Samsung 60BU8000 Fiyat, Yorum, İnceleme ve Panel Teknik Özellikleri
 1. Anasayfa
 2. Televizyon

Samsung 60BU8000 Fiyat, Yorum, İnceleme ve Panel Teknik Özellikleri

45

Samsung 60BU8000 model televizyonun panel üreticisi, panelin yapı tipi, teknik özellikleri ve paneli inceleme neticesi yorumlarımızı bu yazımızda bulabilirsiniz. Öncelikle belirtelim bu bir ürün incelemesi değildir. TV üreticilerinin üretimlerinde kullandıkları panellerin üretici detayları ve panelin genel teknik özellikleri doğrultusunda bir yorum yazısıdır. Samsung markasına TV segmentinde olan güvenimiz ve bu ürünlerden duyduğumuz memnuniyeti sizlere duyurduğumuz kadar geçmiş dönemlerde TU7000 serilerinde yaptığımız uyarılarda olduğu gibi sizleri, öngördüğümüz bazı sakıncalı durumlardan da koruma amaçlı uyarı yazıları yazdığımızı hatırlatmak isteriz. Bu bağlamda özellikle 58TU7000 model Samsung televizyonda panel arızası ve hatta panel arızalarının yoğun şekilde ortaya çıkması vesilesi ile 2 yıl önceki uyarılarımızda haklı çıktığımızı da üzülerek belirtmek isteriz.

samsungcrystal60bu8000

Samsung 60BU8000 Panel Üreticisi Bilgisi neden Önemli?

Temel olarak bakacak olursak bu aslında sadece Samsung markasında veya 60BU8000 modelinde önemli değil tüm markaların tüm modellerinde önemli ve hatta çok önemli bir bilgidir çünkü panel yani TFT LCD hücre aslında TV nin ana ünitesidir, omurgasıdır ve hatta neredeyse televizyonun kendisidir. Bu nedenle ömür dayanıklılık ve performans anlamında elbette ki tv üretimlerinde ilk ve en önemli odaklandığımız husus da panel üreticisi, üreticinin kalite düzeyi, üretimde kullanılan donanım materyali ve panelin yapı tipi ile teknik özellikleridir.

Samsung 60BU8000 Televizyonun Panel Üreticisi Kimdir?

Samsung 60BU8000 model televizyonun panel üreticisi SDP yani SAKAI DISPLAY dir. SDP yani Sakai Display sizlere daha önce bilgisini verdiğim üzere aslında SHARP üretim tesislerini satın almış olan Çin’li bir panel üreticisidir. SHARP, kişisel fikrim doğrultusunda panel üretim teknolojilerinde erişilmez düzeyde eski bir üreticidir. Ancak eski etkisi yoktur çünkü üretimi SDP ye satmıştır. Geçmiş dönemde Samsung firmasına panel tedarik ettiği bilinmektedir. Bir dönem anlaşamayıp 2 yıl ara vermiş olsalar da sonra yine işbirliği yaptıklarını bilmekteyiz.

samsung60bu8000

SAKAI DISPLAY Üretimi SDP Panel Teknik Özellikleri Nelerdir?

SDP Panel 60” 3840×2160 UHD Çözünürlük ve 73PPI değerinde paneldir. Panelin yapı tipi ASV yani Advance Super View (Gelişmiş Süper Görünüm) şeklindedir. Bu yapı tipi şu anlamı ifade eder. ”VA tabanlı bir sistem üzerinde çalışırım, IPS gibi 1200 veya 1300:1 tipik kontrast yerine 3000:1 tipik kontrast oranıyla birlikte IPS teknolojisi gibi geniş görüş açısı veririm” ASV aslında SHARP teknolojisidir ancak elbette ki satış ile birlikte bu yapı tipi de SDP ye geçmiştir.
8ms G to G değerine sahip üründeki Parlama önleyici (Antiglare) oranı %5 ve sert kaplama (2H) olarak geçmektedir. Donanımsal yenileme hızı 60hz olan panelde bizim çok önem verdiğimiz Chip On Film sayısı ise emsalleri ile kıyaslandığında aşırı derece iddialı olan 24 COF +16 geçit çipi şeklindedir. Geçit çipleri bildiğiniz üzere yatay tarama hattını kontrol eden unsurlardır ve birçok panel üreticisi üretim maliyetlerini yükseltmesi nedeniyle panel üretimlerinde geçit çipi kullanmaz. SDP ise bu konuda oldukça iddialı COF sayısına ilaveten 16 adet de geçit çipi kullanarak panel performansı ve ömür konusunda çıtayı yukarı taşımış durumdadır. 16:9 görüş açılı bu televizyonda 10bit (8bit+HI Frc) panel sayesinde 1,07 Milyar renk desteği sunulabilmektedir. Renk Uzayına göre değişken değerler şu şekildedir.

NTSC Oranı%76sRGB%100 kapsama
Adobe RGB%79 kapsamaDCI-P3%79 kapsama
Rec.2020%57 kapsam
60bu8000slim

Şimdiye kadarki en ince profilimizde kristal canlılığında renkleri yaşayın” gibi iddialı bir pazarlama stratejisi içerisinde olan Samsung bu ürün ile ilgili bu derece inceliği yakalayabilmek adına elbette edge led bir BLU (Back Light Unit) yani arka aydınlatma sistemi kullanmıştır. Edge led paneller ile ilgili genel yaklaşımımız %100 pozitif olmamakla birlikte evimde (Salonumda) Samsung 55KU7500 edge led bir ürün kullandığımı ve edge led olmasının 6 yaşındaki bu ürüne bir olumsuzluk yansıtmadığını belirtmek isterim. 60UB8000 model Samsung ürün ile ilgili üreticinin kendi ağzından detayları öğrenmek isterseniz şu link üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Öneri:  VESTEL 120hz Panel İle Üretilmiş TV Yok mu? Var Ama...

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yorumlar (45)

  Popüler Yorumlar
  1. 29/11/2022

   60inc bu8000 aldım bende. Aşırı clouding var. Yerli yabancı alıcılardan genelde clouding şikayeti mevcut. Siyah goruntulerde cok rahatsiz ediyor ayrica film izlerkende belli ediyor. Samsung servis clouding problemini normal bu tv lerde diyip gitti.

  2. Desteğiniz ve güzel yorumunuz için çok teşekkür ederiz. Ayrıca öneriniz için de çok teşekkür ederiz. Dikkate alacağız. :)

  Yapılan Yorumlar
  1. Teşekkürler.

  2. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.
   Yazılarınızı okuduktan sonra alta beğenme ya da beğenmeme işareti olan tuşlardan koyarsanız güzel olur.
   Ben yazınızı beğendim ??

  3. 07/09/2022

   Adem Hocam öncelikle bilgilendirme için ellerine sağlık abicim emeğinize sağlık peki 60inç modelinde durum buysa 55 ve 65 inç özelikleride aynımı acaba şimdiden cevabınız için Teşekkür ederim SAYGILAR.

   • Merhaba, bu bilgiler de elimizde mevcut takdir edersiniz ki ülkemizde inceleriz.com gibi bu bilgileri paylaşan, doğru ve gerçek bilgiyi veren başka bir site yok. Dolayısıyla yoğunluk da o derece yüksek, Adem Helvacı bir yandan ben bir yandan içerikleri yetiştirmeye çalışıyoruz. Size söz bugün ve yarın merak ettiğiniz bu modellerin de detaylarını sizler için sitemize gireceğiz. Şaşıracağınız sonuçlar göreceksiniz. :)

    • Öncelikle saygılar sevgiler.Paylaştığınız bilgiler içiz çok teşekkür ederiz.50” içinde paylaşım bekliyoruz.

     • Merhaba, saygılar sevgiler :) Rica ederiz ne demek :) 50BU8000 genel olarak benzer özelliklere sahip, paneli ise BOE Display. ADS yani IPS tabanlı bir panel ile geliyor.

  4. Değerli bilgileri paylaştığınız için teşekkür ediyorum.
   Samsung 70AU8000 hakkında da bilgi yayımlamanız mümkün müdür?

   • Rica ederiz, ne demek :) Mümkün olduğunca yeni modelleri tanıtmaya çalışıyoruz ancak AU7000 serisinde olduğu gibi A101 satışı gibi çok merak edilen bir durum olursa ancak öyle eski bir modeli tanıtmaya çalışıyoruz. Çünkü her ürüne yetişebilmemiz de çok zor maalesef. :)

  5. Merhabalar, 60BU8000 cihazı sipariş versim canlı canlı görmek için teknoloji marketlerini gezdim. Cihazın oralarda olmaması dışında bu ölçüde bir model olduğunun bile haberleri yoktu. Samsung bayisindeki satış personeli ile muhabbetini yaptığımda ne kadar çok led o kadar tv nin fazla ısınması anlamına gelir dededi ve üst model bir tv den örnek gösterdi. Bu konuda sizin yorumunuzu duymak isterim. Teşekkürler

   • Merhaba, bir süredir oldukça yoğundum. O yüzden ancak inceleyebildim yorumunuzu.
    Öncelikle burada eşit şartlardan bahsediyorsak durum şöyle:

    Öncelikle 32 inç iki televizyondan alınma örnek fotoğraf : https://www.inceleriz.com/wp-content/uploads/2022/09/WhatsApp-Image-2022-09-26-at-11.01.24.jpeg

    1) Örneğin bu 32 inç tvler açısından bakalım, 250cd/m2 alana belli bir lümen değerinde ışık sağlamak için 5 sıra led bar kullanılmış olsun. Bunların ürettiği ısı 20 santigrat olsun.
    2) Şimdi de aynı alana aynı lümen değerini sağlayabilmek amacıyla 2 sıra led bar kullanılmış olsun. Burada daha yüksek lümen değerine ulaşmak için her bir ledin daha yüksek watt çekmesi ve gerilim seviyesinin de değişmesi demek daha yüksek ısı üretmesi demek. Bu da aslında hem ekrana homojen ışık sağlanmasının önüne geçer hem de daha fazla ısınan ledler daha çabuk bozulur.

    Özetle her iki durumda da üretilen ortalama ısı yaklaşık olarak aynı olacaktır. Ancak burada asıl sonuç 2 led barlı modelin hem homojen ışık performansının düşük olacağı hem de led barlarının daha çabuk bozulacağıdır.

    Bunu şu şekilde daha doğru anlatabiliriz sanırım : 500 kg bir yükü 10 kişinin kaldırması ile 4 kişinin kaldırmasını düşünün.

    Son olarak şunu unutmamak gerekiyor ki bu arkadaşların öncelikli amacı ürünü satmak. Bizim ise ürün satma kaygımız yok, tamamen doğru bilgi vermeye çalışmayı amaçlıyoruz. :)

  6. Bu ürünün 43 ve 50 inçleri arasında panel yada diğer özellikler olarak çok büyük fark var mıdır?

  7. 19/09/2022

   Merhaba, epey.com’dan baktığımda TV’lerin genelde 55″ ve 65″ ölçülerinde kümelendiğini görüyorum. Örneğin, satıştakiler diye seçtiğimizde 55″ – 194 adet / 58″ – 43 adet / 60″ – 2 adet / 65″ – 161 adet farklı model TV listeleniyor. Sizce bu ileride bir arıza çıkması halinde 58″ ve 60″ paneller için bir bulunabilirlik problemine neden olur mu?

   • Merhaba, panel tedariği konusu daha genel bir konu olmakla birlikte 50-55 inç paneller nispeten daha kolay bulunabilen paneller oluyor. Çünkü piyasada bu aralıkla üretilen çok ürün var ve üreticilerde de bu ürün grupları için panel bulunma ihtimali hep yüksek oluyor. Ancak burada asıl konu panelin bulunabilmesinden ziyade firmaların bu ürünler için ne kadar yedek parçaya kaynak ayırdığı. Yani bir ürünü üretir/ürettirirken maliyeti düşük tutmak için yeterince panel stoğu yapmıyorlar.

  8. Detaylı bilgi için Teşekkür ederim İlteriş kardeşim. Bu arada tv nin siyah kontrastından ve düz renklerdeki dalgalanmanın min. seviyede olmasından memnunum. İyi çalışmalar

  9. Detaylı bilgiler için çok teşekkürler. Benim bir sorum var cevaplarsanız çok memnun olurum. BU8000 serileri derken, benim de almaya aklımın yattığı 50BU8100 seri televizyon için de bu bilgiler geçerli midir? Yoksa sadece 60 inch modeli için mi gecerlidir?

  10. 06/10/2022

   Merhaba, inceleme için teşekkür ederim.
   2 sorum olacak:

   1- Bu ürün için Anti-glare kaplama bilgisini bulamadım. Yansıma problemi gündüz veya akşam yaşar mıyım?
   2- Mümkünse uzun ömürlü, dizi-film izleme amaçlı yaşam alanı için ideal bir televizyon diyebilir miyiz?
   Kolaylıklar, emeklerinize sağlık!

   • Merhaba, Frame TV veya özellikle mat panel olduğu bilinen başka bir model almadığınız sürece her marka her modelde gündüz yansıma problemi maalesef yaşanacaktır. Bu model de mat panel bir ürün değil. Yani yaşarsınız maalesef. Ancak bunun dışında genel olarak beğendiğimiz bir model.

  11. Merhabalar,

   UE65AU7200 ve UE60BU8000 arasında kaldım.. 60BU800 salonumuz için yeterli fakat 65ua7200 daha önce çıkan bir model olduğundan çok daha fazla yoruma ulaştım ve çoğunlukla çok olumlu olduğundan kafamı karıştırdı. Pek bir fiyat farkı da yok. Sizlerin düşüncesi nedir? Teşekkürler.

  12. Adem Bey ve ekibi Merhaba,

   sizin yourmladiginiz model Samsung 60BU8000 model su an Teknosa da 17.499 tl özele web diye internet sayfasında satışa sunmuş. Bide Samsung 65AU7200 65″ 163 Ekran 4K Crystal UHD TV 15.999 Tl sunmuş. Ikisi de 163 ekran. Benim gibi evde sadece Netflix ve Disney kanalı izleyen biri icin aradaki 1.500 TL fark deger mi sizce ? Videonu ve yazilariniz da panelin öneminden bahsediyorsunuz. Ben çok anlamıyorum :) Sizce bu 1.000 TL fark TV ömrünü veya panele, kalite ile mi ilgili yoksa olsa da olur olmasa da olur özelikler ile (pazarlama strateji) ile ilgili mi? Degerli cebabinizi merak ile bekleyeceğim ve şimdiden teşekkür ederim.

  13. 27/10/2022

   Merhaba 60BU8000 ve TCL 55C728 Arasında kaldım incelemelerinizi okudum yanlız karar verme tarafında tam bir karara varamadım sizin yorumunuz nedir ?

  14. Merhaba tekrar :)

   Klima bir soru takıldı. Bu ürün Samsung sayfasında tekno sayfasından daha yüksek bir fiyata satılıyor. Yaklaşık 2000 Tl fark oluyor. Acaba Teknosada ki satılan panel, Samsung sayede satılan panelden farklı mi oluyor, yoksa bu fiyat farkliligi baska bir sebebi mi var ? Simdi nerden alsam diye kararsız kaldım. Bilginiz icin şimdiden çok teşekkür ederim.

   • Merhaba, satıcılar kendi sitelerinde ürünleri biraz daha pahalı satar. Diğer sitelerle aynı fiyata ya da da uygun satarlarsa haliyle diğer firmalara ürün satmakta biraz zorlanabilirler :) Bir nevi tekel oluşturmuş olurlar. Dolayısıyla panel ve teknik özelliklerinde bir fark bulunmuyor :)

  15. 29/10/2022

   65BU8000 için de geçerli mi panel ozellikleri

  16. 60BU8000 olan benim bütçemi alıyor. O yüzden daha çok 55BU8000 olanına bakıyorum. İkisinin de panel ve diğer özellikleri aynı mı acaba?

  17. merhabalar. Öncelikle incelemelerinizi büyük bir keyifle seyrediyorum.Bu çalışmalarınız için teşekkür ediyorum. Benim sorumda bi önceki soru gibi. 60bu8000 ile 65bu8000 modelinde panel ve diğer özellikler açısından aynı mı? 2sinide çok yakın fiyatlara buldum. Hangisini tercih etmeliyim?
   diğer sorum; Profil: Maç seyreden günde en fazla 4-5 saat kullanılacak. ip tv den tv seyrediyorum. SONY 65X89J İLE SAMSUNG 60/65BU8000/8500 modelleri arasında kaldım. sizin öneriniz hangisi olur.?

   • 05/12/2022

    Bende 60 ve 65 inç arasında kaldım sizler alım yaptınız acaba

   • 55x89j ve 55-65bu8000 modellerini haftasonu vatanbilgisayar da ve mediamarkt ta gördüm, birde lg 55nano766 vardı. Mağazada hepsindende YouTube dan aynı 4K gwce çekim video açıp karanlık sahne performanslarını karşılaştırdım (walk in kyoto …), 55x89j nin 120hz paneli ve yapayzeka desteğiyle çok bariz bir şekilde diğerlerinden çok farklı bir klasmanda olduğuna şahit oldum. Bende şuan tv alma arefesindeyim inşallah, bütçe 14-15k 60bu8000 alacak gibiyim indirim bekliyorum. 18k ya çıkabilseydim hiç düşünmeden x89j yi sipariş geçerdim. Teorik ve teknik donanımları hakkında çok bir bilgim yok, bunlar benim kendi karşılaştırmalarım, eğer imkanınız varsa bu mağazalarda kendinizinde görmeniz daha iyi olur. İlteriş bey ve Adem beyler sağolsunlar teknik donanım bilgileri sayesinde bizlere ön ayak oluyorlar, bende onların yapmış olduğu paylaşımları tavsiyeleri okuyarak 60bu8000 almaya karar verdim yoksa 55-65q9900 veya 55bu8000 alacaktım. Hakkımızda hayırlısı olsun inşallah, biraz uzun oldu kusura bakmayın.

  18. 25/11/2022

   Merhaba, Onvo OV43F900 internette bulamadığım için Samsung 43BU8000 almayı düşünüyorum. 43″ olanın paneli de aynı özelliklere mi sahip acaba? Ayrıca Onvo’yu bulabilir miyim başka yerde?

  19. 29/11/2022

   60inc bu8000 aldım bende. Aşırı clouding var. Yerli yabancı alıcılardan genelde clouding şikayeti mevcut. Siyah goruntulerde cok rahatsiz ediyor ayrica film izlerkende belli ediyor. Samsung servis clouding problemini normal bu tv lerde diyip gitti.

  20. Merhaba bu tv den aldım ama her kanal geçişimde ve normal kanal izlerken çıt çıt ses geliyor bu normal mi

  21. Slm hocam bu tv alınırmı

  22. Dün montajı yapıldı ancak akşam film seyrederken bulutlanmalar çok belli oluyor, servis çağırsam normal diyecek almasaydım acaba?

  23. Hocam öncelikle sizi takip ettikten sonra Samsung 60BU8000 60” satın aldım. Tv yi normal smart üzerinden izlerken hiçbir problem yok fakat Bilgisayarımı bağladıktan sonra arada Tv den çıt çıt sesleri geliyor bazen de bu çıtlama sesi artıyor ve dikkatimi dağıtıyor.
   Bu gelen çıtlama normal mi yoksa değişim mi yapayım nasıl bir tavsiye verebilirsiniz

  24. 11/06/2023

   Abi çok teşekkür ederim.Tosshiba alacaktım senin refaransların doğrultusunda Samsung a yöneldim.Ögrenci indirimini bilmiyordum.Abi emeğine yüreğine sağlık saygılar.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir