Inverter BPM PMSM Motor Nedir?
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Inverter BPM PMSM Motor Nedir?

0

Inverter BPM PMSM Motor Nedir? yazımızda özellikle kurutma makinesi veya çamaşır makinesi gibi aramalar yapanların karşısına sıklıkla çıkan Inverter BPM Motor Teknolojisi’nden bahsettik. Kafalarda soru işareti oluşturuyor olsa da temelde firmalar hem bu tarz teknik terimleri seviyor olmalarından hem de isimleri sıklıkla değiştiriyor olmalarından dolayı zaten bilinenin isim değişmiş hali diye de değerlendirebiliriz.

İnverter motor nedir diye sorsak bugün herkes kendince mutlaka teknik, yarı teknik veya hiç teknik olmayan yollardan da olsa bir şekilde konuyu anlatacak kadar biliyordur ancak bu motoların kendi içlerinde de bölünüyor olmaları sadece INVERTER gibi basit bir ifade ile tam olarak anlatılabilmelerini imkansızlaştırıyor. Biz yine de İnverter motor için kısaca ”Eski nesil fırçalı motorların yerini almış olan yeni nesil manyetik alan esasına göre çalışan motor” diye diyebiliriz. En kısa hali bu oldu :)

İşte tam da burada devreye giren o FIRÇASIZ ifadesinin ingilizce karşılığı olan BRUSHLESS kelimesinden ortaya çıkan B harifi BPM motorun ilk tanımı olmuş oluyor yani BPM Motor için öncelikle Fırçasız diyebiliriz. P ve M harfleri ise yine ingilizcede Permanent Magnet ifadelerinden alınmıştır. Kısacası BPM motor, Fırçasız Kalıcı Mıknatıs olarak bize anlamsız gelen ancak temelde anlatmak istediğinin ise fırçasız teknoloji ile manyetik alan kullanarak üretilmiş motor olduğu anlamına gelir.

BPM motor gibi PMSM motor için de bir açıklama yapmak gerekirse, Elektrik motorlarının sınıflandırılmalarından birinin de Kalıcı Mıknatıslı Senkron Motor yani Permanent Magnet Synchronous Motor – PMSM olduğunu belirtebiliriz. Bu da elbette bir Senkron motor şeklidir. (Senkron motor, Asenkron motor konusu başka başlıkta ele alınacaktır)

Yani sizlerin bir ürün araştırırken karşısına çıkan BPM Motor Teknolojisi gibi bir ifade tam olarak o ürünün İnverter motor ile üretildiğini anlatmak istemenin farklı ve biraz da daha ciddi göstermek istemenin bir yolu diyebiliriz.

Öneri:  HKC Panel Üreticisi Kimdir?

Bir elektrik makinesinde manyetik alanı üretmek için Kalıcı Mıknatıs (PM) kullanıldığında, bir
PM motoru haline gelir. Hem DC hem de AC motorlar kalıcı mıknatıslarla yapılabilir. Kalıcı
Mıknatıslı motorlar indüklenen emk’nın dalga şekline göre sinüsoidal ve trapez (yamuk) tipli
olarak iki türdedir. Sinüsoidal dalga biçiminde emk’ya sahipse PMSM denir, trapez dalga
biçiminde emk’ya sahipse BLDC olarak bilinir. Mıknatısların yerleşim şekillerine göre ise Yüzey
Montajlı Kalıcı Mıknatıslı Senkron Motor (SM_PMSM) ve İç Kalıcı Mıknatıslı Senkron Motor
(I_PMSM) olarak iki çeşit olurlar.

Sonuç itibari ile dışarıdan bir göz ile bakıldığında ”Bu modelde inverter motor var” diyen satıcılara yakın zaman da ”İyi ama hangi teknoloji ile üretilmiş inverter motor var?” diye soracağız gibi görünüyor :)


    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir