Oto Lastik Tamir Kitleri İşe Yarıyor mu?
 1. Anasayfa
 2. Haber

Oto Lastik Tamir Kitleri İşe Yarıyor mu?

4

Her ne kadar yoğrun şekilde tüketici elektroniği üzerine sorular gelse de temel olarak kitap defter film ve hatta yakında aramızda olmasını değerlendirdiğimiz kadın yazarlar aracılığı ile kozmetik ürünleri (Saç şekillendirme ürünleri vb) kültür sanat konuları üzerine de inceleme yazılarımızı göreceksiniz. Bu bağlamda aklıma gelmişken hemen, yakın zamanda ve daha önce de kullanmış olduğum, oto lastik tamir kitleri ile ilgili değerlendirme yazımı sizlerle paylaşmak istedim. Peki bu oto lastik tamir kitleri gerçekten işe yarıyor mu? İçinde ne var? Sağlık veya çevreye zararlı mı? Patlar mı? Yanar mı? Alev alır mı? gibi kafalardaki deli sorulara istinaden gelin biraz irdeleyelim bu işi.

Üreticisine göre değişmekle birlikte genelde 450 veya 500ml olarak satılan bu tüplerden ilk defa 1999 yılında kullanmıştım. Son dönemde ise beni tanıyanların bildiği emektar bir 2007 Ticari Palio 1.3 Multijetim olduğunu biliyorlar.

p1 1

İşte bu arabada görülen o çelik jantların üstündeki 195x45x17 ve 205x45x17 lastiklerin önce sağ ön taraftaki inmeye başladı. Performans lastiği oldukları için üzerinde yürüdüm hava bastım lastikçiye gittim, söktü baktı ”Abi yanaklardan kaçırmış lastikte delik yok” dedi, yanaklara kendince birşey sürdü temizledi vs ama baktım 10 gün sonra yine durum aynı. Yine lastikçi yine aynı terane ve 10 gün sonra yine durum aynı olunca aklıma geldi ve hemen konu başlığındaki spreyden sipariş verdim.

t1

Tüp elime ulaştığında lastiğin bilerek inmesini bekledim, indikten sonra önce tüpü talimatlarında olduğu gibi çalkalayıp sonra yine talimatlardaki gibi supap bağlantısını yapıp şişirdim ilacın komple içeri dolmasını sağladım ve tüpü o lastiğe bitirdikten sonra hareket de etmek gerektiğinden dolayı istasyona gidip tüpün üstüne de 32 bar havayı lastiğe bastım, 10 gün 20 gün 30 gün derken 1 senedir o lastiği o şekilde kullanıyorum derken bu sefer sol arka lastik baktım inmeye başladı bu sefer hiç lastikçiye gitmedim, hemen yne bir tüp sipariş, yine aynı işlem aynı yöntem ve 2 aydır sol arka lastik de banamısın demiyor, netice itibari ile yanaklardan kaçırdığı belli olan bu lastiklerin bazen 10 bazen 15 günde inmesine neden olan o yer her ne ise bahsi geöen ilacın o alanı içeriden tıkaması kapaması yamaması vs adı her ne ise bunun neticesi ben 2 kere lastikçide bulamadığım çözümü bu tüplerde bulmuş oldum. Arabamda da her zaman bir tüp yedek bulunduruyorum ne olur ne olmaz diye.

Öneri:  NOVATEK Kimdir?

Peki bu tüpün içinde ne var?

t2

Zararlılık sınıfı kapsamında bu tip ürünlerin içerisinde H220 kodu ile bilinen Aşırı alevlenir gaz bulunur. bunun yanısıra %25 amonyak içerir. H315 kodu kapsamında olan bu tarz ürünlerin Cilt tahrişine yol açıyor olduğunu da unutmayınız.
Xi R38 ve F+ R12 uyarıları nedeniyle de tehlikeli ürün sınıflandırmasında olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Bu tarz ürünlerde 35 derece üzerinde muhafaza eidlmesi tavsiye edilmediğinden dolayı olur da aracınızda bu tarz bir (Benim gibi) ürün bulundurmak isterseniz aracınızı direkt olarak güneşin altına bırakmaktan imtina ediniz.

Sonuç olarak ciddianlamda yerine göre hayat kurtaran dediğimiz tarzda olan bu tip ürünlerle ilgili bize sağladığı kolaylıklar kadar yanınd agetirdiği tehlikelerin de farkında olmalıyız.

Ben kullandım faydasını gördüm, sizler de bu tarz ürünleri kullanacak olursanız lütfen yukarıdaki uyarıları dikkate almayı ihaml etmeyiniz.


  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yorumlar (4)

  1. Bu güzel ve özenli çalışma için çok teşekkür ediyorum.

  2. 1 sene önce

   İnceleme için teşekkürler abi. Emeğine sağlık

  Bir yanıt yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir