Tesla Model S P100D:GELECEĞE DÖNÜŞ
  1. Anasayfa
  2. Otomotiv

Tesla Model S P100D:GELECEĞE DÖNÜŞ

1

Tesla Model S P100D:GELECEĞE DÖNÜŞ incelemesiyle herkese merhaba :)

Öncelikle böyle bir aracı inceleyebilmek , benim için büyük bir keyifti. Kısaca TESLA nedir ? TESLA nasıl elektrikli araç sektörüne yön verdi ? Bu gibi sorulara cevap olabileceğine inandığım bir yazı olacak.

fixed1480x800 optimized 13997 9a5033af37ec59931e6db197aceb0062 1480x800 v2

TESLA ilk modelini Kaliforniya’da üretmiş ve LOTUS ELISE üzerinde geliştirmiştir. Bu aracın maksimum hızı:200km/h gibi çok iddialı olmayan bir değere sahipti. Ancak bir detay var ki , yüksek hız elektrikli arabaların düşmanı. Bu yüzden hala yüksek hız görmüyoruz. Peki 2008-2012 yıllarında elektrikli arabalar yaygınmıydı ? Hayır değildi . O yıllarda elektrikli araba üreten firma sayısı bir elin parmaklarını geçmezdi. Ama TESLA o kadar güzel adımlar attı ki hala elektrikli araba denildiğinde ilk akla gelen marka olabiliyor. Peki ilk üretilen modele geri dönelim. Maksimum hızı için yeterli değildi demiştim. Ama 0-100 km/h hızlanması inanılmaz. 3,9 saniye sürüyor. Bu değerleri elde etmek o yıllarda zordu ama bunu 6000 adet bilgisayar pili gibi düşünebileceğiniz,lityum-iyon pillere borçlu. Bu piller araca 500 kg fazlalık eklese bile Lotus Elise kadar iyi yol tutabiliyordu. Aliminyum şasi ve karbon elyaf gövde sayesinde. Peki başarılı oldu mu ? Ne yazik ki hayır. Fiyatı ve güvenilir olmaması nedeniyle Avrupa ve vatanında başarılı olamadı. Ama akıllarda kalmayı başardı.

DSC 0016
TESLA ROADSTER 2008 – 2012

Şimdi size biraz da Model S tarafını anlatayım. Model S ilk duyurulduğunda bende çok heyecanlanmıştım. Bu bir devrimdi. Artık insanlar elektrikli arabalara nispeten uygun fiyata sahip olabilecekti. Gelin biraz satış adetlerine bakalım.

Amerika pazarı gerçekten küresel ölçekte büyük bir pazar. Tesla Roadster toplam 2.450 adet satabilmiş. Tesla Model S ise 263.504 adetlik satışıyla büyük bir yol katetmiş.

Bu sonuçlar bize geleceğin nereye doğru gittiğini, hayatımızda olmazsa olmaz teknolojinin artık daha çok yer işgal edeceğinin bir kanıtı.

Öneri:  Togg’dan Daha Ucuz Tesla Model 2!
2012 tesla model s 100365765 h
TESLA MODEL S 2012

Evet incelemeye konu olan Tesla Model S hakkında biraz detay verelim.

İncelemesini yaptığımız Model S P100 D modeliydi. Bu üretilen en güçlü Model S ünvanını taşıyordu. Ama bu ünvanı yeni çıkan Model S Plaid almış durumda.

MOTOR:

Alışmış olduğumuz gibi içten yanmalı bir motor olsaydı , hem motor gürültüsü hemde devir çevirmeden gelmeyen tork değerlerinden bahsedebilirdik. Ama aşağıda vereceğim tabloda ne yazıyorsa aynı değerlere kolaylıkla ulaşabileceğinizi ve tork eğrisinin aşağıdan yukarı yönlü değil de dümdüz bir çizgi gibi olabileceğini düşünebilirsiniz.

Motor TipiElektrikli
Motor Gücü762 hp
Tork898 Nm
Hızlanma 0-100 km/saat2,7 sn
Azami Sürat250 km/saat

KONFOR:

Konfor dediğim de aklıma sessiz ve sarsıntısız bir sürüş geliyor. Ama bunlar Tesla için yeterli kelimeler değil. Bir sürü güzel özelliği var, incelediğimiz modelin. Örneğin uzun yolda otomatik pilot sayesinde konforlu bir yolculuk yapabilirsiniz. Yoruldunuz ve uyumanız gerekiyor, kamp modu imdadınıza yetişiyor. İklimlendirme sistemlerini istediğiniz gibi ayarlıyorsunuz ve bütün gece rahat bir uyku çekiyorsunuz.

YAKIT:

Burada işler biraz karışıyor. Ülkemiz enerji ihtiyacının büyük bir bölümünü dışardan aldığı için neredeyse benzinli otomobil kadar yakıt harcamanız oluyor. Ama evinizde şarj ederseniz bu durum sizin lehinize dönüyor.

Menzil572 km
Şarj Süresi9,2 saat
Hızlı Şarj Süresi1,5 saat
Batarya Voltajı350 V
Batarya TipiLithium-ion

SONUÇ:

Genel bir değerlendirme ile yazımı noktalamak istiyorum. Ülkemiz için uygun bir araba olduğunu şu an düşünmüyorum. Evet bir çok konuda çok iyi ama eksik kaldığı noktalar da yok değil. İncelemesini yapmış olduğumuz aracın sahibi Halide hanım: “yol şartlarının virajlar nedeniyle otomatik pilot için uygun olmadığını” ve “araba durmadan tekrar devreye girmediğini”anlattı. Bu durumda, Tesla ile uzun süreler otomatik pilot kullanarak seyahat edemeyeceğimizi görebiliriz. Menzil konusunda 572 km bence yeterli. Kısa bir mola vererek şarj edebilir ve dinlebilirsiniz. Bir diğer eksik ülkemizde , Tesla temsilciliği olmadığı için , internet bağlantınızı mobil bir hat üzerinden sağlamanız.

Öneri:  Chery, Türkiye'ye Gelecek İlk Elektrikli Modelini Açıkladı

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir