Google TV vs Android TV – Google Tv Nedir?
 1. Anasayfa
 2. Televizyon

Google TV vs Android TV – Google Tv Nedir?

6
9.5
Google Tv Nedir?

Google Tv ile diğer arayüzler karşılaştırıldığında Google TV'nin ne kadar başarılı, ne kadar işlevsel bir arayüz olduğuyla ilgili bir değerlendirmedir.

 • Genel Değerlendirme 9.5

Google TV vs Android TVGoogle Tv Nedir? Google TV ve Android TV Arasındaki Fark Nedir? Başlıklı yazımızda sizlere Google Tv ve Android Tv arasındaki farklardan bahsedeceğiz.
Google TV,  Google firmasının 6 Ekim 2010’da piyasaya sürdüğü, Intel, Sony ve Logitech firmalarıyla ortak geliştirdiği, Android tabanlı bir akıllı tv platformudur. Android TV ise hali hazırda Google‘ın teknoloji ekosistemine mobil işletim sistemi olarak kazandırdığı Android tabanıyla geliştirilmiş bir akıllı tv platformudur.

TCL firmasının 14 Eylül’deki Inspire Greatness lansmanında tanıttığı yeni ürünlerinde arayüz olarak kullanacak olması bu konudaki merakı artırarak bizi de bu yazıyı kaleme almaya yöneltti.

Çıkış yılı 2010 olmasına rağmen o dönemde ciddi bir atılım yapamadı. 2014 yılında Android TV‘nin ortaya çıkışıyla da bu proje askıya alındı.

Zaten Android TV platformu varken neden başka bir arayüz tekrar öne çıkarılmaya çalışılıyor?

googletvvsandroidtv
Google Tv vs Android Tv

Google Tv Nedir?

Öncelikle Google TV bir arayüzdür, yani Android işletim sistemi üzerine inşa edilmiştir. Dolayısıyla her Android TV temelde Google TV‘ye yükseltilebilir. Tabi bu yükseltme işlemi üreticinin Google ile anlaşmasıyla mümkündür. Buradan da anlaşılacağı üzere Android TV bir çekirdek sürüm gibidir. Nasıl ki telefonlarda saf Android sürümü kullanmak mümkünken firmalar Samsung One UI gibi arayüzler geliştirip kullanıcılarının deneyimlerini bir üst seviyeye taşımak istiyorsa, Google da Android TV arayüzünün ötesinde kişiselleştirilmiş ve kolay erişimi mümkün kılan bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Televizyon kullanıcıları Android TV‘den aşina oldukları uygulamaları da bu arayüzde bulabileceklerdir. Fakat Google, akış arayüzleri ve keşfet sekmesi ile daha da bütünleşik bir deneyim sunduğunu vurgulamak istiyor.

Öneri:  TCL 58P635 Google TV İşletim Sistemli UHD TV

Google TV’nin Sunmuş Olduğu Bu Kişiselleştirilmiş Deneyimi Biraz Daha Açıklamak Gerekirse:

En dikkat çekici taraflarının; yayın akış platformları, popüler uygulamalar ve haberleri tek ekranda sunması, Google Tv Chromecast ile tam uyumlu çalışması, telefon-tablet-bilgisayar gibi diğer bütün akıllı cihazlarla sorunsuz bağlantı gerçekleştirebiliyor olması diyebiliriz. 2021 TechRadar “En İyi Akıllı TV Platformu” ödülünü kazanmış olmaları da bu konuda ne kadar iddialı olduklarını göstermektedir.

Yazımızı Google TV Kıdemli Direktörü Shalini Govil-Pai‘nin açıklamaları ile bitirelim :

Google TV, Android TV üzerine kuruludur. Android TV, tüm farklı cihazlarımızda işletim sistemimiz olmaya devam ediyor. Bu arayüz ile getirdiğimiz deneyim, bir bütün olarak Google ile çok daha uyumlu. Google TV terimi, kişiselleştirilmiş öneriler, arama ve keşif, dünyadaki içeriğin parmaklarınızın ucunda entegrasyonu açısından Google misyonuyla çok uyumlu olduğu için geldi.”

Google Tv vs Android Tv Açıklamalı Video :

TCL 55C728

Google Tv Kullanan Markalar Hangileridir?

Sony ve TCL firmaları şimdilik bu arayüzü kullanan iki firma. Ancak yerli üreticilerin de yakın zamanda bu arayüz ile üretim yapacağına dair bilgiye sahibiz. Öte yandan Google artık bu konuda daha agresif davranacak gibi görünüyor. Piyasadaki bir çok firmaya bu konuda destek sağlayacağı duyumlarını alıyoruz.

Google Tv Nedir?

Google firmasının 6 Ekim 2010’da piyasaya sürdüğü, Intel, Sony ve Logitech firmalarıyla ortak geliştirdiği, Android tabanlı bir akıllı tv platformudur. Android TV ise hali hazırda Google‘ın teknoloji ekosistemine mobil işletim sistemi olarak kazandırdığı Android tabanıyla geliştirilmiş bir akıllı tv platformudur.

Google Tv Televizyon Markaları Hangileridir?

TCL ve Sony hali hazırda ürünlerinde Google Tv kullanmakta. Ancak yakın zamanda yerli üreticilerin de bu konuda bir girişimi olacağına dair bilgimiz var.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yorumlar (6)

  Popüler Yorumlar
  1. 5 yıldır philips android tv kullanıyorum. Tv lerin ömürleri ve güncellemeleri daha uzun soluklu olmalı bence. Philips 3 yıl güncelleme verdi sonrasında güncelleme yok. Tv haliyle yavaşlamaya başladı. Webos, Tizen gibi seçeneklerde kullanım ömürleri nedir bilmiyorum. 5 yılda kullandığımız tv yi çöpe atacak duruma gelirsek sıkıntı. Benim bir tv hayalim var şöyleki, hiçbir işletim sistemi olmayacak, 4k hdr-hdr+, dolby, dts gibi özellikleri yani güncel ne varsa destekleyecek (hdmi aracılığı ile). Bu gibi özellikler illa işletim sistemleriyle mi mümkün hale geliyor bilmiyorum. Hatta mümkünse uydu alıcısı bile koymasınlar. Böylelikle güncellemeler daha kolay olur diye düşünüyorum. Ben akıllı tv işini android tv box’a, apple tv’ye, fire tv’ye yaptırıyayım.

  Yapılan Yorumlar
  1. Google tv aciklamasi yapilmis ama tam detayli anlamak icin kullanmak gerekiyor android tv den tam olarak farki nedir deneyip gormek gerekir

   • Elbette farkını tam anlamak için kullanmak gerekiyor. Ancak özünde olay daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sunması; keşfet ekranında çeşitli uygulamaların, filmlerin, haberlerin bulunması, Chromecast ve diğer cihazlarla çok iyi entegre edilebilir olması vs.

  2. 30/09/2022

   Android tv bana daha kulkanisli geliyor mi box vpn ile amerika yapinca arayüz google tv oldu ve kullanım olarak android tv kadar rahat degil

   • Elbette alışkanlıklar da önemli burada. Sonuçta Android TV kullanımına alışmış birine Android TV daha rahat gelebilir. Her ne kadar Google TV’yi kişiselleştirilmiş ve deneyimi iyileştirilmiş olarak lanse etseler de saf Android deneyimi de gözardı edilemez.

  3. 06/10/2022

   teknosada tlc görevlisi google tv için en ayırt edici özelliğin andorid tv ler gibi 3/4 yıl değil daha uzun süre güncelleme alacağı ve uygulama arayüzünün androide kıyasla daha hızlı olduğuydu siz bu tarz bılgilere değinmediniz hiç doğruluk payını merak ettim güzel bilgiler verdiniz videoda teşekkürler

   • En kısa zamanda Android ve Google TV’yi yan yana koyup hız testi ve diğer detay testlerini canlı canlı yapıp size sunuyor olacağız. Güncelleme konusunda da şimdilik net bir bilgi bulunmuyor ancak mantıken Google TV daha uzun süre güncelleme alacaktır, evet.

  4. 5 yıldır philips android tv kullanıyorum. Tv lerin ömürleri ve güncellemeleri daha uzun soluklu olmalı bence. Philips 3 yıl güncelleme verdi sonrasında güncelleme yok. Tv haliyle yavaşlamaya başladı. Webos, Tizen gibi seçeneklerde kullanım ömürleri nedir bilmiyorum. 5 yılda kullandığımız tv yi çöpe atacak duruma gelirsek sıkıntı. Benim bir tv hayalim var şöyleki, hiçbir işletim sistemi olmayacak, 4k hdr-hdr+, dolby, dts gibi özellikleri yani güncel ne varsa destekleyecek (hdmi aracılığı ile). Bu gibi özellikler illa işletim sistemleriyle mi mümkün hale geliyor bilmiyorum. Hatta mümkünse uydu alıcısı bile koymasınlar. Böylelikle güncellemeler daha kolay olur diye düşünüyorum. Ben akıllı tv işini android tv box’a, apple tv’ye, fire tv’ye yaptırıyayım.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir