ONVO 55F950 Tüketici Deneyimi ve Ürün İnceleme
  1. Anasayfa
  2. Televizyon

ONVO 55F950 Tüketici Deneyimi ve Ürün İnceleme

0

Bu yazımızda sizlere, sevgili Adil Kahraman tarafından bir kullanıcı gözü ile ele alınıp değerlendirilmiş olan ONVO 55F950 model android smart televizyon hakkında kendi görüşlerini aktaracağız. Tüketici geri bildirimleri bizim platformumuzda çok değerli olduğu için objektif ve gerçek kullanıcı deneyimlerini içeren inceleme yazılarını da sizlere seve seve aktarıyoruz. O halde yazının bundan sonrası için sözü Adil Kahraman’a bırakalım.

Arkadaşlar merhaba, vatan bilgisayardan 10.000 TL’ye almış olduğum onvo 55F950 model Google TV’nin incelemesini yaptım ve halen devam ediyorum. Öncelikle bu konuyu TV’yi daha yakından tanımak ve merak edilenleri cevaplandırmak için açıyorum. Ürünü incelerken fiyatının hakkını karşılama durumunu belirteceğim. Konu biraz uzun olacak ve bol bol görsel mevcut olacak, kıyaslama eski televizyonum ile olacak, eğer uzun uzun okuyamam derseniz şunu söyleyeyim, bu TV fiyat performans oranını fazlasıyla karşılamaktadır. O halde detaylara inelim.

Eski TV: Finlux 55FX760UA (Android TV, 1.5 GB ram, 4 GB depolama, HKC panel 8 bit)
Yeni TV: Onvo 55F950 (Google Tv, 2 GB ram, 8 GB depolama, CSOT panel 8+2 bit)

www.inceleriz.com

Nasıl Karar Verdim?

Ürünü ilk olarak vatan bilgisayarda iken yanında en az 20.000 TL’lik televizyonların bulunduğu stand üzerinde gördüm, doğal olarak yanındaki TV’lerin çoğunlukta qled olması ve diğerlerinin yüksek seri olduğu göz önüne alındığında mağazada görüntünün bana biraz soluk geldiğini söyleyeyim hatta ilk etapta acaba almalı mıyım? dedim. Ancak aynı stand ta Grundig ve Vestel’in standart televizyonlarına (D-Led) göre fena durmadığı için ürünü almaya karar verdim.

Montaj Nasıl yapıldı?

Kurulum için onvo müşteri hizmetlerini aradığınızda size bulunduğunuz lokasyondaki yetkili servisin numarasını veriyor ve siz yetkili servisi arayarak randevu talep ediyorsunuz, servis randevu tarihinde yarım saat kadar önce arayarak geleceklerini belirtip kurulumu gerçekleştiriyor, kurulum ücretsiz ve garanti süresi 2 yıl olarak işlem tamamlanıyor. Gelen servis ekibine teşekkür ediyorum ilgilendiler, gerekli testleri yapmak için sırada bekleyen müşteriler olmasına rağmen yardımcı oldular ve hızlıca ölü piksel ve bulutlanma testlerini yaparak bir sorun olmadığını ve cihazda da kozmetik olarak bir kusur olmadığını görünce kurulumu tamamladık.

Öneri:  Vestel Android Ekran Ayarları

Panel Testlerini Nasıl yaptım?

Testler için gerekli uygulama Piksel Kontrol adı ile Play Store dan indirilebilir.

Ben özellikle akşam olmasını bekleyerek gece evdeki tüm ışıklar kapalı halde iken ürünün panel testini gerçekleştirdim, panel testinde ürünün renk modunu canlıya aldım ve tüm renklerde hem ölü piksel hem bulutlanma ve standart testlerini gerçekleştirdim ve ürün hoşuma gitti

image 8

Eski TV’ye göre bulutlanma neredeyse hiç yok, eski TV de ilk aldığımdan bu yana özellikle koyu gri renklerde bazı yerlerde beyaza yakın bulutlanma tarzı görüntü bozuklukları vardı ama bu cihazda böyle bir durum görmedim. Genel olarak görüntüsü hoşuma gitti. Sonuçta 10 bin TL ye şuan ülkemizdeki en ucuz Google TV olduğu ve panelin TCL bünyesindeki CSOT marka HVA olduğu değerlendirilerek beklentiler bu yönlü olmalı.

Ürünün görüntü performansı gayet güzel seviyede. Renkler ve netlik göze hoş geliyor, mağazadaki gibi soluk görünme durumu ev içinde belli olmuyor.

TV Arayüzü Kullanışlı mı?

Arayüz çok hızlı, eski TV’ye göre çok fark var, eskinin takıldığı yerlerde bu TV hiç takılmıyor. Ürünü dünden beri aktif olarak ve kurcalayarak kullanıyorum herhangi bir takılma, donma veya kendi kendine yeniden başlatma gibi bir durum olmadı.

Arayüzde dahili multimedya isimli ortam yürütücüsünde Android telefonlardaki tarzda bir dosya yöneticisi mevcut ve bu dosya yöneticisi sayesinde televizyonda herhangi bir ek program yüklenmeden sadece USB belleği takıp APK dosyalarını direkt yükleme yapabiliyorsunuz. Eski TV’de bu apk’ları yükleyebilmek için öncelikle Google Play’den dosya yöneticisi yüklemek zorunda kalıyordum ancak bu televizyonun dosya yöneticisini başarılı buldum. Bir konuda küçük sorun yaşadım, harici olarak dosya yöneticisi yükleyerek Google Drive hesabıma bağlanamadım bu konuda Google uygulama desteklenmiyor şeklinde uyarı veriyor, birkaç farklı dosya yöneticisi denememe rağmen bu uyarıyı aldım, yani Google Drive’ınızda APK dosyalarınız varsa ve USB takmadan Google Drive’dan direkt yüklemek istiyorsanız en azından şu an için bu konuda hata veriyor bunun da çözümü için ya direkt USB’den yükleyebilirsiniz yada televizyona ve android telefonunuza send files to TV uygulamalarını yükleyerek apk’ları direk cihazın hafızasına gönderip oradan yükleyebilirsiniz.

Öneri:  TCL 55P615 Bim Android Tv Fiyat Yorum İnceleme Panel Teknik Özellikler

Dijital Platform Deneyimleri

image 7

Netflix, Amazon Prime gibi dijital platform üyeliklerim olmadığı için onları test edemedim. USB üzerinden film testlerini gerçekleştirdim, televizyonun kendi dosya yöneticisi ile dublajlı film izleyecekseniz hiçbir probleminiz yok, hiçbir takılma kesilme donma olmadan gayet rahat izleyebiliyorsunuz, benim gibi orijinal dilinde altyazılı izliyor iseniz ve altyazı dosyası film videosunun direkt içine gömülü halde ise yine hiçbir problem yok gayet güzel izliyorsunuz ancak altyazı dosyası film videosundan ayrı ise, ileri veya geri sarmalarda altyazı 3-5 saniye sonra ekrana düşüyor bu da izleme keyfini biraz kaçırıyor ancak Google Play Store üzerinde benim çok beğendiğim ve kullandığım nova video player uygulaması ile ister dahili ister harici tüm alt yazıları ve filmi kesintisiz ve sorunsuz olarak izleyebiliyorsunuz. YouTube’da ise 4K 60 fps HDR videoları hiçbir takılma, kesilme, donma olmadan gayet rahat bir şekilde izleyebiliyorsunuz.

Sonuç

Sonuç olarak ülkemiz şartlarında Google TV lisanslı 55 inç boyutunda en uygun TV. Şahsen fiyatının hakkını fazlasıyla vermektedir. Almayı düşünen ve merak eden arkadaşların ayrıca sormak istediği bir konu olursa yazarsanız elimden geldiği kadar yardımcı olacağım.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir