Dünyada Yılın Elektrikli Otomobili Seçildi!  İşte Yılın Elektrikli Otomobili!
  1. Anasayfa
  2. Otomotiv

Dünyada Yılın Elektrikli Otomobili Seçildi! İşte Yılın Elektrikli Otomobili!

0

Dünyada yılın elektrikli otomobili seçimleri tamamlandı. Bu senenin finalistleri Hyundai Ioniq 6, Kia EV6 ve Lucid Air oldu. Hyundai Ioniq 6, toplam 3 kategoride ipi göğüsledi ve yılın otomobili ödülünün sahibi oldu. Performans kategorisinde Kia EV6 başarılı oldu. Lucid Air ise şaşırtıcı bir şekilde Amerikalı yeni marka BMW 7 serisini geride bırakarak lüks otomobil kategorisinde ödülün sahibi oldu. 

Hyundai Ioniq 6 Yılın Elektrikli Otomobili Seçildi

Hyundai son dönemlerde oldukça başarılı işlere imza atıyor. Marka özellikle elektrikli serisi Ioniq ile kullanıcı yorumları göz önüne alındığında fark yaratmış durumda. Ve bugün Ioniq 6’dan Hyundai’yi gururlandıracak yeni bir haber daha geldi. Hyundai Ioniq 6 dünyada yılın otomobili seçildi.

yilin otomobili 2

Hyundai Inoiq 6’nın özelliklerinden bahsedecek olursa yeni nesil bir elektrikli arabadan bahsettiğimizi belirtmemiz lazım. Haziran 2022’de tanıtılan Inoiq 6 firmanın E-GMP platformunda geliştirildi. Araç çift elektrikli motora sahip ve bu motorlar ile 325 Hp güç üretiyor.

 

Araç standart olarak 614 kilometrelik bir menzile sahip. Bu menzili sağlayan bataryası ise hem 400 volt hem de 800 volt şarj sistemleriyle uyumlu. Bu sayede Ioniq 6 her koşulda hızlıca şarj olabiliyor. 614 kilometrelik menzil uzunluğununsa günümüz elektrikli otomobilleri arasında değerlendirildiğinde oldukça iyi olduğunu belirtmeliyiz.

IONIQ 6’nın tasarımı, Hyundai’nin Prophecy EV Konsepti’nden esinlenerek oluşturuldu. Temiz ve basit çizgilerle şekillenen otomobil, 0,21’lik ultra düşük sürtünme katsayısıyla dikkat çekiyor. İç mekanda ise rahatlık, konfor ve sürdürülebilirlik ön planda tutuluyor.

lucid air sapphire ozellikleri fiyati 3

Lüks kategorisinde şaşırtan sonuç

Lüks kategorisindeki önemli isim bu sene BMW 7 serisiydi. Yenilenen 7 Serisi çok tartışmalı ön panjur tasarımına rağmen Dünyada Yılın Otomobili ödüllerinde lüks kategorisi finalistlerindendi. Diğer finalist iste Amerikalı yeni marka elektrikli Lucid Air’dı. Lucid Air bir sürpriz yaptı ve BMW 7 Serisi’nin önüne geçerek ödülü evine götürdü. Marka bu sene piyasaya çıktı ve şu an sadece 1 adet elektrikli modele sahip.

Öneri:  VOLVO V40 1.5 T3 INSCRIPTION:İSKANDİNAV GÜZELİ

Peki siz dünyada yılın otomobili olan Ioniq 6 hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz!

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir