HVA Panel Nedir?
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji

HVA Panel Nedir?

3

HVA Panel hakkında yeterli bilgi bulunmadığı için sizlere bu konuda bilgi vermek istedik. TFT LCD dünyasında panel yapı tiplerini öğrenmeniz adına girdiğim içeriklere HVA yapı tipini de ekleyelim dostlar.

Temelde içeriğindeki VA harflerinden dolayı gerçek VA panel olarak ve hele ki MVA AMVA ile karıştırılmaması gereken panel tipinin yola ilk çıktığı zamandan bu güne kendisini oldukça geliştirmiş bir panel tipidir. HVA açılımı Hyper-Viewing Angle yani Geniş İzleme Açısı şeklindedir. Bu panel tiplerine yani geniş görüş açılı panel tiplerine en çok ihtiyaç duyulma sebebi ise Twisted Nematic (TN) ve Vertical Alignment (VA) dediğimiz panel tiplerinin dar görüş açılarının oluşturduğu olumsuz etkinin yani Merkez Dışı Kontrast Sapması (Renklerin tonlarının sapması) sorunun önüne geçmektir.

2012 yılı sonrası sistem AHVA olarak geliştirilmiş ve Advanced Hyper Wiewing Angel (AHVA) yani Gelişmiş Geniş İzleme Açısı olarak günümüze ulaşmıştır. Nasıl ki Samsung firması zamanında VA yan etkilerini ortadan kaldırmak için PLS geliştirmeleri yaptı ise, AUO mühendisleri de kendi IPS tabanlarını AHVA üzerinden oluşturmuş durumdadır.

Günümüz koşullarında nasıl ki LG Display ve Samsung Electronics teknolojilerini birleştirip Quantum dot teknolojisi ile nano hücreleri (nanocell) birleştirip QNED ortak adı altında kendi ürünlerini (Örnek Samsung QN85 veya LG QNED816 gibi) satış yapmaya başladı ise zamanında da her zaman olduğu gibi firmalar arasında arka kapı teknoloji alışverişleri mevcuttu. VA‘nın yüksek tipik kontrast oranı ve IPS in geniş izleme açısı sonuçlarını HVA AHVA panellerde bulabilirsiniz. Yine de tepki süresi anlamında tam olarak bir AMVA etkisi bu panel tipinde göremezsiniz. Yine de bu küçük negatif durumun tüketici kanadında (Profesyonel oyuncular hariç) hissedilebilmesi günümüz yazılımsal varyasyonları neticesi mümkün görünmemektedir.

Öneri:  TFT LCD Panel Arayüzü Nedir? Gelecek 8K Televizyonlar İçin Arayüz Şart mı?

Bu konu ile ilgili ve daha bir çok konuyla ilgili detaylı içeriği İnceleriz Youtube kanalımızda bulabilirsiniz. İnceleriz Youtube kanalımızda sizlere merak ettiğiniz ürünler ve merak ettiğiniz teknolojilerle ilgili detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Merak ettiğiniz ürünleri ve teknolojileri bize ulaştırırsanız eğer ürünü temin edebilirsek ürün ile ilgili canlı testlerimizin ardından bilgilendirmelerimizi sizinle paylaşırız. Eğer ürünü temin edemiyorsak ürünle ilgili ulaşabildiğimiz bütün teknik verileri geçmiş deneyimlerimizden de yola çıkarak sizlerle paylaşıyoruz. Merak ettiğiniz teknolojilerle ilgili bilgileri de şayet biliyorsak direkt olarak sizlere aktarıyoruz. Bilmiyorsak o teknolojiyi derinlemesine araştırıp yine geçmiş deneyimlerimizle yorumlayarak sizlere en doğru ve en basit haliyle aktarmaya çalışıyoruz

Ayrıca Instagram üzerinden de gelen sorularınızı yanıtlamaya özen gösteriyoruz. Ürünlerle ilgili testlerimizi en hızlı şekilde İnceleriz Instagram hesabımızda paylaşıyoruz. İlk bilgilendirmeleri oradan yapıyoruz. Sizden gelen soruları en hızlı şekilde oradan yanıtlıyoruz. Bize yönelttiğiniz sorular bizim kendimizi geliştirmemizi sağlaması açısından çok değerli. Bu mecralardan merak ettiklerinizi bize yöneltin ve İnceleriz Platformu bakış açısıyla en doğru cevabı edinin.

Adem Helvacı ve İlteriş Yılmaz Fethiye Bilinçli Tüketici Derneği Kurucu Başkan ve Başkan Yardımcılarıdır. Bu sivil toplum kuruluşu kimliğimizle Fethiye Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyetinde hem komisyon üyesi olarak hem de teknik yeterlilik belge ve diplomalarımızla bilir kişi olarak görev yapmaktayız. Tüketici Hakları konusunda da bilgi birikimimizin yanı sıra araştırmalarımız devam etmektedir. Bu konularda sizlere elimizden geldiğince bilgi vermeye çalıştığımız gibi firmalara da danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

İlginizi çekebilir : FSA Panel Nedir?

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir