BOE Display Kimdir? BOE Paneller Nasıldır?
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji

BOE Display Kimdir? BOE Paneller Nasıldır?

0

BOE Technology Group Co., Ltd olarak faaliyet gösteren şirketin ana faaliyet kolu aslında arayüz donanımları, Medikal endüstriyel donanımlar, Akıllı otomasyon sistemleri ve Akıllı mühendislik sistemleridir. BOE Teknoloji altında Beijing Opto Electronics olarak faaliyet gösteren şirket 1993 yılında kurulmuştur. Dünyanın en büyük panel üreticilerinden birisidir.

Bizim ana konumuz ise bu sınıfta TELEVİZYON olduğu için elbette ki televizyon panelleri üzerinden ilerleyecek olsak da BOE nin kapasitesinin bilinmesi adına belirtmek gerekir ki Televizyon haricinde Cep Telefonu, Otomotiv sanayinde kullanılan ekranlar, Dış mekan reklam panelleri, Netbook ve dizüstü bilgisayarlar, Tıbbi görüntüleme aygıtları dahil olmak üzere 36 ayrı alanda toplamda 2645 ayrı model panelin 2023 Mart koşulları dahilinde üreticisi durumundadır.

Sadece televizyon sektöründe ise 266 ayrı kod ile panel üretmeye devam etmektedir. 20,1” ile başlayan üretimler 110” e kadar 110” dahil uzanmaktadır. 3840×2160 çözünürlükte ürettiği panel kod sayısı 136, 120hz panel üretim adeti ise 30 dur.

Panel yapı tipi olarak ADS Teknolojisini kullanan BOE Display, 2 adet 50” – 1 adet 58” ve 1 adet de 86” olmak üzere toplamda sadece 4 ayrı kod olarak VA tabanlı panel üretmekte ve bu panellerde UV2A teknolojisini kullanmaktadır.

1 Şubat 2022 tarihinde 500hz oyun monitörü prototip denemelerini yapan panel üreticisi yine BOE displaydir. 1920×1080 çözünürlükte 27” olan bu panelin testleri devam etmektedir. 2023 yılında Iphone 15 için ise en büyük OLED panel tedarikçisi olması bekleniyor.

Özellikle bizleri takip eden teknoloji meraklılarının yıllardır bizlerden duyduğu bu panel üreticisinin televizyon sektörü için ürettiği panellerde arıza oranının düşük olduğunu görmekteyiz. ADS teknolojisi yani IPS tabanlı bir panel olması nedeniyle siyah renkleri işleme konusunda VA panellere oranla bir tık zayıf kalacağı ve IPS ışıldaması ile ilgili konularda tüketicileri uyardığımızı da hatırlatmak isteriz. IPS ışıldaması nedir sorusuna cevap almak isterseniz sitemizdeki şu yazımızı okuyabilirsiniz zira sehim nedir, bulutlanma nedir, ışık sızması nedir ve ıps ışıldaması nedir sorularının cevabını tek bir yazı ile sizlere paylaşmış bulunmaktayız.

Öneri:  WhatsApp Web Nedir? WhatsApp Web Giriş 2024

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir