Akıllı Robot Süpürgelerin Tekerlek Arızaları
 1. Anasayfa
 2. Küçük Ev Aletleri

Akıllı Robot Süpürgelerin Tekerlek Arızaları

1

Akıllı Robot Süpürgelerin Tekerlek Arızaları konusunda siz kıymetli tüketicileri uyarmak gerekecek düzeyde çok olumsuz geri dönüşler alıyoruz bu nedenle evlerimizde temizlik kurtarıcısı olarak gördüğümüz bu akıllı robot temizlik süpürgelerinin tekerlek arızalarına dair bazı ipuçlarını sizlere paylaşmamız gerekir.

Öncelikle her akıllı temizlik robotunda 3 tekerlek bulunur ve bu tekerleklerin ön ortada olanı sadece yön ve denge amaçlıdır yani buna bağlı bir motor bulunmamaktadır fakat arka iki tekerleğin her birisini 1 adet BDC (BrushedDC) motor kontrol etmektedir. Zaten arızalar da bu bölgelerde meydana gelir.

image 11

Genel ağırlıklı olarak bu tekerleklerin arıza yapmasında insan faktörünün etkisi büyüktür fakat diğer yandan firmaların üretim kalitelerini git gide düşürmelerinden kaynaklanan sorunları da gözardı edemeyiz. O halde yüzeysek bilgi olarak bu sebepler nelerdir ona bakalım.

Akıllı robot süpürgelerin tekerlek arızalarının başlıca nedenleri şunlardır:

 • Mekanik arızalar: Robot süpürgelerin tekerlekleri, motor, dişliler ve diğer mekanik parçalardan oluşur. Bu parçalardan herhangi birinde arıza meydana gelmesi, tekerleğin dönmemesine veya düzgün çalışmamasına neden olabilir. Mekanik arızaların en yaygın nedenleri arasında aşınma, yıpranma ve darbeler yer alır.
 • Saç ve toz gibi yabancı maddeler: Robot süpürgeler, süpürme işlemi sırasında saç, toz ve diğer yabancı maddeleri tekerleklere sarabilir. Bu yabancı maddeler, tekerleğin dönmesini engelleyebilir veya yavaşlatabilir.
 • Yanlış kullanım: Robot süpürgelerin tekerlekleri, hassas parçalardır. Bu parçalar, yanlış kullanım sonucunda zarar görebilir. Örneğin, instagramda komiklik yapmak için robot süpürgenin üzerine kedi gibi canlılar veya ağır nesneler koymak tekerleklere zarar verebilir.

Akıllı robot süpürgelerin tekerlek arızalarını önlemek için aşağıdaki önlemler alınabilir:

 • Robot süpürgeyi düzenli olarak temizleyin: Robot süpürgeyi her kullanımdan sonra temizlemek, saç ve toz gibi yabancı maddelerin tekerleklere sarılmasını önler.
 • Robot süpürgeyi doğru şekilde kullanın: Robot süpürgeyi üzerine ağır nesneler koymadan ve sert yüzeylerde çalıştırmadan kullanın.
 • Robot süpürgeyi orijinal parçalarla kullanın: Robot süpürgenin tekerleklerini orijinal parçalarla değiştirmek, arıza riskini azaltır.
Öneri:  WhatsApp Web Nedir? WhatsApp Web Giriş

Yüzeysel bilgiler bu şekilde fakat bir de önemli özel bilgiler var ki bunların birisi bu tekerleklerin üretimi esnasında mühendislik hatası nedeniyle kırılan çekme yayı pimleri geliyor. Bugün Aliexpress üzerinden 500 600tl ye rahatlıkla satın alınabilen bu tekerleklerin değişimi için ülkemizde ne yazık ki 2500tl ile 5000tl arası para talep eden servis işletmeleri mevcut o nedenle elinizden geldiğince kendi ürünlerinizi kendiniz tamir etmeye odaklanmaya başlasanız iyi edersiniz :)

  İlginizi Çekebilir
  tn_film

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yorumlar (1)

  1. 4 saat önce

   Lydsto S1 model süpürgemde videonuzdaki arıza oldu. Süpürgeyi ters çevirdiğimde sağ tekerlek yukarda sol tekerlek aşağıda duruyordu. Dikkatlice baktığımda yukardaki sağ tekerin yayı görünmesine rağmen aynı yay sol tarafta görünmüyordu. Yayın bir şekilde yerinden kurtulduğunu anladım. Açsam kendim yapardım lakin süpürgem henüz 8 aylıktı. Garantisini bozmak istemediğim için Antalya Muratpaşa daki smart-fix yetkili servisine gönderdim.
   Birkaç gün sonra servis tarafından arandım.
   Bana: Teker motor bloğunda kırık olduğu ve bunun garanti kapsamı dışında olduğu söylendi. Tamiri için 3945 TL istendi. 8 aylık süpürgeyi çöpe atacak halimiz yok düşüncesi ile mecburen parayı ödedim. Lakin değişen parçaların süpürgemle birlikte gönderilmesini de istedim. Hatta bunu ödeme dekontunda açıklama kısmına da yazdım. İki gün sonra süpürgem geldi üstüne kargo da 300 küsur lira ücret aldı. Kutudan, istediğim halde değişen parçalar da çıkmadı.
   Sizin bu videonuzu izledikten sonra açıkçası kendimi enayi yerine konmuş hissettim.
   Bana yardımcı olur, yol gösterirseniz hakkımı aramak istiyorum. İlginize teşekkür ederim.

  Bir yanıt yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir