesaire diyolar ama araştırınca çok fazla şikayet var , bozulana kadar süreçte inanılmaz memnundum iki yıllık performansında mükemmeldi görüntü kalitesi vesaire ama sonunda üzdü şimdi alıştıktan sonra diğer Tv lerin görüntüsü kötü geliyor sigara gibi baştan başlamamak lazım 😅

EFI Shell

Araştırmacı
Araştırmacı
Haklısınız şans işi vesaire diyolar ama araştırınca çok fazla şikayet var , bozulana kadar süreçte inanılmaz memnundum iki yıllık performansında mükemmeldi görüntü kalitesi vesaire ama sonunda üzdü şimdi alıştıktan sonra diğer Tv lerin görüntüsü kötü geliyor sigara gibi baştan başlamamak lazım 😅
Oled evet, görüntü kalitesi yüksek.

Hakan

Süper Üye
Kadim Üye

LG OLED 55CX6LA garantisi biter bitmez kullanılamaz hale geldi​

Şans işte. Bizdeki bir ürün de garantinin bitmesine bir kaç gün kala bozulmuştu. Olur böyle şeyler. Şirketin bozuk TV'yi almaması da mantıklı. Ne yapsınlar o TV'yi. Tamir edip, cilalayıp sıfır gibi başka bir garibana mı satsınlar.

O TV ancak biraz bir paraya TV tamircisine satılır. O da tamir eder. İkinci el TV satan bir spotçuya satar. Paraya çevirir.

pear

İnce Eleyen
Kadim Üye
Satıcı açısından sorumluluk sadece garanti süresi açısından olmaz. Aksi halde sözleşmenin taraflarından alıcı korumasız ve gizlenmiş kötü niyetli yaklaşımlara açık hale gelir.

Hukukta genelden özele düşünmek gerekir. Önce iyi niyet eski dille hüsnüniyet sonrasında sözleşmenin unsurları anlam taşır.

Bu durum özelinde bunu tasdikleyen bazı mahkeme kararları sunacağım. Forumda önceden de belirtmiştim aynen yazıyorum.

Hukukta her durum birebir yasa hükümleriyle çözülemez bu daha roma hukukundan gelen bir zımmi uygulamadır. Mahkeme kararları ve içtihatlar orantılılık, iyi niyet ve buna benzer durumlara ekstra koruma getirebilir.

Hukuk Genel Kurulu 2017/650 esas, 2020/301 karar ve 12.03.2020 tarihli kararında sizin durumunuza benzer bir hususta uzun bir yargılama sürecinden sonra karar vermiştir.

Bu kararda davacı tüketici Samsung marka televizyonun arızalandığını, yetkili servis ile görüşüldüğünde cihazın garanti süresi dolduğundan tamirin ücretli olarak yapılabileceğinin söylendiğini belirtmiş arızanın televizyonun panelinden kaynaklandığını, bu teknolojideki bir televizyonda en önemli parçanın panel olması nedeniyle tamirinin gerektirdiği ücretle yeni bir televizyon dahi alınabileceğini, kullanım hatası olmaksızın üretim hatasından kaynaklanan bu tip bir arızanın cihazın kullanım süresini kısaltabileceği hususunda kendisine servis tarafından bilgi verildiğini ancak ileri derecede teknik ve detaylı bir analizi gerektirecek kadar gizli ayıbı bünyesinde barındıran kusurlu cihazın mevcudiyeti hâlinde üreticilerin 818 sayılı Borçlar Kanunu’nun 96. maddesi çerçevesinde ve on yıllık zamanaşımına tabi şekilde sorumluluklarının bulunduğunu, cihaza ödenen ücret göz önüne alındığında beklenen kalitenin sağlanamadığını ve cihazın lüzumlu vasfında ortaya çıkan esaslı kusurun kullanım ömrünü de kısalttığını ileri sürerek ürün bedelinin davalıdan faiziyle tahsiline karar verilmesini talep ve dava etmiştir.

Davalı satıcı ise iki yıllık garanti süresi geçtikten çok sonra ortaya çıkan arıza ile ilgili olarak açılan davanın haksız ve mesnetsiz olduğunu iddia etmiştir.

Özetle Hukuk Genel Kurulu cihaz garanti süresi dolduktan sonra ağır ayıptan dolayı kullanılamaz hale gelmiş ve zamanaşımı süresi geçmiş olsa bile tüketici, haklarını kullanabilir kararı vermiştir.

Bu kararı detaylı incelemenizi tavsiye ederim. Eğer gizli ve ağır bir ayıp söz konusu ise ve yukarıda belirttiğim gibi orantılık ilkesi doğrultusunda tamir masrafı nispeti çok yüksekse haklı sayılma imkanınız var.

Diğer bir karar;

pear

İnce Eleyen
Kadim Üye
Diğer bir karar;

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu E. 2017/13-650 ve K. 2020/30 sayılı kararı.

AYIP İDDİASINA DAYALI TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN ÇERÇEVESİNDE ÜRÜN BEDELİNİN İADESİ İSTEMİ ( Televizyonun Anakartında Meydana Gelen ve Görüntü Vermemesine Sebep Olan Arızanın Üretimden Kaynaklı Gizli Ayıp Mahiyetinde Olduğu Zamana Bağlı Olarak Ortaya Çıktığı ve Kullanıcı Hatasının Bulunmadığının Tespit Edildiği - Satın Alınan Maldaki Üretimden Kaynaklı Ayıbın Ağır Kusurla Tüketiciden Gizlendiğinin Kabulü Gerektiği/Üretici Yanında Satıcının da Tüketicinin Seçimlik Haklarından Sorumlu Tutulması Gerektiği )

SATIN ALINAN CİHAZIN GARANTİ SÜRESİ DOLDUKTAN SONRA ARIZAZLANMASI ( Davacı Tüketicinin Sözleşme Tarihi Koşullarına Göre Yüksek Bir Bedelle Satın Aldığı Televizyondan Beklentisinin İleri Teknolojiyle ve Titizlikle Üretilmiş Kaliteli ve Sağlam Bir Elektronik Cihaz Almak Olduğu - Cihazın Arıza Sebebiyle Kullanılamaz Hale Geldiği/Davacının Onarım Talebine Garanti Süresinin Dolduğu Belirtilerek Yüksek Tamir Ücreti İstendiği )

ZAMANAŞIMI DEFİNİN YERİNDE OLMAMASI ( Televizyonun Anakartında Meydana Gelen ve Görüntü Vermemesine Sebep Olan Arızanın Üretimden Kaynaklı Gizli Ayıp Mahiyetinde Olduğunun Anlaşıldığı - Bir Elektronik Cihazın Anakartının Onun Asli Fonksiyonlarını Yerine Getirmesini Sağladığı Genel Hayat Tecrübesiyle de Malum Olduğu ve Üretimden Kaynaklı Ayıbın Ağır Kusurla Tüketiciden Gizlendiğinin Kabulü Gerektiği/Davalının Zamanaşımı Defi Yerinde Görülmeyerek Verilen Direnme Kararının Usul ve Yasaya Uygun Olduğu )

AYIBIN HİLE İLE GİZLENMESİ ( Ayıplı Mal Hükümlerine Göre Satıcı ve Onunla Birlikte Mesul Olan Kişilerin Tüketicilerin Seçimlik Haklarından Sorumluluğunun Zamanaşımına Tabi Olduğu - TKHK'da Bu Süre İki Yıl ise de Kanun Koyucunun Bazı Durumlarda Bu Süreyle Bağlı Olmanın Kanunun Ruhuna Aykırı Mağduriyetler Doğuracağını Öngörerek Ayıbın Ağır Kusur ve Hile ile Tüketiciden Gizlenmesi Haline İlişkin İstisnalar Getirdiği/Ağır Kusur veya Hile ile Ayıbın Gizlendiğini İspat Yükünün Tüketiciye Ait Olduğu )

TÜKETİM MALININ BELLİ BİR KULLANIM ÖMRÜ OLMASI ( Üreticilerin Piyasaya Sürdükleri Dayanıklı Tüketim Mallarının Asli Parçalarını Oluştururken Üründen Beklenen Mutat Ömrü Karşılayacak Donanımı Sunması Gerektiği - Tüketicinin Bu Haklı Beklenti ve Güvenle Hareket Ettiği/Garanti Süresinin Dolmasından Sonra Üretimdeki Hata Sebebiyle Malın Tümüyle İşlevsiz Hale Gelmesi Riskini ve Kusuru Olmamasına Rağmen Sorumluluğun Salt Kendisi Üzerinde Kalacağını Bilse Tüketicinin Malı Satın Almayacağının Belirtildiği )

Hüküm:

Bu açıklamalar ışığında somut uyuşmazlık irdelendiğinde; her tüketim malının belli bir kullanım ömrü olması tabii ise de günümüz teknolojik koşullarında üreticilerin piyasaya sürdükleri dayanıklı tüketim mallarının asli parçalarını oluştururken üründen beklenen mutat ömrü karşılayacak donanımı sunması gerekir. Tüketici bu haklı beklenti ve güvenle hareket eder. Aksi hâlde, yani garanti süresinin dolmasından sonra üretimdeki hata sebebiyle malın tümüyle işlevsiz hâle gelmesi riskini ve hiçbir kusuru olmamasına rağmen bundan doğan sorumluluğunun salt kendisi üzerinde kalacağını bilse tüketici bu malı satın almayacaktır. Somut olayda davacı tüketicinin, sözleşme tarihi koşullarına göre yüksek bir bedelle satın aldığı televizyondan beklentisinin, ileri teknolojiyle ve titizlikle üretilmiş, kaliteli ve sağlam bir elektronik cihaz almak olduğu açıktır. Ne var ki söz konusu cihaz garanti süresinin dolmasının akabinde arızalanmış ve bu arıza sebebiyle kullanılamaz hâle gelmiştir. Davacı, onarım talep ettiğinde garanti süresinin dolduğu belirtilerek neredeyse yeni bir televizyon alabileceği miktarda tamir ücreti istenmesi üzerine eldeki davayı açmak zorunda kaldığını ifade etmiştir. Yapılan yargılamada, televizyonun anakartında meydana gelen ve görüntü vermemesine sebep olan arızanın üretimden kaynaklı gizli ayıp mahiyetinde olduğu, zamana bağlı olarak ortaya çıktığı ve kullanıcı hatasının bulunmadığı bilirkişi tarafından tespit edilmiştir. Bir elektronik cihazın anakartının onun asli fonksiyonlarını yerine getirmesini sağladığı genel hayat tecrübesiyle de malûmdur. Tüm bunlar birlikte değerlendirildiğinde satın alınan maldaki üretimden kaynaklı ayıbın ağır kusurla tüketiciden gizlendiğinin kabulü gerekir. Bu hâlde üretici yanında satıcı da tüketicinin seçimlik haklarından sorumlu tutulmalıdır.

Mevcut durumda gizli ve ağır ayıp olması, onarım maliyetinin yüksek olması, kullanıcı hatası olmadığı ve ürünün hayatın normal akışının dışında mutat ömründen çok daha kısa sürede kullanılamaz hale gelmesinden dolayı yasal yollara bu kararlar örneğinde başvurmanız yerinde olacaktır

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Özetle Hukuk Genel Kurulu cihaz garanti süresi dolduktan sonra ağır ayıptan dolayı kullanılamaz hale gelmiş ve zamanaşımı süresi geçmiş olsa bile tüketici, haklarını kullanabilir kararı vermiştir.
Hocam bu durumu buzdolaplarında gövdede gaz kaçağı gibi tamir edilemeyen büyük bir parça nedeniyle (Komple gövde değişmesi gerekiyor ve değişemediği için tüketiciye hep ücretli değişim zorluyorlar) tüketiciler adına da kullanabiliriz sanırım. :alala

pear

İnce Eleyen
Kadim Üye
Hocam bu durumu buzdolaplarında gövdede gaz kaçağı gibi tamir edilemeyen büyük bir parça nedeniyle (Komple gövde değişmesi gerekiyor ve değişemediği için tüketiciye hep ücretli değişim zorluyorlar) tüketiciler adına da kullanabiliriz sanırım. :alala
Adem bey kıstas şu olmalıdır. Açık ayıp (Ürün üzerinde gözle görülür derecede görülen ve ürünün hasarlı olduğu anlaşılabilen ayıp çeşidi) olmadıkça (örneğin mağazadan teşhir aldığınız panelin kırık olduğu açıkça görülen tv) garanti süresi geçtikten sonra yukarıda yazdığım gibi onarım maliyetinin yüksek olması, kullanıcı hatası olmadığı, alıcı tarafından görülebilir-önceden önlenebilir nitelikte olmaması ve ürünün hayatın normal akışının dışında mutat ömründen çok daha kısa sürede kullanılamaz hale gelen her mal için geçerlidir. Sizin verdiğiniz örnek de buna dahil.

pear

İnce Eleyen
Kadim Üye
Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için
Rica ederim. Hukuk genel kurulu kararlari ictihadi birleştirme kararları gibi bağlayıcı değildir ama dava sureclerinde mutlaka mahkemeler tarafindan goz onune alınır.

Hakkınizi mutlaka arayın kazanacaginizi umut ediyorum. Bu şirketlere özellikle yurtdisindan gelip bu ülkenin insanina bunlari reva görenlere karşı susmamak gerekiyor.

Karınca kararınca yapabilecegimiz birsey olursa haber veriniz.

luckyfather

Yeni Üye
Yeni Üye
Böyle aydınlatıcı ve yol gösteren sayın @pear olmak üzere tüm dostlarımı kutluyor ve canı gönülden :clap2:clap2:clap2:clap2:clap2:clap2 var olunuz...

Lgoledmağduru

Yeni Üye
Yeni Üye

LG OLED 55CX6LA garantisi biter bitmez kullanılamaz hale geldi​

Şans işte. Bizdeki bir ürün de garantinin bitmesine bir kaç gün kala bozulmuştu. Olur böyle şeyler. Şirketin bozuk TV'yi almaması da mantıklı. Ne yapsınlar o TV'yi. Tamir edip, cilalayıp sıfır gibi başka bir garibana mı satsınlar.

O TV ancak biraz bir paraya TV tamircisine satılır. O da tamir eder. İkinci el TV satan bir spotçuya satar. Paraya çevirir.
Görmemişim kusura bakmayın. Cihazın tamiri için gereken meblağ yüksek spotçu vesaire de almıyo bu yüzden ,kullanılamaz durumda anca içindeki ana kartı kumandayı satabilirim sanırım o da birkaç bin lira para tutar en fazla konuştuğum tamircilerde alırım demedi zaten.alıp götürüp taşıyana kadar bin lira para için kırarım daha iyi oraya kaldıktan sonra. Firma cilalayıp satmasın elbet ben böyle bişeyi kastetmedim geri dönüşüm vesaire değerlendirebildiği kadar değerlendirsin zaten zarar etmezler aynı Tv yanımızdaki yunanistanda 1200 küsür Euro benden tamir için istenen ücret ile aynı ,cihazda leke vesaire olsa tamam bilerek aldım gerçi satarken bişey olmuyo diye sattılar eskidendi halloldu diye anlattılar ama hadi neyse ama bu kullanılamaz hale geldi benim suçum ne bu durumda

Son düzenleme:

Hakan

Süper Üye
Kadim Üye
Görmemişim kusura bakmayın. Cihazın tamiri için gereken meblağ yüksek spotçu vesaire de almıyo bu yüzden ,kullanılamaz durumda anca içindeki ana kartı kumandayı satabilirim sanırım o da birkaç bin lira para tutar en fazla konuştuğum tamircilerde alırım demedi zaten.alıp götürüp taşıyana kadar bin lira para için kırarım daha iyi oraya kaldıktan sonra. Firma cilalayıp satmasın elbet ben böyle bişeyi kastetmedim geri dönüşüm vesaire değerlendirebildiği kadar değerlendirsin zaten zarar etmezler aynı Tv yanımızdaki yunanistanda 1200 küsür Euro benden tamir için istenen ücret ile aynı cihaz.leke vesaire olsa tamam bilerek aldım gerçi satarken bişey olmuyo diye sattılar eskidendi halloldu diye anlattılar ama hadi neyse ama bu kullanılamaz hale geldi benim suçum ne bu durumda
Bu TV'nin 55CS6LA olanı var. 68.000 TL'den fazla. Sizinki ile arasındaki fark ne. Sizinki X.

Sizinkinin sıfırı yok ama eğer iki TV arasında aman aman bir fark yok ise, sizinki de bu fiyatlara yakın ise, yeni almak istediğiniz de OLED ise 33.000 TL verip yaptırılır. Yok, OLED almayacağım derseniz Normal LED TV'ler bile bu TV'nin masrafından çok daha ucuz.

Garantisi biter bitmez bozulması çok fena gol olmuş.:(

Lgoledmağduru

Yeni Üye
Yeni Üye
Bu TV'nin 55CS6LA olanı var. 68.000 TL'den fazla. Sizinki ile arasındaki fark ne. Sizinki X.

Sizinkinin sıfırı yok ama eğer iki TV arasında aman aman bir fark yok ise, sizinki de bu fiyatlara yakın ise, yeni almak istediğiniz de OLED ise 33.000 TL verip yaptırılır. Yok, OLED almayacağım derseniz Normal LED TV'ler bile bu TV'nin masrafından çok daha ucuz.

Garantisi biter bitmez bozulması çok fena gol olmuş.:(
Sanırım yeni modeli dediğiniz ,hersene güncelliyor modeli , konuştuğum herkes eski randımanın alınmayacağını söylüyor ne kadar doğrudur bilemem firmada 6 ay garanti veriyo 7. Ay da bidaha bozulursa bidaha yarı parasının güncel halini ödeyeceğim tekrardan deli dumrulun hikayesine benziyo

10 bini 20 bini 30 bini geçtim 2.5 sene içerisinde garanti bitiminden 5 ay sonra cihazın atıl kullanılamaz hale gelip, cihazın yarı parası kadar ücret talep edilmesini ben normalleştiremiyorum talihsizlik olarak da kabul edemiyorum benden kaynaklı değil düpedüz fabrikasyon arıza hafif kusurda değil cihaz atıl durumda satmaya kalksam 5 te 1 fiyatını da alamıyorum üstelik

Son düzenleme: