SHARP SDP FOXCONN Satış ve Hisse Devri SDP Panelleri Kimin Ürettiği Sorunsalı
  1. Anasayfa
  2. Haber

SHARP SDP FOXCONN Satış ve Hisse Devri SDP Panelleri Kimin Ürettiği Sorunsalı

1

SHARP SDP FOXCONN Satış ve Hisse Devri SDP Panelleri Kimin Ürettiği Sorunsalı
Bildiğiniz üzere 2016 yılında Taiwan Menşe FOXCONN firması %66 hisse ile ünlü Japon teknoloji devi SHARP‘ın sahibi olmuştu. Yine bilindiği üzere Foxconn Hon Hai Precision Industry Co. Ltd. merkezi Tayvan’da bulunan ve elektronik imalat hizmetleri sektöründe faaaliyet gösteren bir çok uluslu şirket’tir. Şirket dünyanın en büyük elektronik imalat hizmetleri sağlayıcısıdır ve Çin’in en büyük ihracatçılarındandır. SHARP ise 1912 Yılında kurulmuş olan bir Japon teknoloji firmasıydı. Özellikle bizler TFT LCD sektöründe ürettiği yüksek kalite ve yüksek mühendisliğe sahip panelleri ile çok iyi biliriz bu markayı ancak son dönemlerde bazı kavram karmaşaları nedeniyle bu konuya bir açıklama getirme gereği duyduk.
Bu yazı içerisinde adı geçen SDP yani Sakai Display ise 2009 yılında kurulmuş bir şirkettir. Bu tarih ve açıklamaları bilerek yazıyoruz çünkü konu birbiri ile fazlasıyla girintili. Senaryo içerisinde ana kahraman SHARP, onun yan kuruluşu olan ama sonradan satılan SDP ve SHARP %66 hisselerine sonradan sahip olan FOXCONN derken üstüne bir de SHARP hisse devri sonrası SDP‘nin Hon Hai Precision Industry Co. Ltd. ile ortak faaliyet gösterecek şekilde değiştirilmesi bu konuda iyice kafaların karışmasına neden oluyor.

Sonuçta 1912 de kurulmuş olan SHARP aynı zamanda 2009 yılında SDP‘nin LCD panel fabrikasını kurmak için yaklaşık 430 milyar yen yatırım yaptı ancak devasa yatırım yükünün işletme maliyet krizi ortaya çıkardığı görülünce ister istemez hisse devri yaptı. Geçen zaman içerisinde gelişen ve değişen durumlar SHARP‘ın TFT LCD sektöründe yeniden sahaya geri dönme isteği ile birleştiğinde bu sefer SHARP hisseleri geri satın almak istedi. SDP‘nin 42” 60” 70” gruplarında var olan üretimlerin avantajını değerlendirip yelpazesini genişletmek, 55” 65” 75” grubu ürünlerde de var olmak adına atılacak olan bu adımların ortaya çıkardığı durum ise FOXCONN şirketinin SHARP üzerindeki %66 lık hisse sahipliğinin %49,5 değerine çekilmesi ve yıllar sonra ilk defa SHARP markası üzerinde SHARP yönetiminin söz sahibi olması durumu gündeme gelmiştir. Elbette ki arada hisse payları ve satış rakamları gibi bilgiler var olsa da biz son kullanıcıların derdi bu rakamlar ve hisse oranları değil neticede kaliteli panel üretimlerini sahada yeniden görüp göremeyeceğimiz sorusunun cevap bulabilmesidir.

Öneri:  Bedava Televizyon Verip Reklam İzlettiren Proje

İşte bu doğrultuda 27 Haziran 2022’de Sharp, likit kristal ekran üreticisi “Sakai Display Products“ı yaklaşık 296 milyon ABD Doları karşılığında tamamına sahip olunan bir yan kuruluşa dönüştüreceğini duyurdu. Sharp daha önce SDP‘nin %20 hissesine sahipti. Şimdi ise kriz döneminde devredilen SDP‘yi geri satın alarak pazardaki payını arttırmayı hedefliyor.

Tabi malum halen bir hisse paylığı durumu var çünkü biz olaya sadece SHARP ve SDP gözü ile baksak da ortada bir de FOXCONN şirketi var. Haziran ayında, hissedarlar genel kurulunun ardından yapılan iş bilgilendirme toplantısında, sunulan teklif ile Hon Hai‘nin Sharp’taki hissesini yüzde 52,6’dan yüzde 49,5’e indirecek ve Sharp, Japon elektronik üreticisini 2016’da satın aldığından bu yana ilk kez yüzde 50’nin altına düşmüş olacak.

Hon Hai Precision‘ın Sharp‘ın ana şirketi olarak kabul edilmeye devam edilip edilmeyeceği ise şu an için netlik kazanmış değil. Bu arada gelen bilgilere göre SDP, Sharp‘ın Kameyama fabrikasının kapasite fazlası kısmını da paylaşabilir. Bilgi edindiğimiz kaynaklara göre Sharp‘ın satış ve teknik becerileri ile SDP‘nin üretim kapasitesinin bir araya gelmesiyle, Sharp‘ın gelecekteki gelişiminin hafife alınmaması gerektiğine inanılıyor.

Kurulduğundan bu yana 12 yıllık bir iş olgunluğuna ulaşmış olan SDP fabrikasına SHARP‘tan teknisyen görevlendirilmesi ve bazı arazi ve fabrikaların kiralama yöntemi ile ortak kullanıma açılması fikri ise SDPSHARP işbirliği ile ortaya etkili sonuçlar çıkarılacağının garantisi gibi görünüyor.

Sonuç olarak SDP miydi SHARP mıydı var mıydı yok muydu kavram kargaşalarının kısa bir süre daha devam etmesi söz konusu olsa da ve şu an için mevcut paneller halen SDP olarak anılsa da arka planda SHARP artık BEN BURADAYIM ve varım diyor, aynı zamanda bunu hem attığı adımlar hem de yayınladığı resmi belgeler ile ispat ediyor.

Öneri:  Markaları Neden Bazen Önerip Bazen Önermiyoruz?

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir