Markaları Neden Bazen Önerip Bazen Önermiyoruz?
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Markaları Neden Bazen Önerip Bazen Önermiyoruz?

1

Biliyoruz sizlere de bu durum biraz çelişkili gibi geliyor ve haklısınız da. Ancak Markaları Neden Bazen Önerip Bazen Önermiyoruz? Sorusuna cevap bulmak için yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz çünkü bu durum sadece siz tüketiciler için değil aslında markalar ve firmalar için de önemli ve geçerli bir durumdur. Adem Helvacı ve İlteriş Yılmaz olarak bizler yıllar önce tohumları atılmış fikirler doğrultusunda sabırla ve sebatla ilerleyip bir denge oluşturmaya çalıştık halen de çalışıyoruz. Cirimimizin yettiği kadar yeri gelip Demoklesin kılıcı konumunda, yeri geldiğinde ise adaletin şaşmaz terazisi konumunda teknik detaylara dair bilgiler paylaştık halen de paylaşıyoruz. İşte bu konuda nasıl oluyor da bir markayı bugün öneriyorken 3 ay sonra önermiyoruz veya neden bir markayı bugün Ahmet’e önerirken yarın Ayşe’ye önermiyoruz sorularının cevabı için buyurun yazımıza.

Genel anlamda ülkemizde işlerin ilerleyiş şekli aslında firmalar tanıtım amaçlı ajanslara veya tatnınmışlara ürün yollar, yanlarında notları ile birlikte giden bu ürünler ajans veya tanınmışların güzellemeleri eşliğinde hiçbir teknik teste tabi tutulmadan halka ballandıra ballandıra anlatılır şeklinde ilerler. Biz ise bir üretimin hedef kitle olan son kullanıcıya ulaştırılma şeklinde ne gibi faydalar veya zararlar vardır bunları görmek ve objektif şekilde halka paylaşmaktan yanayız. Dolayısı ile tüketiciler ile bizler arasında ürünlere firmalara ve konulara bakış açısı farklılık gösteriyor. örneğin tüketiciler satın alıp kullandığı ürünler özelinde yaklaşıyor konuya haklı olarak. Bizler ise genel yaklaşım ve dönemsel üretim politikalarının ortalamasına göre değerlendirmeyi tercih ediyoruz. Örneğin, bir takipçimiz bana ”Neden Arçelik klimaları gömüyorsunuz?” diye sormuş, kendisine şu şekilde cevap verdim ”www.inceleriz.com sitemizde soru sor bölümündeki beyaz eşya tavsiye sorularına bakın, cevaplarımın yüksek oranda arçelik olduğunu görürsünüz. Ancak bundan 2 sene önce önermiyordum neden? Kullandıkları kompresörler yüzünden. Benim önermeme nedenim bugün haklılığımı ortaya koydu çünkü çıktığımız yaz insanlar Arçelik buzdolaplarından illallah ettiler neden? kullandıkları kompresörlerin kalorileri uygun değildi ve dolayısı ile Temmuz Ağustos aylarında insanların dolapları soğutmada yetersiz kaldı, kompresörler yandı. Eski düşük kalorili kompresörler yerine Embraco marka yüksek kalite kompresör yolladılar servislere ve değiştirttiler.” Dolayısı ile ürün güzellemesi yerine teknik bakış açısı ile yaklaşınca aslında o üretimin halka uygun olmadığını biz söyleyen taraf olmuşuz, ajanslar ise güzelleyen taraf olmuş. Sonuç ne oldu? Halk zarar gördü, ajans parasını aldı cebine koydu.

Öneri:  50'' IPS Panel Televizyon Neden Bulunmuyor?

Sizlere yine başka örnek Samsungdan vereyim, TU AU serilerinde 7000 modellerinden uzak durun dedik insanlara, bugün haklılığımız ortaya çıktı çünkü biz bu üretimlerde panel kodlarına göre hareket ediyoruz. Bu serilerde kullandıkları paneller, normalde kabul edilen giriş seviyesinden dahi düşük kalitedeydi ve insanlara ”Almayın” dedik, bugün samsung yetkili servisleri kamyonet kasasını dolduracak kadar çok panel değiştiriyorlar. Yine haklı çıktık. Peki bugün biz Samsung öneriyor muyuz? Evet hem de çok yüksek oranda Samsung markasından ürün öneriyoruz elbette. Peki Samsung önerirken Samsung taraftarı, Önermezken Samsung düşmanı neden olalım?

Vestelde panda paneller ile üretilmiş televizyonlar için insanları uyardım ve bu uyarılara 2-3 yıl önce başladım, üstüne üstlük sürekli tekrarladım bu uyarıları. Bugün benim haklı çıkmamı bir kenara bırakın Vestel artık Panda paneller yerine HKC gönderiyor servislerine ve artık Panda şirketinden panel tedariki sağlamıyorlar. (Şu an için)

Gelelim Arçelik klima konusuna. Orada da son yılların üretimlerine lafım olmamakla birlikte şu an bacanağımın evinde 1 adet 18 ve 2 adet de 12 Arçelik ekolojik klima takılı. 18 lik 3 üncü yılında, 12 likler daha 2 hafta önce takıldı. Gözlemliyorum halen çünkü geçmiş dönemde bütün üreticiler bakır kullanırken Arçelik efendinin aluminyum kondanser ve eşanjör ile yaptığı üretimleri unutmadık. Tek uyanık onlardı herkes bakır madenine 5 lira öderken onlar aluminyuma 2 lira ödeyip klima üretsin. Sonra yağmur suyundaki asite dayanamayan kondanserler 2-3 içinde kağıt gibi erimeye delinmeye başladı olan tabi ki vatandaşa oldu.

Yani bizim bir marka ile ilgili söylediğimiz iyi bir şey varsa genel deneyimler, kötü birşey varsa yine genel deneyimler üzerinedir ve mutlaka dayanaklarımız vardır. Marka veya firma politikasını değiştirdikten sonra da bir süre gözlemlemeyi tercih ediyoruz. Ayrıca bu deneyimler sadece kişisel deneyimlerimiz ve kendi yaptığımız testler ile sınırlı değil, Ülke genelinde bizi tanıyan bilen seven insanların geri bildirimlerinin de bir toplamıdır :)

Öneri:  OLED TV Alınır Mı ? - OLED TV Kullanım Rehberi

Buna paralel aynı ürünü bugün Ahmet’e önerirken nasıl oluyor da ertesi gün Ayşe’ye önermiyoıruz konusu elbette ki kafaları kurcalıyor çünkü soruyorsunuz bunu da bizlere. Daha 3 gün önce bir takipçimiz ”Bu ürünü dün öneriyordunuz bugün neden önermiyorsunuz” diye sormuştu. Hemen cevaplayalım. BÜTÜN ÖNERİLER, KİŞİLERE ÖZELDİR. O nedenle bir yazı okuyup sonra da ”Aaa Adem Hoca Arçelik klima önermiş o zaman gidip alayım” dememelisiniz. ”Ooo İlteriş Hoca Ryzen 7 önermiş hemen gidip onu alayım” dememelisiniz çünkü burad ayaptığımız tüm ürünlere kişilere alanlara olaylara bütçelere ve bakış açılarına göre değişkendir.

Aynı binada altlı üstlü oturan ikiz yapının birisine X diğerine Y kliması önerebiliriz çünkü kullanıcıları farklıdır, hayat abakış açıları farklıdır, vücut sıcaklık dengeleri farklıdır, kullanım alışkanlıkları ve hatta yeri gelir meslekleri dahi önerilerimizde fark yaratır bu nedenle ne olursa olsun öneriler her zaman kişiye özel olmalıdır. Elbette ki genel geçer bilgiler vardır her konuyu da üzerinde 7 cilt ansiklopedi yazacak kadar araştıramayız bunun kimseye de faydası olmaz ancak belli başlı kıstaslar çerçevesinde inceleriz.com olarak bizim amacımız, doğru ürünün doğru tüketici ile buluşmasına katkı sağlamaktır.

Bugün bizi anlayan, geniş vizyona sahip firmalar bu doğrultuda bizlerle derin teknik bilgi paylaşımını ve inceleme amaçlı olarak ürün gönderimini kabul ediyorlar ise yolumuzun doğru, niyetimizin iyi olduğunu anladıklarından doğru bunu yapıyorlar. Bizi halen anlayamayan firmaların ve markaların ise GELECEĞİN doğru yolunun bu olduğunu yakın zamanda anlayacaklarına adımız gibi eminiz. Bu oluşumda bir çıkar yok, size ürün satma gayesi yok, prim için sizin olur olmaz ürünleri evinize almanız için bir çaba yok aksine bazı durumlarda ALMAMANIZ için mücadele ediyoruz :)

inceleriz.com bu ülkede bir ilki başlattı. 2022 yılının Temmuz ayında bir PİLOT EV oluşturup burayı hem ofis olarak hem de tüm ürünlerin gerçek ev koşullarında test edildiği bir PİLOT EV olarak kullanmaya başladık.

Biz bu evde su arıtma cihazından, ankastre setinden, kliması, televizyonu, bilgisayarı, PVC penceresi, kapıcı,camı çerçevesi her ne var ise İNCELERİZ ve incelemeye , sizlere de gerçekleri anlatmay adevam edeceğiz :)

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yorumlar (1)

  1. 1 Ekim 2022

   Emeğinize sağlık

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir