Yedek Parça Yok ve Onarım Süresi Aşılan Ürün Değişimi Dİlekçe Örneği
 1. Anasayfa
 2. Haber

Yedek Parça Yok ve Onarım Süresi Aşılan Ürün Değişimi Dİlekçe Örneği

1

Sizlerden bu konuda çok sayıda geri dönüş alıyor olmamız nedeniyle Yedek Parça Yok ve Onarım Süresi Aşılan Ürün Değişimi Dİlekçe Örneği yazımızı kaleme aldık.

daha önce yayınladığımız Ölü Pixel Değişim Gerekçesidir Şebeke Kaynaklı Arızalarda Tazmin Talep Dİlekçesi Stokta Olmayan Ürün Değişim Talep Dilekçesi Bulutlanma ve Işık Sızması Sorunlarında Dİlekçe Örneği gibi ”Yedek parça Yok” gerekçesi ile hizmet sunulmayan veya Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliğinde belirtilmiş olan ”Azami onarım süre sınırı aşımı” durumunda nasıl bir dilekçe sunulması gerektiğine dair örnek paylaşmak istedik.

……… tarihinde satın almış olduğum ………..marka ……….model ürünüm ile ilgili ……..tarihinde ortaya çıkan/tespit ettiğim soruna istinaden yetkili servisten hizmet aldım. Ekde delil olarak sunduğum belgelerde görüleceği üzere ürünüm ”Yedek parçası yok” gerekçesi ile onarımı mümkün değil sınıfına alınmıştır. Yani Satış Sonrası Hizmetler yönetmeliği kapsamında ürünümün onarımı yapılamamaktadır ancak satıcı/üretici firma bu noktada üzerine düşeni yapmamakta ve bahsi geçen ürünün stoklarda olmadığı gerekçesi ile ürün değişimini gerçekleştirmemekte ve fatura bedeli iade etme konusunda dayatma yapmaktadır. Bilindiği üzere Garanti dahilinde bir malın onarımının gerçekleştirilememsi veya süre sınırının aşımı durumunda tüketiciye seçimlik hakları doğmakta ve satıcı ile birlikte üretici veya ithalatçı da müteselsil olarak sorumluluk altında olacak şekilde tüketicinin talebini yerine getirmekle mükellef duruma düşmektedir. Şikayet konu olan ürünün aynı model adı altında üretimi durmduş veya stoklarda bitmiş olması, tüketiciye ürün değişimi yapılamayacağı anlamı taşımamaktadır. Bu bağlamda benim satın almış olduğum ……. model artık satışta olmasa da, aynı özellikleri taşıyan farklı renkli olan ……… modeli halen üretimde ve satıştadır. Ürünlerin özellikleri kıyaslandığından burada tüketici olarak bir haksız edinim peşinde olmadığım anlaşılacaktır. AYIPSIZ MİSLİ kavramının burada malın aynısı anlamına gelmediği, Aynı vazifeyi gören, eşdeğer özelliklere sahip ürün olduğu fikrinden hareketle satıcı / ithalatçı / üreticinin ya malımın aynısını bulup değişim yapması veya aynı özellikleri taşıyan eşdeğer bir ürün ile değiştirmesi talebimin kabulünü arz ederim.

Öneri:  Vakumsuz Klima Değişim Dilekçesine ek Hakem Heyeti Örnek Kararı
  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yorumlar (1)

   Bir yanıt yazın

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir