Neler yeni

Yazım Hataları Hakkında

Serra

İnce Eleyen
Kadim Üye
Dil kurumunu ciddiye almıyorum.
Umarım seçimden sonra işinin ehli biri kurumun başına getirilir.
Basmahane oldu basmane.
Hastahane oldu hastane. ?
Not : Cep telefonu klavyelerini Türkçe yapalım.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Dil kurumunu ciddiye almıyorum.
Umarım seçimden sonra işinin ehli biri kurumun başına getirilir.
Basmahane oldu basmane.
Hastahane oldu hastane. ?
Not : Cep telefonu klavyelerini Türkçe yapalım.
Benim de Eşimin de Türkçe klavye.

Hakan

Süper Üye
Kadim Üye
Adem bey. Bunu Türkçenin doğru kullanılması konusunda TV'de program yapan bir yazar veya profesörden duydum. Allah kahretmesin. İsmini hatırlayamadım şu anda. Kır saçlı yaşlı bir adam. Zamanında TRT ve TGRT'de bu konuda program yapmıştı.
Yavuz Bülent Bakiler.

Oh be. Sonunda buldum.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Yavuz Bülent Bakiler.

Oh be. Sonunda buldum.
Ben bu hatırlayamadığım isimleri bulana kadar durmamaya gayret ediyorum, ''Kimdi acaba?'' diye girip google vs bakmam kendim hatuırlamak isterim.
Şu an sorun olmasa da yaşlandığımızda bu zorlamalar işimize yarayacak diye düşünüyorum :D

Serra

İnce Eleyen
Kadim Üye
Yavuz Bülent Bakiler ismi geçti ise ismini geçireni yok saymak farzdır.

Curious

Coderator
Araştırmacı
Yokuş aşağı nasıl olmaz ki? Yokuş tek yönlü değil, inilebilir de çıkılabilir de. Yokuşun alt kısmı, aşağısı, üst kısmı yukarısı olur. Sözlükte de olan bir kelime ve daha önce kullanan yazarlar da olmuş;

1681900260580.png

Kültigin

Yeni Üye
Yeni Üye
Türkçemizi doğru yazmaktan ne kadar dertliysek Türkçemizi yabancı kelimelere peşkeş çekmekten de bir o kadar dertliyiz. Arkadaş sohbetlerinde olsun sosyal medyada olsun Türkçe karşılığı olan kelimeleri İngilizce söyler olduk çok sık karşılaştığım birkaçına örnek veriyim:

Story: Hikaye
Fav: Begenmek
Mention: Bahsetmek
Check in: Paylaşmak, gönderiye eklemek
Timeline: Zaman akışı
Like: Begenmek
Edit: Düzenlemek
...

Basit gözükebilir artık herkes bu kelimeleri kullanıyor diyebiliriz ancak Türkçeyi savunan tek bir kişi de kalsa safımızı belli etmeliyiz.

''Türkçe giderse Türkiye gider. Önce Türkçen gider, ardından fabrikaların, tarımın, tarlan, arkasından toprakların gider..''

''Ulusları ulus yapan olgu ortak bağ olan dildir. Dil ayrışmaya başladığında uluslar dağılır, dil ve iletişim çöker. Türkçemize bu kadar önem vermemizin nedeni ulusal birlik ve bütünlüğümüze verdiğimiz önemden kaynaklanmaktadır.''

pear

İnce Eleyen
Kadim Üye
beni en çok şaşırtan kelime "Bilgisayar" her dilde computerken nerdeyse. Türkçe'ye yerleşmesi sevindirici. Biraz da printer yerine "Yazıcı". Diğer herşey nerdeyse yabancı kelime. Ama bunun sebebi de teknolojiye bizim değil yabancıların öncülük etmesi. Bulan ismini koyuyor.

Murat ALA

Moderator
Moderator
beni en çok şaşırtan kelime "Bilgisayar" her dilde computerken nerdeyse. Türkçe'ye yerleşmesi sevindirici. Biraz da printer yerine "Yazıcı". Diğer herşey nerdeyse yabancı kelime. Ama bunun sebebi de teknolojiye bizim değil yabancıların öncülük etmesi. Bulan ismini koyuyor.
Bilgisayarın Türkiye'deki ilk ismi fantastik "Elektronik Beyin"

pear

İnce Eleyen
Kadim Üye
Bilgisayarın Türkiye'deki ilk ismi fantastik "Elektronik Beyin"
Şöyle bir bilgi varmış, Bilgisayar: " Kelime ilk defa 1969 yılında Hacettepe Üniversitesi'nin gazeteye verdiği Bilgisayar Kiralanacaktır ilanıdır. Kelimeyi türetip gazeteye ilan veren kişi Türk bilgisayar mühendisi ve dil bilimci Prof. Dr. Aydın Köksal'dır."

Elektronik beyin: "
Elektronik bileşenlerle yapılan bilgisayarların dünyada ve Türkiye'de pek yaygın olmaması ve işlevlerinin bilinmemesi yüzünden, bilgisayarlar 50'li yıllarda daha çok bilimkurgu unsurlar olarak algılanmıştır.
1960 yılında o zamanki adı ile Karayolları Umum Müdürlüğü'ne satın alınan elektronik beyin, gerçek anlamda Türkiye'de kullanılan ilk bilgisayar olmuştur. 1960'lı yılların ortalarında bilgisayar kullanımı yaygınlaşmış, Türkiye'deki bilgisayar sayısı 50-60 civarına ulaşmıştır. Bu dönemde bilgisayar elektronik beyin'in yanı sıra; kompüter, kompitör, hesaplama ve maluti değerlendirme sistemi" gibi ilginç ve kişiye göre değişen adlarla anılmıştır.

İlerleyen yıllarda artan bilgisayar sayısı ortak bir adlandırma biçimi bulunmasını gerektirmiştir. Adlandırma karmaşası, 1969 yılında Hacettepe Üniversitesi'nde çalışmakta olan Aydın Köksal'ın, gereksinim duydukları bilgisayarı kiralamak için gazeteye verilen bir ilanda bilgisayar sözcüğünü ilk kez kullanmasına kadar devam etmiştir.

Bilgisayar sözcüğü dönemin birçok kullanıcısı tarafında hemen benimsenmiş, bir kesimden de uzun sürecek tepkiler almıştır. 80'li yıllarda kişisel bilgisayarların yaygınlaşması ile günlük dile giren bilgisayar kelimesi, toplumun büyük bölümü tarafından benimsenerek eski adlandırma biçimlerinin yerini kesin olarak almıştır."

Murat ALA

Moderator
Moderator
Şöyle bir bilgi varmış, Bilgisayar: " Kelime ilk defa 1969 yılında Hacettepe Üniversitesi'nin gazeteye verdiği Bilgisayar Kiralanacaktır ilanıdır. Kelimeyi türetip gazeteye ilan veren kişi Türk bilgisayar mühendisi ve dil bilimci Prof. Dr. Aydın Köksal'dır."

Elektronik beyin: "
Elektronik bileşenlerle yapılan bilgisayarların dünyada ve Türkiye'de pek yaygın olmaması ve işlevlerinin bilinmemesi yüzünden, bilgisayarlar 50'li yıllarda daha çok bilimkurgu unsurlar olarak algılanmıştır.
1960 yılında o zamanki adı ile Karayolları Umum Müdürlüğü'ne satın alınan elektronik beyin, gerçek anlamda Türkiye'de kullanılan ilk bilgisayar olmuştur. 1960'lı yılların ortalarında bilgisayar kullanımı yaygınlaşmış, Türkiye'deki bilgisayar sayısı 50-60 civarına ulaşmıştır. Bu dönemde bilgisayar elektronik beyin'in yanı sıra; kompüter, kompitör, hesaplama ve maluti değerlendirme sistemi" gibi ilginç ve kişiye göre değişen adlarla anılmıştır.

İlerleyen yıllarda artan bilgisayar sayısı ortak bir adlandırma biçimi bulunmasını gerektirmiştir. Adlandırma karmaşası, 1969 yılında Hacettepe Üniversitesi'nde çalışmakta olan Aydın Köksal'ın, gereksinim duydukları bilgisayarı kiralamak için gazeteye verilen bir ilanda bilgisayar sözcüğünü ilk kez kullanmasına kadar devam etmiştir.

Bilgisayar sözcüğü dönemin birçok kullanıcısı tarafında hemen benimsenmiş, bir kesimden de uzun sürecek tepkiler almıştır. 80'li yıllarda kişisel bilgisayarların yaygınlaşması ile günlük dile giren bilgisayar kelimesi, toplumun büyük bölümü tarafından benimsenerek eski adlandırma biçimlerinin yerini kesin olarak almıştır."
Evet doğrudur o hikaye. 1960 da Türkiye'ye gelen ilk "elektronik beyin" IBM 650'dir ve Karayollarına gelmiştir. Ege Üniversitesi'nden Prof. Dr. Oğuz Manas'ı unutmamak gerek çok nev-i şahsına münhasır bir kişiliktir. Trabzonspor'un ilk Süperlig şampiyonluğunu da hesaplamıştır kendisi bilgisayardan.

Beril

Baretli Moderatör
Moderator
3 bin 5 bin diye söylemek yerine, 3k 5k nedir? Asla kabullenemeyeceğim bir şey. Anlamıyorum da zaten. Oradaki k nedir? Öyle bir birim ne ara geldi de oturdu? Sosyal medyanın dayatması bence bu da.

NBKpro

Moderatör
Moderator
Web sitesi
inceleriz.com
3 bin 5 bin diye söylemek yerine, 3k 5k nedir? Asla kabullenemeyeceğim bir şey. Anlamıyorum da zaten. Oradaki k nedir? Öyle bir birim ne ara geldi de oturdu? Sosyal medyanın dayatması bence bu da.
Sosyal medyaya kalınca zaten bir sürü yanlış kısaltma, saçma sapan kelimeler uydurma, hatalı telaffuzlar kaçınılmaz.

"Wifi" kelimesinin telaffuzu "vayfay" şeklinde olmalıyken "vayfi" şeklinde yanlış telaffuzu çok oluyor.

k kısmı ise kilo'dan gelmekte sanırım. Fenomenlerden biri kullanınca zaten yayılıp gidiyor. Tam emin değilim ama oyun kaynaklı olarak gelip yayılmış olabilir "k"

sefertrn

Yeni Üye
Yeni Üye
Kıymetli Dostlar;

Tamam kabul bizler edebiyat profesörleri değiliz fakat çok temel bazı kurallar var dikkat etmemiz gereken.
HATA kısmı bir kenara ancak genel olarak bilgi yoksunluğundan dolayı ciddi hatalarımız oluyor ve bunlara dikkat edilmesi yönünde uyardığımızda gönül kırılabiliyor.

Sorun şu ki güzel Türkçe'mizin mümkün olduğunca doğru kullanılması konusunda bizler bu satırları okuyan herkese örnek olmalıyız.

Çok basit bazı kavramlar var, rahatlıkla aşılabilecek sorunlar bunlar.

Mesela; ''Direk yüzüne söyledim'' değil ''Direkt yüzüne söyledim'' gibi

Twitter'da bir gün hiç tanımadığım bir beyefendi ile aramızda geçen diyalogda kendisinin bir hanımefendiye ''sizi direk şirketimize alalım'' demesi üzerinde ''beyefendi sizin direk şirketiniz mi var?'' sorusunu sorma ihtiyacı hissettim, kibar bir şekilde muhasebe şirketi olduklarını belirtmiş. yani direk şirketleri yokmuş, direkt olarak hanımefendiyi işe almaktan bahsediyormuş.

Yazı yazdığım tüm forumlarda tüm dostlardan hep rica etmişimdir, ''Nerede ne hatamı görürseniz uyarın lütfen'' şeklinde. Forumumuzda bir kez daha hatırlatmak istiyorum lütfen yazım kurallarına dikkat ediniz.

Mesajınızın tamamını büyük harfler ile yazmayınız. Devrik cümleler ile dolu metinleri okurken gözlerimiz kanıyor artık.

GERİ İADE ETMEK diye bir kavram yoktur mesela, İade etmek demek zaten bir ürünü geri vermek anlamındadır yani geri İade edemezsiniz, ya geri verirsiniz ya da iade edersiniz ki bahsi geçen eylemde ikisi aynı anlamı taşır.

Benim çok harf hatam vardır mesela, elimden geldiğince yazıyı yollamadan önce bakmaya çalışırım ama dikkatten kaçanlar da oluyor, hiç çekinmeden uyarın lütfen.

Benim hatalarımın çoğunluğu, boşluk tuşunu yanlış zamanlı kullanıyor olmamdan kaynaklanıyor. Şunu ngib imesela :)
Adem hocam bende sizi uzun zamandır takip ediyorum, üye değildim, az önce üye oldum ve apar topar bir konu açıp cihaz tavsiyesi istedim. Sonradan yazdıklarımı okuyunca baktım ki, bir sürü imla, yazım hatası ve devrik cümle kullanmışım. Nacizane önerim, düzeltme tuşu koyalım derim.(yada var ben göremedim)

Murat ALA

Moderator
Moderator
Adem hocam bende sizi uzun zamandır takip ediyorum, üye değildim, az önce üye oldum ve apar topar bir konu açıp cihaz tavsiyesi istedim. Sonradan yazdıklarımı okuyunca baktım ki, bir sürü imla, yazım hatası ve devrik cümle kullanmışım. Nacizane önerim, düzeltme tuşu koyalım derim.(yada var ben göremedim)
Belirli bir mesaj sayısına kadar koymuyoruz. Sonradan mesajları silip (.) koyup firar ediyorlar konular karışıyor.