Çamaşır Makineleri Su Miktarını Neye Göre Belirler, Nasıl Algılar?
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Çamaşır Makineleri Su Miktarını Neye Göre Belirler, Nasıl Algılar?

0

En sık sorulan sorulardan bazıları, Çamaşır ve Bulaşık makinelerinin neden temiz yıkamadığı, neden iyi duralamadığı ve su seviyelerini neye göre belirlediği yönde olmakla birlikte birbirleri ile oldukça yakın bağlantıları da mevcuttur. Ön yıkama su miktarı, ana yıkama su miktarı ve durulama su miktarı çok önem teşkil eder. Peki su miktarını bu makineler neye göre belirler?

Yine sizlere Bulaşık Makinesi Su Miktarı Neye Göre Belirlenir? yazımızda anlattığımız mantıüa yakın olsa da çamaşır makinelerinde işin içerisine Presostat sistemler de girer. Yine bunu bir görsel ile destekleyelim.

Elektronik Presostat

Yukarıda görmüş olduğunuz bir Elektronik Presostat yahi suyun basınç seviyesine göre miktar analizi yapabilen bir donanım. Bunların daha eski yıllarda mekanik presostat olanları kullanılırdı ki orada bir diyafram sistemi mevcut olurdu o nedenle bu EPS ile kıyaslandığında çok daha az farka büyük hacme sahip olurlardı.

Temelolarak su alım miktarının anlaşılabilmesi ise şu ilkelere dayanır. Çamaşır makinelerinde de su alımını ölçmek için bulaşık makinelerine benzer mantık kullanılır fakat hepsi %100 aynı değildir. Bazı çamaşır makinelerinde, su sayaçları veya debimetreler bulaşık makinelerinde olduğu gibi manyetik prensibi kullanır. Yani, suyun akışı sırasında manyetik bir alan oluşturularak su miktarı ölçülür. Sistem, suyun geçiş yolu üzerindeki manyetik malzemelerin arasındaki akımı algılayarak su debisini belirler. Fakat genel ağırlıklı kullanım ise çamaşır makinelerinde kullanılan, yukarıda görseli sunulmuş olan EPS veya MPS donanımları sayesinde su alımı basınç sensörleri veya düşük su seviyesi sensörleri kullanılarak ölçülebilir. Basınç sensörleri, suyun basıncındaki değişiklikleri algılayarak su miktarını belirler. Su seviyesi sensörleri ise su seviyesini ölçerek su miktarını tespit eder.

Ayrıca, bazı modern çamaşır makinelerinde, su alımı ve tüketimi akıllı sensörler ve programlar aracılığıyla optimize edilir. Bu sensörler, yıkama işlemi sırasında suyun optimum miktarını belirlemek için çamaşırın türünü, yük miktarını ve kir seviyesini analiz eder. Böylece su tasarrufu sağlanırken yıkama performansı da iyileştirilir.

Öneri:  Elektrikte FAZ Kesilmesi Ne Demektir?

Tabi yine sistem akıllandırıldıkça bazı kararları sizlerin yerine alıyor olması rahatsızlık verici sonuçlar d aortaya sunabiliyor. Mesela su tasarrufu yapmak adı altında yetersiz miktarda su ile durulama yapan makinenin ceremesini cilt hassasiyeti olan vatamdaş, cildine temas eden yüksek oranda deterjan yani kimyasal madde nedeniyle çekebilir.

Yine de konumuz teknik detaylar olduğu için biz size bir çamaşır makinesinin su alım kararını neye göre verdiğini izah etmiş olalım.

Merak ettiğiniz detaylar için www.forum.inceleriz.com forum alanımızda soru sor bölümünü kullanabilirisniz.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir