Yurtdışından iPhone Satın Almak: Artıları ve Eksileri
  1. Anasayfa
  2. Cep Telefonu

Yurtdışından iPhone Satın Almak: Artıları ve Eksileri

0

Yurtdışından iPhone satın almak ne kadar mantıklı?

Türkiye’de artan kur ve vergi oranları sebebiyle iPhone sahibi olmak giderek zorlaşıyor. Kur ve vergilerdeki artışlara ek olarak geçtiğimiz günlerde tüm Apple ürünlerine toplu bir zam da geldi. Bu gelişmeler de akıllara şu soruları getiriyor:

  • Yurt dışından iPhone almak ne kadar mantıklı?
  • Gerçekten karlı mı? 
  • Yurtdışından iPhone satın almanın artıları ve eksileri nelerdir?
iphone 14promax

Öncelikle şunu belirterek başlamalıyız. Global çapta aynı ürünün satış fiyatı eyaletten eyalete hatta şehirden şehre bile fark etmekte. Biz bu sebeple ülkelerdeki ortalama fiyatı baz alacağız. Fakat bundan önce yurt dışından telefon getirmenin kurallarından da bahsetmemiz gerekli.

Öncelikle telefonu satın aldıktan sonra Türkiye’de kullanabilmeniz için pasaportunuza kayıt yaptırmanız gerekiyor. Bunun için bir kayıt ücreti ödeyeceğinizi ve telefonu 3 yıl boyunca pasaport sahibi adına alınmış sim kartlar dışında kullanamayacağınızı unutmayın. Ayrıca yurt dışından satın alacağınız iPhone’ların Türkiye’de garantisi olmayacaklarını ve sadece 1 yıl geçerli global garantiden yararlanabileceklerini unutmayın.

Telefonu kendiniz veya bir başkası sizin için getirecekse dikkat etmeniz gereken bir nokta var. 3 yıl takvim yılı içerisinde sadece 1 kere telefon getirme hakkınız var. Bunun dışında getireceğiniz tüm telefonlar gümrük vergisine tabiidir. Tabi bu durumda işin tüm avantajı kaçmış oluyor.

Şimdi telefonun fiyatını hesaplamaya sıra geldi. Yapmamız gereken adımlar şunlar:

  1. Telefonun yurt dışı fiyatını güncel kur ile çarpıp TL sonucu bulmak
  2. Bu sonuca 618 TL‘lik “Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı” ödemesini eklemek.
  3. Ve en son olarak 6 bin 91 TL tutarındaki “Pasaport Kayıt Ücreti” ödemesini eklemek.

Tüm adımları ve yöntemi öğrendiğimize göre hesaplamamızı yapalım. Apple’ın şu an en pahalı telefonu iPhone 14 Pro Max 1 TB versiyonunu satın aldığımızı düşünelim. Bu telefon Amerika’da 1599 $, Avrupa’da ise 2 bin 129 € fiyat etiketine sahip.

Öneri:  Cep Telefon Şarjı ile İlgili Bilinmeyenler, Yanlış Bilineneler
50379 99334 iPhone 14 Pro Max desk

Her iki taraf içinde hesaplamayı bir tablo halinde göstermemiz gerekirse:

iPhone 14 Pro Max 1 TB için oluşturuldu.AvrupaAmerika
Toplam fiyat51 bin 418 TL38 bin 689 TL

Telefonun şu an Apple Store Türkiye satış fiyatı ise 63 bin 999 TL. Yani Amerika üzerinden satın almanız halinde 25 bin TL civarında, Avrupa üzerinden satın almanız halinde 12 bin TL civarın karınız olacaktır. Ancak unutmayın! Yurt dışı cihazlarla ilgili sorunlarda Apple Türkiye destek sunmamakta. Ayrıca cihazda oluşacak sıkıntılarla ilgili olarak Apple Türkiye garantisinden ziyade 1 yıllık Global garanti kapsamında olacaktır cihazınız.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir