Klima Dış Ünitelerini Gizlemek Zararlı mı?
  1. Anasayfa
  2. Klima

Klima Dış Ünitelerini Gizlemek Zararlı mı?

0

Özellikle 2023 Tammuz ayında çıkan klima yangınlarından sonra bazı soruların sorulma gerekliliği iyice artmıştır. Bazı binalarda yer olmaması, bazı binalardaki yönetim kararları ve bazı binalardaki estetik kaygıları nedeniyle klimaların dış üniteleri uygun olmayan, hava alamayacağı, emniyetli ve güvenli olmayan yerlere takılıyor veya bazı binalarda dış ünitelerin görseli bozmaması adına önlerine üstlerine estetik kabinler yapılıyor. Peki bu ne kadar doğru? Güvenli mi? Verimliliği düşürür veya tüketimi arttırır mı acaba hiç düşünüldü mü?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki klima dış ünitesinin verdiği kadar havayı mutlaka geri alması gerekir. Aynı zamanda VERECEĞİ havanın önünde de engel olmaması gerekir. Estetik kaygılar ile istendiği kadar süs püs işleme yapılsın, klimanın hava çıkış bölümü önüne çekilecek her türlü set, içerideki sıcaklığın artmasına ve verim kaybına, aynı zamanda elektrik tüketiminin yükselmesine neden olacaktır. Delikli demir, yaprak desenli kaplama vs ne olursa olsun hava akımının önünde set olacaktır, klimanın kondenser bölümünden dışarı atması gereken sıcaklık atılamayacağı için büyük verim kaybı yaşanacaktır bu nedenle çok ince tel kafes dışındaki her önlem tüketici adına sakıncalıdır.

image 3

Yukarıdaki örnekte görüldüğü üzere burada ESTETİK kaygı devreye girmiş, sanatsal(!) bir çalışma yapılmış ancak Termodinamik kuralları gözardı edilmiştir. www.klimaforumu.com sahibi Birol Ölmez tarafından yapılan açıklamalarda da bu çalışmaların son derece sağlıksız olduğu ve verim kaybı yaşatacağı vurgulanmıştır.

Yine aşağıdaki örnekte görüleceği üzere, klimanın SICAK havayı dışarı atması gereken yerin hemen önünde cam bariyer var. Bu dış ünite yaklaşık 60-70 dereceleri bulan kondenser sıcaklığını nereye nasıl tahliye edecek? Bu büyüklükteki sıcak hava sürekli aynı döngüde sirküle edildikçe dışarıdan vuran güneşin etkisi ile bu tip yangınların çıkmasının önüne nasıl geçilebilecek? Elbette ki kullanılan klimanın üreticisinin mühendisliği ve donanım kalitesi de önemli fakat şimdi sormak lzım ”Hırsızın hiç mi suçu yok?” O klimayı oraya hangi akıllı klimacı takmış? onları oraya klima takmaya hangi sistem veya yönetim zorlamış? Klimanın kendisi sıcak, hava sıcak, güneşin vurduğu yerin sıcak olmasını geçtim, bir de camın yarattığı MERCEK etkisi var. Bunu hangi akıl izah edebilir?

Öneri:  TCL ELİTE 12000 BTU Klima Teknik Özellikleri ve Kompresör Üreticisi
image 4

Bu işe sadece ESTETİK gözü ile bakılamaz, bu aynı zamanda bir CAN GÜVENLİĞİ meselesidir. İnsan canı söz konusudur. Bu klimaların belli bir çalışma prensibi vardır ve estetik kaygısı ile bir işler yapılacaksa işin uzmanına danışılıp bu prensip doğrultusunda çalışma yapılmalıdır. Klimaları rahat bırakın.

Klima Dış Ünitelerini Gizlemek Zararlı mı?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki klima dış ünitesinin verdiği kadar havayı mutlaka geri alması gerekir. Aynı zamanda VERECEĞİ havanın önünde de engel olmaması gerekir. Estetik kaygılar ile istendiği kadar süs püs işleme yapılsın, klimanın hava çıkış bölümü önüne çekilecek her türlü set, içerideki sıcaklığın artmasına ve verim kaybına, aynı zamanda elektrik tüketiminin yükselmesine neden olacaktır.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir