DETAILING NEDİR? UCUZ ÜRÜNLERLE NASIL KANDIRILIYORUZ?
  1. Anasayfa
  2. Otomotiv

DETAILING NEDİR? UCUZ ÜRÜNLERLE NASIL KANDIRILIYORUZ?

0

DETAİLİNG NEDİR? UCUZ ÜRÜNLERLE NASIL KANDIRILIYORUZ? Bugün size aslında sıfır arabadan tutun da , ikinci el aldığınız araçlarda bile nasıl geri dönüşü olmayan hatalar yapıldığını anlatmaya çalışacağım. Bugün vereceğim bilgilerin bir çoğunu siz bilmiyordunuz ya da önemsememiştiniz ama ne kadar önemli olduğunu birazdan göreceğiz.

Öncelikle detailing nedir ve neden bizi ilgilendiriyor bunu açıklayalım. Detailing sözlük anlamıyla (detaylı) demek. Halk arasında daha çok pasta cila yapalım , araban parlasın gibi de duyuyor olabilirsiniz. Detailing aslında ülkemizde son 10 yıldır popülerliğini koruyor ve otomobillerle ilgili olanların ilgi alanına giriyor . Peki bu fikir nasıl ortaya çıkmış ? Aldığımız araçlar ülkemizde olduğu gibi yurtdışında da değerli ve sıfır alınan bir otomobilin ilk gün ki temizliğini ve kondisyonunu korumaya çalışmak hedeflenmiş . Biliyorsunuz otomobiller fabrikadan çıkar çıkmaz dış dünyanın sorunlarıyla mücadeleye başlıyor . Boyaları , rüzgar ve toz ile incelmeye başlıyor , güneş ışınları vernik tabakasını yavaş yavaş aşındırıyor , aldığınız otomobil düzenli olarak yıkanıyor ,bir başka araba gelip aracınıza sürtüyor . Bu gibi nedenler otomobillerimizi yıpratıyor ve haklı olarak ilk aldığınız o temizliği ve kondisyonu arıyorsunuz . Detailing işte bu nedenlerden dolayı ortaya çıkmış .

Peki amacını anladık biz neden yaptırmalıyız ve hangi tiplerden uzak durmalıyız?

Öncelikle detailing yazısını gördüğünüz her yer doğru yer değil bu iş için en önemli kriter butik çalışıyor ve otomobilinizle uzun zamanlar geçiriyor olması . Otomobilinizi verdiniz ve akşama gelip alabilirsiniz dediler oradan uzaklaşın çünkü anlatacağım işlemler o kadar kısa sürmeyecek .

Öneri:  OLED TV Alınır Mı ? - OLED TV Kullanım Rehberi

Otomobilinizin öncelikle hazırlanması gerekiyor ve bu işlem ön yıkamayla başlıyor .Burada gittiğiniz yerin yine iyi bir yer olup olmadığını yıkama eldiveninden ve çift kova kullanıp kullanmadığından anlayabilirsiniz .

aracinizi dogru sekilde yikamak 1024x400 1
detailing nedir

Sonrasında demir tozu temizliği yapılacak . Yıllar boyu aracınızın boya yüzeyine metal tozları yapışır ve bu tozların temizliği oldukça önemli . Bazı ürünler yüzeye sıkıldığında morarmaya başlıyor sakın korkmayın .

47700d48 ccf2 49c0 9917 f4fb21e27f06 856bb8
detailing nedir

Demir tozu temizliği de yapıldı peki şimdi sırada ne var ? Kil temizliği geliyor . Bu işlem aslında yüzeyde olan ve yıkamayla çıkmayan kirlerin çıkarılmasını sağlıyor . Bu işlem sonrası yüzey inanılmaz pürüzsüz oluyor ancak rutinde yapılacak bir şey değil boya yüzeyini çiziyor .

kil uygulamasi 1024x400 1
detailing nedir

Şimdi , otomobilin detaylı olarak yıkanması gerekiyor ve çiziklerin durumuna göre numaralandırılmış pasta adı verilen kimyasal ürünlerle polisaj işlemi yapılıyor . Burada işi yapan profesyonelin boyanın kalınlığını ölçmesi gerekiyor . Çizikler çok derinse işi yapan profesyonel o çiziği yok etmek isterken verniğinizi de yok edebilir . Ve son işlem boyanın korunması . Burada bir kaç farklı seçeneğiniz var . Seramik kaplama yapılabilir , boya koruma cilalarıyla bir kaç ay koruma sağlanabilir ya da folyo ile yüzeye ekstra katman eklenebilir .

Car Polishing
detailing nedir

Anlatmış olduğum adımları eksiksiz yaptırdığınızda, en az 2-3 gün zamanınız ve bir miktar paranız gidecektir .

Şimdi size sıfır araç satan firmaların sizi nasıl kandırdığına gelelim. Sizi nasıl aldatıyorlar?

Öncelikle bayiye gittiniz ve almak istediğiniz modeli seçtiniz. Bayi size bu aracı alırsanız boya koruma paketi de almanız gerektiğini anlattı çünkü o arabayı size satmak istemiyor. Siz de fiyat olarak hiç az olmayan bu paketi satın aldınız ve fark ücretini ödediniz. Evet ,iş şimdi başlıyor . Otomobilinizin boya durumu çok iyiydi çünkü fabrikadan daha yeni geldi. Ama bu bayiler kar edebilmek için size ek ücret karşılığı seramik kaplama, folyo kaplama teklif etti . Siz de otomobile sahip olabilmek için mecburen ya da isteyerek kabul ettiniz . Peki arabanızın başına neler gelecek ? İlk olarak çok hızlı bir yıkama ve kötü bir polisaj süreci oluşacak . Otomobilinizin iyi durumda olan boyası harelere sahip olacak ve vernik tabakası incelecek . Size seramik kaplama yaptıklarını söyleyecekler ama ucuza alınmış cila ile arabanızı parlatacaklar ve silikon sayesinde çok güzel olmuş diyeceksiniz . Kaputunuza folyo yapacaklar , ucuz malzemeden imal edildiği için sararacak ve boya yüzeyinize zarar verecek . Kalıntıları çıkarmak için uğraşacaksınız belki de kaplanan yer boyanacak . İşi iyi yapmadıkları için boyanızın ne kadar inceldiğini bilmeyecekler ve zaman içinde güneş yanıklarınız başlayacak .

Öneri:  Sıcak Yaz Aylarında Buzdolabı Neden Verimli Soğutmuyor?
28061269018 a397967bbf b
detailing nedir

Bu kadar olumsuzluk sadece bayilerde başınıza gelmiyor dışarda da başınıza gelebilir bu yüzden bu adımları sorun ve izleyin ki siz zararlı çıkmayın .

Detailing nedir?

Detailing sözlük anlamıyla (detaylı) demek. Otomotiv sektöründe ise detaylı araç temizliği anlamında kullanılır.

Detailing yapılırken malzeme kalitesi önemli midir?

Kesinlikle önemli. Aksi durumlarda boya harelenmesi, vernik tabakasının incelmesi ve kılcak çizikler ortaya çıkabilir ki bu sizi rahatsız edecektir.

İlginizi çekebilir : Tesla Model S P100D:GELECEĞE DÖNÜŞ

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir