FG Europe Midea Kimdir? Neden ”AİLE” Diyorlar?
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji

FG Europe Midea Kimdir? Neden ”AİLE” Diyorlar?

1

FG Europe Midea Kimdir? Tema’sı Neden AİLE dir sorusunu sormamıza sebep olan husus aslında birkaç yıldır bu firmayı yakından takip etme fırsatı bulmuş olmamdır. FG Europe yani Fidakis Group Ülkemizde FG Europe Klima Teknolojileri olarak FG Europe Türkiye CEO su Sn Ahmet Olaş yönetiminde faaliyet göstermektedir.

Chaty, Ahmet Olaş, Adem Helvacı ve Damon. Çin’li dostlarımızın isimlerini söylemek zor olduğu için bu isimleri kullandıkları bilgisini aldım. :)

Ahmet Olas FG Europe Midea

Firma ile yollarımızın ilk kesişmesi birkaç yıl öncesine dayanır. FG Europe Midea adına beni aradığını belirten Erinç Aşıcıoğlu ile tanışmamız sonrası yaptığımız uzun soluklu konuşmaları takiben tarafsızlık ve özgürlük ilkelerime hiç karışmadan, müdahale etmeden, sınırsız özgürlük ile bana incelemek üzere bir ürün göndermek istediklerini belirtince içimden ”Deli galiba” dedim zira beni tanıyanlar teknolojik ürünler ve üreticileri ve hatta Satış Sonrası Hizmetler konusunda dilimin sivri olduğunu, lafımı esirgemediğimi bilirler. Bu karakterim nedeniyle hiç bir firma bana ürün yollamadığı için yıllardır incelediğim bütün ürünleri mecburen parasını ödeyip satın alıp parçalamış birisi olarak FG Europe distribütörlüğünde ülkemizde satılan Midea markasının bu derece cesur bir çıkışı beni şaşırtmadı desem yalan olurdu.

Adem Helvacı – Ahmet Olaş – Erinç Aşıcıoğlu

İlk test ürünü olan Midea Prime geldiğinde süreç o kadar ilginç ilerledi ki Firmanın cesareti sonrası süreci yürütme şekilleri ayrıca dikkatimi çekti, açık yüreklilikle belirtmek isterim ki evime gelen ekip benim kim olduğumu ve bu klimanın ne amaçlı geldiğini bilmiyordu. Öyle bir tesadüf ki montaj ekibinden birisi yani Şevket usta ise benim başka bir firmada birlikte çalıştığım bir kardeşim çıktı :) Eve geldiklerinde kameraları görünce önce şaşırıp elbette ki tedirgin oldular, o noktada kendilerine durumu izah ettim, gayet temiz bir montaj sonrası ürün testleri başladı.

Toplantı Öncesi Son Hazırlıklar

FG Europe Ailesi 4

Firmanın cesareti, Fethiye Anadolu Teknik Klima ekibinin temiz montajı sonrası bu sefer ürünün birkaç gün içerisindeki tüketim verileri beni şaşırttı çünkü birçok markanın testlerini yapan ve tüketim verilerini sürekli kayıt altına alan ve genelde 500watt 330watt gibi anlık tüketim verilerini kayıt etmeye alışık birisi olarak bu klimanın 130 watt ortalama ile çalıştığını, 98 watt değerlerine dahi düştüğünü görünce dedim ki ”Bu klima ile işimiz var” :)

Chaty & Damon Toplantı Notlarına Bakıyor

FG Midea Cinliler.

Midea Prime yıllardır evimde ve halen testlerine devam ediyorum, Takip eden süreçte Xtreme Save ve All Easy Pro klimalar da geldi, yıllardır bu firmanın yolladığı klimaları söküp parçalıyor, halka donanımlarını gösteriyor, tüketim verilerini de sürekli kayıt altına alıp ay ay halka logları (dataları) paylaşıyorum. Mesela All Easy Pro klimanın Şubat 2023 tüketimi 30 gün/24 saat/24 derece ayarlı şekilde toplamda 128KW oldu.
Yine Forum da verileri halka paylaştım.

FG Europe Ege Bölge Müdürü Orkun Avsindirin ve İzmir Marka Klima Tolga Gündoğan

FG Europe Ege Bolge Muduru Orkun Avsindirin Marka Klima Tolba

Bu noktaya kadar tanışma ve ürünlerin testlerini anlattık fakat FG Europe söz konusu olduğunda farklı bir durum daha oldu dikkatimi çeken. Geçen yıllar içerisinde ben bu markanın ürünlerini önerebilecek kadar güvenince bu sefer Satış Sonrası Hizmetler konusunda da sürekli irtibat sağlamak durumunda olduk. Bütün bölge müdürlerinin telefonları bana paylaşıldı, Satış/pazarlama, Teknik Müdürlük, Yedek parça depo vs derken CEO dahil ulaşamadığım hiç kimsenin olmadığı bir ortam sağlandı. Bir tüketici bana ulaşıyor, sorununu iletiyor, bölgesini öğrenip o bölgenin yetkilisine durumu aktarıyorum bakıyorum bölge sorumlusu arkadaş ya birkaç saat sonra ya da ertesi gün bana bir geri bildirim yapıyor ”sorun çözüldü” diyor, nasıl yani? Biz alışık değiliz ki bunlara, biz önce robotik cevaplar veren müşteri hizmetlerine ulaşmak için dakikalarımızı, sonra da karşımıza çıkan robota derdimizi anlatabilmek için sinir sistemimizi heba etmek zorundayız çünkü sistem böyle işliyor.


Tabi burada bir eleştiri de getirmek lazım. FG Europe Midea nın 7/24 esaslı müşteri hizmetleri olmaması bana göre büyük eksiklik. Ayrıca fiyat politikasında her ne kadar arka planda benim nedenlerini bildiğim bazı vergisel dezavantaj kaynaklı çaresizlik olsa da mutlaka buna bir çözüm bulunabilmeli. Bu kalite, Halka daha ekonomik sunulabilmeli.

Öneri:  COF nedir? Panelde COF sayısı (Adedi) Neden Önemlidir?

FG Europe Midea Teknik Müdürü Sn Turgut Çınarlı

Midea Teknik Mudur Turgut Cinarli

Bu süre zarfında bazı bölgelerin bayi ve servisleri ile tanıştım, Alanya Bayi ve Servisi Ergin Group Fahrettin Bey, Antalya Özdallar Klima Ali Bey ve Sultan Hanım, Ankara A1 Teknik Erdal Bey, İstanbul Elektrogol Faruk Bey, Fethiye Anadolu Teknik Oğuzhan Bey ve bazılarını ayrı bir yazı ile kaleme alacağım daha nice başarılı, özverili bayi servis.

Antalya Özdallar Klima Sn Ali Özdal

Antalya Ozdallar Klima Ali Ozdal

Zaman ilerleyince diyaloglar arttı, firmanın artıları ve eksilerini daha çok gözlemleme şansım oldu derken eleştirdiğim müşteri yönetimi organizasyon eksikliği kısmında aslında Kurumsallık yerine beşeri ilişkileri daha çok tercih ettiklerini gördüm (Yine de iletişim kanadını eleştiriyorum) Yani normal bir kurumsal firmada siz MH ararsınız, o TM ye iletir, TM konuyu SDY birimine paslar, SDY birimi tüketici ile görüşür, Tüketiciden alınan bilgiler doğrultusunda süreç farklı departmanlar ile dallanıp budaklanır ve siz bu esnada saatler, günler, bazı kötü senaryolarda haftalarca beklersiniz. FG Europe içerisinde ise somut bir örnek ile ilerlemek gerekirse X bayi Y ilinde yaptığı montajda dış ünite konsolunu ”Yarın gelip takacağım” demiş ama gidip takmamış, vatandaş bana ulaştı, ben bölge sorumlusu arkadaşa konuyu aktardım, o gün konu bizim için bitti.

FG Europe Akdeniz Bölge Müdürü Sn Yunus Dağıstanlılar

Midea Akdeniz Bolge Muduru Yunus Dagistanli

Yaptığım incelemeleri tüketiciler ile paylaşma isteğim ise genellikle bu markaya dair yaptığım paylaşımlarda bir TARAF olduğumun düşünülüyor olmasıdır ki aslında FG Europe bünyesinde olan birçok işletme dahi FG Europe ile benim aramdaki ilişkiye halen bir anlam veremiyor çünkü bir ticari çıkar veya bir beklenti olmamasına kimse anlam veremiyor. Halbuki biz en baştan bir ilkesel anlaşma yaptık, benim hediye ve ücret talep etmediğimi, sadece ürün ve özgürlük istediğimi belirttim, anlaştık konu kapandı olay bu. Bu ilkesel anlaşmamız sayesinde firmanın tüm ürünlerine dair bütün teknik detaylara ulaşabilme ve halka paylaşabilme özgürlüğümün kısıtlanmaması benim en büyük avantajım oldu.

FG Europe Satış Müdürü Sn Hasan Aslan

FG Europe Satis Muduru Hasan Aslan

Benim bu özelliğim Midea markasına özel değil, yakın takip edenlerin bildiği üzere ben yıllardır bütün üreticilere bir çağrıda bulunup FG Europe Midea kadar CESUR olmalarını istemiş birisiyim ve hatta bir video çekip HODRİ MEYDAN diyerek çağrıda bulundum, incelenmek üzere ürün göndermelerini talep ettim, aynı testleri aynı donanımlar ve aynı tarafsız bakış açısı ile değerlendireceğimi beyan ettim ancak bu taleplerim ne yazık ki karşılık bulamadı.

FG Europe Güneydoğu Bölge Müdürü Sn İlhan Ayhan ve Adana Bayisi Mehmet Songur

Adana Mehmet Songur Ilhan Ayhan

İşte Midea nın bu kadar ön plana çıkma sebebi de bu. Bugüne kadar siz hangi markayı gördünüz birisine ürün yollasın, o birisi de ürünü paramparça etsin, canının istediği her türlü yorumu yapsın ve kimsenin karışmasına müsaade etmesin? 

Biz FG Europe Midea ile bu şekilde çalışıyoruz. Aramızda ticari hiç bir bağ yok, sadece ürün yolluyorlar, benim ise tek şartım bu ürünleri bizden yıllar boyunca geri istememeleri çünkü bizim işimiz ürün güzellemesi yapmak değil. Kısa Orta ve uzun vadede bu ürünler ne gibi sonuçlar veriyor bunu görmek, bilmek ve sizlerle paylaşmak istiyoruz. Pilot ev açmamızın sebebi de bu.  

FG Europe Ailesi

FG Europe ile aramızdaki tek anlaşma, İçeriklerime karışılmaması şartıydı, firma yetkilileri bunu bir adım ileri götürdü ve bırakın ürünlerin içine girmemde sakınca görmeyi, kendi içlerine girmemizi istediler ki nasıl bir yapılanmaları olduğunu görelim öğrenelim ve AİLE kavramına ne kadar önem verdiklerini gözümüzle görelim. Bu bağlamda AİLE toplantılarına bizi de davet ettiler ve sevgili eşim Yelda Helvacı ile davetlerine icabet ettik, toplantılarına katıldık, Çin’den gelen yetkililer ve Ülke genelinden gelen bayi/servisler ile birlikte 150 dolayında insan AİLECE bir araya gelip hem ikili ilişkilerini pekiştirip, mesleki bilgi birikimlerine dair fikir alışverişlerinde bulunmuş hem de toplantıya icabet etmiş oldular.

Toplantıda ödül etkinliğinde Hediye ürünler sundular ki bahsi geçen hediye, bir inverter klima arıza test aygıtıydı. Bizim gibi teknolojiyi yakından sevenler bu tarz aygıtları çok sever :)

Öneri:  NAND Flash ile SPI Flash Arasında Ne Fark Var?
Midea Klima test Cihazi

Bize (Eşim ve ben) kimse karışmadı. Hiç kimse ”Siz şunu yapın, burada oturun” demedi. Biz bu AİLE içerisinde tanıştığımız insanlar ile oturduk sohbet ettik soru sorduk cevap verdiler, soru sordular cevap verdik. Toplantılarında ben bütün salonu fıldır fıldır gezdim, fotoğraflar çektim, kimse bana ”şurayı da çek” demedi, kimse bana ”fotoğraf çekme” demedi.
Günlerce içlerinde bulunduğumuz bu insanlarda en çok dikkatimizi çeken husus ise halk tabiri ile MAAİLE gelmiş olmalarıydı. Sonra bu durumu biraz soruşturdum merakımdan. Öğrendim ki bu konularda FG Europe CEO’su Sn Ahmet Olaş fazlasıyla hassas davranıyormuş. Yani sadece bayisi olan birey değil o bireyin ailesine de ayrı bir değer veriyor ve şu cümleyi sıklıkla dile getiriyormuş. ”Onlar bizim bayilerimiz veya servislerimiz olabilir ancak onlara arkada destek veren ailelerine, özellikle yaz döneminde Babalarını Annelerini gece geç saatlere kadar göremeyen çocuklarına karşı da sorumluluğumuz var, sadece bayilerimizi davet etmek olmaz, ailelerini de davet etmeliyiz”

Görüştüğüm kişiye ”İyi ama maliyet de ikiye hatta üçe katlanmıyor mu?” diye sordum, ”Onları da karşılıyor Ahmet Bey” dedi ve gülümsedi arkadaş :)

FG Europe Satış Mühendisi Sn Aslı Çağın ve Ankara Çankaya A1 Soğutma Sahibi Sn Erdal Çam

Ankara Cankaya A1 Sogutma Erdal Bey ve Asli Hanim

Bu firma benim için neden kıymetli onu belirteyim. Sizlere yazdığım şu satırlar dahil olmak üzere hiç bir girişimim, çektiğim video, yazdığım köşe yazısı, yayınladığım foto vs ile ilgili hiç kimseden icazet almıyorum. Bana bu serbestliği şeffaflığı sağlayan, bu cesareti gösterebilen her firmaya kapım açık olsa da yıllardır somut tek örnek FG Europe olmuştur :)

Ben bağımsız bir gözlemci olarak sadece bu firma hakkındaki tespitlerimi yazıyorum. Çok uzun yıllar ciddi firmalar ile görüşmeler yapmış birisi olarak hiç bu kadar özgür bırakıldığım bir ortam görmedim.
Bayileri işlerini yapıyor, Bölge müdürleri işlerini yapıyor, emekçileri işlerini yapıyor, CEO su üzerine düşenden daha fazlasını yapıyor, eksikleri yok mu? Çooook. Ancak gördüğüm kadarı ile bu eksikleri gidermek adına da ciddi bir mücadele var.

Her şeyden öte burada koskoca bir AİLE var. Eğer burada temel konsept AİLE olmasaydı bu dünya güzeli çocuğumuz bu toplantıda olmazdı :)

Aile

Elbette takdir edersiniz ki bu bir buluşma etkinliği ve dolayısı ile bütün bunlar bir organizasyon işi.
Bu etkinlikte bu büyük aileyi Ülkenin her yerinden bir araya getirmek, hiç kimsenin ayağının ucu bir çakıl taşına dahi değmeden sürecin tıkır tıkır işlemesini sağlamak, uçaklarını, transferlerini, konaklamalarını ve hatta mola yerlerine varana kadar organize etmek de bir yetenek ve aynı zamanda bir ekip işidir.
Ben her ne kadar FG Europe Midea Davetlisi olarak kendi aracım ile geze geze karayolu ile gitmiş olsam da yüzlerce kişinin uçuş dahil planlamalarını yapan, firmanın bayi ve servislerinin her birisi ile tek tek ilgilenen, organizasyonu sağlayan VK Turizm Veli Koca Bey ile de tanışma şansı yakaladım. Kendisi ile birkaç kere sohbet etme olanağı bulmuş olmamın etkisi ile gözlemlerime kendisini de dahil ettim ve Jolly Tour bağlantılı organizasyon şirketinin sahibi olan Veli Bey’in eline tepsi alıp yeri gedliğinde garsonluk yaptığını gördüm :) O kadar uzun yıllardır görüşüyorlar ki Veli Koca’yı tanımayan ve sıcak bir sohbet etmeyen FG Europe Bayisi görmedim. Bu etkinliklerin, organizasyonların olmazsa olması ekipleri de görmezden gelemeyiz o nedenle bizlerden sıcak tebessümlerini ve desteklerini esirgemeyen bu koca yürekli ekip için de bir teşekkür etmek mutlaka şart diye düşünüyorum.

Veli Bey

İşte bu nedenle FG Europe Ailesine olan bakış açım çok farklı. Eksiklerini görüp eleştirmeye, Güzelliklerini görüp sizlere aktarmaya devam edeceğim.

Bu bir genel yazı, özele inip ödül alan bayiler ile ilgili hak ettikleri gibi bir içerik her birisi için ayrı ayrı üreteceğim. Bu büyük aile, bütün olumsuzluklara ve hiçbir teşvik almamalarına rağmen halka kaliteli ürün sunmak adına mücadele ediyorsa bize de kendilerini desteklemek düşer diye düşünüyorum.

Yolunuz açık olsun FG Europe Ailesi..

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir