Vestel Panel Bilgisi Nasıl Öğrenilir?
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Vestel Panel Bilgisi Nasıl Öğrenilir?

0

Vestel Panel Bilgisi Nasıl Öğrenilir? Evet soru gayet basit ancak aslında cevabı da basit zira bununla ilgili basit birkaç yöntem mevcut. Öncelikle panel bilgisini insanlar neden öğrenmek ister ve neden bu bilgileri üreticiler kendileri yayınlamaz bununla ilgili de açıklama yapmak lazım.

Her ne kadar üreticiler bu konularda bilgi vermek istemese ve konunun önemini tüketicilerden gizleseler de aslında son kullanıcının satın aldığı televizyonun panelinin ne olduğunu bilmesi o panelin yapı tipini yani VA – IPS -TN – AMVA3 – ADS – HVA – SVA – MVA -SMVA – FSA olduğunu bilmesi ve daha bunun gibi bir çok üretim teknoloji tip farklılıkları ve bu farklılıkların getirdiği pozitif ve negatif etkileri de bilmesi anlamı taşımaktadır.

İleri düzey karmaşık hale getirmeden bunu biz sadece ”VA veya IPS olduğunu bilseniz o bile yeter” diye BASİT hale indirgeyebiliriz.

IPS veya VA olması Neden Önemli?

Önemli değil, çok önemli zira VA tabanlı bir panel, likit kristallerin dizilimi yani hizalanma şekli nedeniyle yan açılardan izlediğinizde Merkez Dışı Kontrast Sapması yapar yani yan açılardan izleyen tüketiciler renkleri doğru görmez. İnsan yüzü hayalet görmüş gibi olur. Bunu basit bir görsel ile şu şekild eizah edebiliriz.

PUS6262 Aci farki

Bizzat kendi testlerimizde aldığımız bu görseller tam anlamı ile gerçektir. VA panel ile üretilmiş olan Philips 50PUS6262 ürün üzerinde yapılan bu testlerde yan açıdan nasıl bir ton sapması yaptığını rahatlıkla görebiliyorsunuz. Siyahlar siyah değil, Kırmızı Kırmızı değil, ten rengi deseniz insan ten rengi ile ilgisi yok.

Diğer yandan her VA panelin bu şekilde olmadığını da izah etmek isteriz. VA paneller de kendi içinde üretim teknolojilerine göre farklılık gösterir. Biz her ne kadar IPS veya VA olduğunu öğrenin yeter demiş olak da daha detaylı bilgi edinmek isteyenler için minik bir farklı örnek de sunabiliriz.

va mva PANEL FARKI 1

İkinci örneğimizde gördüğünüz üzere HVA veya MVA yapıda olan panellerde durum çok çok daha farklı olsa da yine de ten renginde bir sapma görebiliyoruz.

IPS Panellerde bu anlamda ileri düzey bir sapma görmezsiniz, ancak orada da devreye renk işleme, siyah performansı ve tepki süresi girer zira VA paneller her ne kadar yan açı performansı anlamında başarısız görünse de yüksek kontrast ve yüksek tepki hızı anlamında IPS panelden kat kat üstündür. IPS panellerdeki siyah performansına bir örnek ise şunu verebiliriz.

Öneri:  Elektrikte FAZ Kesilmesi Ne Demektir?
VA IPS

Yukarıdaki örnekte solda 5 yaşında VA panel, Sağda ise 3 aylık IPS panel (Teknoloji gelişmiş olmasına rağmen aradaki farkın anlaşılması adına belirtilme gereği duyulmuştur) olan bu görselde göreceğiniz üzere VA panelde siyah işleme başarısı, kontrast oranının da etkisi ile ciddi düzeyde başarılı. IPS ışıldaması yok. Siyah renk Füme gibi değil.

Bu ve buna benzer örnekler çok daha genişletilebilir ancak konumuz bu değil. ”Panel bilgisini neden öğrenmelisiniz?” kısmını izah ettikten sonra firmalar bu bilgileri neden paylaşmıyor kısacık ona da değineyim.

Panel Bilgileri Neden Halka Paylaşılmıyor?

Evet biz de üreticilere sıklıkla bu soruyu sorsak da her seferinde farklı cevaplar alıyoruz. ”Teknik altyapı uygun değil” (Böyle bir şey yok, bunun uygun olduğunu biz biliyoruz), ”Bu bilgiyi Halka paylaşırsak gereksiz karmaşa çıkar, bize iş yükü doğar” (Hiç ilgisi yok zira vatandaşı bilinçlendirmek alışveriş kalitesini arttırır), ”Üretimlerde tek bir panel kullanmadığımız için hangi modeldeki hangi paneli nasıl açıklayacağız?” (Evet bu da gayet mümkün, seri numarası bazında sistemde her üründe hangi panel kullanıldığı rahatlıkla kayıt altına alınır ve markanın resmi web sitesinde seri numarası arama bölümünde tüketici arama yaptığında X panel IPS veya Y panel VA gibi bir sonuç çıkabilir)

Bu konu ile ilgili biz firmalara baskı uygulama konusunda kararlıyız, panel bilgilerinin firmaların web sitelerinde yayınlanması için baskı kurmaya devam edeceğiz.

Vestel Panel Bilgisi Nasıl Öğrenilir? Vestel’in Ürettiği Regal, Seg, Finlux, Telefunken, Toshiba, JVC Gibi Markaların Paneli Nasıl Öğrenilir?

Hadi artık konumuza dönelim ve şu basit işlemleri anlatalım. Vestel panel bilgisi nasıl öğrenilir bir bakalım. Eğer standart menü, eski sistem bir Vestel veya Regal, Seg, Finlux, Telefunken, Toshiba, JVC veya Vestel tarafından üretilmiş herhangi bir marka televizyonunuz varsa yapmanız gereken, Uzaktan kumandanızın MENU butonuna basıp arkasından seri şekilde 4725 tuşlarına basmaktır. Karşınıza çıkan Servis menü ekranı size şu an bir şey ifade etmeyecek olsa da aşağıdaki iki görselde sunulan örnek ve devamındaki açıklamalar olayı netleştirecektir.

Burada ok işaretinin olduğu yerdeki L harfi bu panelin LG olduğunu belirtir

Vestel Servis Menu 1

İkinci görseldeki örneğimizde ok işaretinin gösterdiği yerdeki S ise bunun bir Samsung panel olduğunu gösteriyor

Vestel Panel Bilgisi Nasıl Öğrenilir?

Tabi artık Samsung panel üretilmediğini biliyoruz ve sizlerin orada göreceğiniz harfler de A C L X T şeklinde değişecektir. A olan AUO, C olan CMO(Innolux), L olan LG, T olan Chot, X olan CSOT, B olan BOE Display vs şeklinde değişecektir ancak değişmeyecek olan şey sıralamasıdır. VESQNDLA VESQNTSB VESUNDBC diye devam eden bu sıralamada ilk 6 karakteri yok sayın, bazılarında VES yazısı görmezsiniz o zaman ilk 3 karakteri yok sayın. Yani HARF anlamında orada 7 harf görürseniz ilk 6 ve son 1 harfi yok sayın. Kalan harf sizin panelinizi ifade eder ve bu durum değişmez. yaklaşık 20 senedir aynı şekilde devam ediyor.

Öneri:  Bazı Eski LG OLED TV'ler Ücretsiz Yükseltme Alacak.

Her panel üreticisinin Uluslararası kodu var, bu harfler bu nedenle değişmez. Mesela SDP Yani Sakai Display Uluslararası kodu JR diye geçer o nedenle sistemde R ile ifade edilir. Panda CC diye geçer örneğin. Hatta minik bir liste de yayınlayalım size.

QNDP PANDA – QNDH HKC – QNDT CHOT – QNDC CMO INX – QNDA AUO
QNDL LG – QNDS SAMSUNG – QNDX CSOT – QNTB BOE – QNTR SAKAI

Bununla ilgili detaylı bir açıklamayı şu videoda bulabilirsiniz.

Bu standart menü ile erişebildiğiniz pencereydi. Bir de Android menüye girişi izah edelim. Vestel Android Menüye girebilmek için ise MENU – Gelişmiş Seçenekler – 4725 yolunu izlemeniz gerekiyor.

Satın Aldığınız veya Almak İstediğiniz Televizyonun Paneli Nasıl Öğrenilir?

Evet elbette ki elinizde olmayan bir televizyonun servis menüsüne girip panel öğrenme şansınız yok. Bu durumda Vestel marka veya Vestel fabrikalarında üretilmiş bir televizyonun panelini öğrenebilmek için seri numarasına ihtiyacınız var. Satıcıdan, A101 mağazasında sergilenen kutuların üzerinden veya herhangi bir şekilde temin edeceğiniz seri numarası ile hemen www.forum.inceleriz.com adresimizde bulunan VESTEL PANEL SORGULAMA bölümüne girip seri numarasını burada paylaşıyorsunuz. Yöneticilerimiz sizler adına bir sorgulama yapıp size gerekli bilgiyi aktarıyorlar.

Elbette ki bizim görüşümüze göre bu bilgiler madem öğrenilebiliyor, basit bir entegrasyon ile VESTEL bunu kendi ekranında tüketicilere hizmet olarak sunmalıdır. Bunun aslında şu an hali hazırda bir örneği de mevcut. Mesela Seri numarasını girip garanti sorgulaması yapılabiliyor, o halde aynı seri numarası için VESTEL neden bir PANEL SORGULAMA EKRANI da hazırlayıp tüketiciye sunmasın ki?

Vestel Panel Sorgulama Ekrani

Son olarak sizlere bir de VESTEL SERİ NUMARASI nedir onu da görsel örnek ile paylaşalım ve yazımızı bitirelim. Aklınıza takılan bütün sorular ile ilgili bizlere forum.inceleriz.com adresimizden ulaşabilirsiniz.

Vestel TV seri numarasi

Vestel Panel Bilgisi Nasıl Öğrenilir?

Vestel panel bilgisi için https://www.forum.inceleriz.com/konular/vestel-grubu-panel-bilgi-hatti.21/ linkindeki konumuza televizyonunuzun seri numarasını göndererek bizden cevap alabilirsiniz.

Toshiba TV Panel Bilgisi Nasıl Öğrenilir?

Toshiba panel bilgisi için https://www.forum.inceleriz.com/konular/vestel-grubu-panel-bilgi-hatti.21/ linkindeki konumuza televizyonunuzun seri numarasını göndererek bizden cevap alabilirsiniz.

Televizyon Paneli Nasıl Öğrenilir?

Firmadan firmaya değişmekle birlikte birçok firma bu bilgiyi paylaşmamaktadır. İnceleriz olarak hiç kimsenin paylaşmadığı panel bilgilerini paylaşıyoruz. Bize forum.inceleriz.com üzerinden sorunuzu iletebilirsiniz. Eğer o model ile ilgili bilgimiz var ise yanıtlamaktan keyif alırız.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir