LG 70NANO756 Yorum İnceleme ve Teknik Özellikler
 1. Anasayfa
 2. Televizyon

LG 70NANO756 Yorum İnceleme ve Teknik Özellikler

1

LG 70NANO756 İnceleme ve Teknik Özellikler yazımızda VA Paneldir Dikkat Edin diye vurgulamak zorunda kaldık çünkü LG televizyonlarda ”LG ise IPS paneldir” şeklinde bir kabullenmişlik olması bazı istenmeyen sonuçların doğmasına neden oluyor.

LG nin 50” ve 70” grubu ürünlerinde VA panel kullanıldığını mağaza çalışanlarının dahi büyük bir bölümü bilmediğinden dolayı tüketicilerden ürünlere dair arızalı veye kusurlu şeklinde geri dönüşler alıyoruz. Bizleri biliyorsunuz ürünleri sökerek incelemeyi seviyoruz, dolayısı ile ürünleri bir şekilde ele alıp söküp donanım kontrolleri yapıp devamında sizlere görüşlerimizi paylaşıyoruz.

LG 70NANO756 modelinde kullanılan panelin üreticisi SDP dir, SDP bildiğiniz üzere bir SHARP panel şirketidir. SHARP ve SDP arasındaki ilişkiyi sizlere sitemizdeki şu yazı ile açıklamıştık, merak edenler bakabilirler. SDP in panel detaylarına baktığımızda VA tabanlı ve UV2A tekınolojisi ile üretilmiş bir panel olduğunu görüyoruz ve bu nedenle IPS panellere nazaran yan açılardan bakıldığında merkez dışı kontrast sapması dediğimiz duruma maruz kalırsınız. Standart VA paneller kadar ileri düzeyde olmasa da belli bir derecenin dışına çıkıldığında renklerde ton sapması ve ışıkta da kandela değer değişimi bir şekilde farkediliyor, hissediliyor. Bu durum sizleri rahatsız ederse 50” ve 70” grubundaki ürünleri satın alırken bir kere daha düşünmeniz gerekiyor.

Sizlere bu durumu açık şekilde anlatabilmek adına standart VA panel ile üretilmiş olan başka bir tv den kendi aldığım şu görsel ile durumu izah edip sonrasında ise 70NANO756 modelin yan açı performansı ve ekran ışık yansıması konusunu ürün üzerinden görebileceğiniz bir kısa video ile devam edeyim.

PUS6262 Aci farki

Yukarıdaki fotoğraf standart yani düz VA panel bir ürüne aittir. VA panelin değişik varyasyonları olduğunu panel içeriklerimizde sizlere sıklıkla vurguluyoruz. MVA HVA SVA PVA AMVA3 AMVA5 FSA vs gibi birçok VA panel varyantı mevcut, bunların her birisi de içerdiği teknolojiye bağlı olarak değişik açı performansı sunarlar ve panellerde konu sadece açı olmadığı için her teknoloji VA nın diğer tüm detaylarında değişik sonuçlar sunar. Bahsi geçen LG 70NANO756 modelde kullanılan panelin üretim teknolojisi UV2A dır ve UV2A nedir diye merak edenler yine sitemizdeki ilgili yazıdan detayları öğrenebilirler. Peki standart VA nın açı performansını anladık, Bir de UV2A panelin tam da 70NANO756 üründe verdiği performansı canlı canlı görelim desek? O zaman aşağıdaki videodan devam edelim.

Öneri:  ONVO OV75F500 WEBOS Panel Özellikleri Fiyat Yorum İnceleme

Videoda bu ürün ile ilgili birçok detayı görmüş olmalısınız. Özellikle Direct Led olan bu televizyonun bizim incelediğimizde bir led lens kalibrasyon hatası mevcut. Siz de kendi televizyonunuzda mutlaka Beyaz, Sarı ve Açık mavi gibi renklerde bu testleri uygulamayı ihmal etmeyiniz.

SDP tarafından üretildiğini belirtmiş olduğumuz bu televizyonun panel özelliklerine odaklanmak gerekirse, size şu tablo ile bilgi paylaşabiliriz.

SDP SAKAI DISPLAY

Tipik Kontrast4000:1
G to G6ms
Yapı TipiUV2A (VA Tabanlı)
Çözünürlük ve PPI3840(RGB)×2160 (UHD) 63PPI 
Renk Desteği8+2 10Bit 1,07 Milyar 8bit donanımsal 2bit yazılımsal
Antiglare oranı%2
Sert Katman 3H
Geçirgenlik%?
Donanımsal Hız120hz
Kelvin Değeri10616K
COF Sayısı12
Teknolojia-Si (Amorf Silikon)
sRGB%100
Adobe RGB%88
DCI P3 %92
NTSC%92
REC 2020%69
70NANO756 PANEL BİLGİLERİ

Yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere 120hz destekli 70”UHD sınıfındaki bu panelde ne yazık ki 12 adet COF kullanılmış durumda. 55” tv lerde 6 adet COF kullanımını nasıl eleştiriyor ve ”Ekonomik panel” diyorsak burada da 70” bir panel için aslında bu üretici kalitei sınıfına göre 12 adet COF bize göre yeterli bir seviye değildir. Ürünün en avantajlı yanlarından birisi ise gerçek 10bit panel olmasıdır. Bu konuda hakkını yiyemeyiz, Gerçek 10 bit olması sayesinde zaten sRGB orano %100, DCI-P3 oranı ise %92 gibi çok dikkat çekici değerlerdedir. Üründe renk algoritmasının mükkemele yakın çalıştığı inkâr edilmez bir gerçek olsa da Direct Led aydınlatma konusunda Ghost yapması yani led bar yuvalarının hayalet gibi arka planda belli olması ciddi bir dezavantaj. Ürün ayrıca belirtmek gerekir ki TCON kart olmadan üretilmiş ürünlerdendir. Piyasa tabiri ile bu ürün ”Tikonsuz” diye geçer :)

Öneri:  LG 65UP75006 Fiyat, Yorum, İnceleme ve Panel Teknik Özellikleri
LG 70NANO756 COF PANEL

Ürün ile ilgili merak ettikleriniz olursa SORU SOR bölümünde sorabilrisiniz. Gerekirse yazımıza ek olarak sizin istediğiniz bilgileri de girebiliriz.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yorumlar (1)

  1. 11/05/2023

   Lg 55 nano 756 pa va mı ips mi acaba

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir