Vestel Müşteri Hizmetlerinde ”Beklenen” Görev Değişimi
  1. Anasayfa
  2. Haber

Vestel Müşteri Hizmetlerinde ”Beklenen” Görev Değişimi

0

Vestel Müşteri Hizmetlerinde ”Beklenen” Görev Değişimi yazımızda sizlere BEKLENEN diye belirtme sebebimiz aslında bizim uzun yıllardır bu değişikliği bekliyor olmamzıdan kaynaklanıyor. Bekledik zira vestel uzun yıllardır satış sonrası hizmetler konusunda yüksek devirli patinaj çeken bir markaydı. Öncelikle kim gitti, ne dedi gitti ona bakalım.

Anlik goruntu

Evet yukarıdaki yazıdan da anlıyoruz ki Tarkan Tekcan, görevi 30 Eylül 2023 itibari ile Sn. Özgür Yılmaz’a bırakacak.
Bu değişiklik ne anlatıyor? ”Yoruldum ben artık, biraz da kafa dinleyeyim” düşüncesi ile Tarkan Bey’in emekliye ayrılma isteği mi yoksa ”Yoruldun sen artık Tarkan, bak işler de pek istediğin gibi gitmiyor zaten” anlamında kibarca ”git artık” diyen bir Yönetim kararı mı? Bunu biz bilemiyoruz fakat Tarkan Tekcan yönetimindeki VMH nin, bu yazıdan önce ele aldığım Vestel Yönetiminde Görev Değişikliği başlıklı yazımda da belirttiğim üzere ciddi yönetim sorunlarının var olduğu bilinen bir gerçekti.

Tarkan Tekcan Yetmez, Alt Kadrosu da Değişecek mi?

Öncelikle Saha Operasyon Uzmanı adı altındaki VMH çalışanlarının her birisinin kendi bölgesinde kendi servisleri ile bir otorite sorunu yaşadığı aşikâr. Diğer yandan SOU ve SOU ların müdürü pozisyonundaki yöneticilerin de ”Adamına göre muamele” bakış açısı ile kendilerine yakın tuttukları veya KENDİ GETİRDİKLERİ servisleri kayırdıkları su götürmez bir gerçek. Zamanında diğer markalarda çalışan, orada çalışırken tanıdıkları kişileri Vestel’de servis yapıp onları ön plana almak için eski servisleri kasıtlı olarak ezen ve haksızlık eden bir anlayış olduğu bütün servisler tarafından bilinir ancak EKMEK PARASI nedeniyle ve altında imzaları olan sözleşmelerin yarattığı korku iklimi ile kimse sesini çıkartamaz. Bizim kimseye bir göbek bağımız olmadığına göre açık açık soralım. ”Görevimi yapıyorum” bahanesi altında servisler üzerinde kurulan Müdür hegemonyası sürecek mi?

Sözleşme ile elleri kolları bağlı olan servisler seslerini çıkartamaz, ses çıkartan belli başlı servislere de ”Gözünün üstünde kaşın var” cezaları yazılıp susturulmaya çalışılır ki bunu bizzat yaşamış birisiyim, halen de bazı servislere bu anlamsız SUS cezalarının kesildiğini ve bu cezalara da gayet güzel kılıflar uydurulduğunu biliyorum.

Çok somut örnekler de veririm fakat verdiğim örneklerden hareket edip servisin kim olduğunu bulabilecek olan bu müdür takımına güven olmayacağı için burada bilgi paylaşmıyorum elbette.

Öneri:  Apple’dan Microsoft’a çelme: Apple Safari İkinci sıraya yerleşti!

Yeri gelmişken belirteyim, hatta göğsümü gere gere isim de vermekten hiç çekinmem, aynı pozisyonda görev alan ve görevini layığı ile yerine getiren SERKAN YILDIZ gibi isimler de var hafızamda elbette. Umarım halen görevine devam ediyordur zira Vestel için hakikaten çok kıymetli bir isim.

Bayilik Sistemi Bitmelidir

Katılırsınız veya katılmazsınız onu bilemem fakat teknoloji ile uzaktan yakından ilgisi olmayan, Adab-ı Muaşeret nedir bilmeyen, dedesi veya babasından kalan tarlaları satıp eline geçen parayla Vestel fabrikasının kapısını çalıp BAYİ olan kişilerin gerek tüketiciler ve gerekse servisler üzerinde bir AĞALIK sistemi oluşturduğunu bütün servisler bilir. Bakınız Servislikten bayiliğe geçen dostlar vardır, onlar böyle değildir mesela. Bu kıymetli dostların dışındaki cahil takımı ise fabrikaya verdiği paranın kendisine sağladığı ayrıcalık ile istediği servisi istediği zaman kapattırabileceğini düşünür ve çoğu zaman da bunu başarır. Sonra aynı cehalet ile sağda solda bunu anlatır.
İşte bu şımarık düzenin yerine, Vestel efendinin kendi kurumsal mağazalarını oluşturup, işten anlayan ve süreci yakından bilen BİLİNÇLİ ve KÜLTÜRLÜ bireyler ile hareket etmesi gerektiği düşüncesindeyim. Tabi ”bayiler bizim öncelikli memnun etmemiz gereken müşterilerimizdir” sözünün sahibi olan bir marka elbette ki biz tüketiciler ile aynı paralelde bakmayacaktır bu konulara :)

Yetkili Servis Sisteminde Neler Değişecek?

Evet bu sorunun cevabını merakla bekliyoruz. Tarkan Tekcan döneminde neler başarılamadı ve Sn Özgür Yılmaz döneminde neler başarılacak ben gerçekten merak ediyorum. Mesela Servis işçilikleri güncellenecek mi?
Vestel Yetkili Servis Sahiplerinin çektiği tüm dertlerin merkezinde olan ve yıllardır çözülemeyen DÜŞÜK İŞÇİLİK fiyat politikasında bir revizyon yapılacak mı?
2012 den beri Tarkan Tekcan yönetim anlayışı ile kaybedilen kalifiye personellerin yeri doldurulabilecek mi veya nasıl doldurulabilecek?
Servis Eğitim Müdürlüğü Uzman Teknisyen yapabilmek için servislere ”Birisini gönderin de, kimi gönderirseniz gönderin” demeye devam edecek mi?
En önemlisi ise Teknisyen ve Ustalara HAMAL muamelesi yapılmaya devam edilecek mi?
İşe Teknisyen olarak alınan personelin hamallık yaptırılması neticesi ”Ben buraya, saatlerce bayi depo kapısında bekleyip, akşama kadar dolap taşımaya gelmedim kardeşim” diyerek istifa edip gitmelerinin önüne geçilebilecek mi, yoksa ”işinize gelirse kardeşim, bizde böyle” diye dayatılmaya devam mı edilecek bu da ayrı bir merak konusu.

Öneri:  2024 Yılı Tüketici Hakem Heyeti Parasal Üst Sınırı 104.000TL

PUAN SİSTEMİ SORUNSALI

Kendilerini puanlatmaya cesaret edemeyelerin, bunu 1-2 kere deneyip, kendisine düşük puan veren servisleri tespit edip eziyet ettikleri bir ortamda yetkili servislerin anlamsız bir sistem ile tüketicilere puanlatılıp buradan sözde başarı grafiği elde edilmeye çalışılmasına devam edilecek mi mesela?

Sn. Özgür Yılmaz, yazdığım sadece basit birkaç örnek üzerinde ne gibi değişiklikler yapabilecek ve biz tüketicilere bu değişikliklerin pozitif yansımaları ne zaman sirayet edecek bilmiyorum ancak samimiyetle yazıyorum ki çok merak ediyorum.

Vestel Yetkili Servislerine Çağrı

Hanginiz cesaret eder ve hanginiz bana ne kadar güvenirsiniz bilmem fakat içinizde beni uzun zamandır tanıyanlarınız olduğunu hepimiz biliyoruz. Sizlere karşı sistematik şekilde uygulanan bu baskıcı, emredici, cezalandırıcı sisteme karşı elimden geldiğince sesiniz olmaya çalışmak, eski bir Vestel yetkili servisi olarak benim siz emekçi dostlara borcumdur. Servis sahipleri Atölye ustaları, Müşteri temsilcileri, Ekip liderleri, Teknisyenler, Yardımcı teknisyenler ve yetkili servis sektörüne emek veren tüm emekçi dostlar, dile getirilmesini istediğiniz hangi konu varsa çekinmeden bana [email protected] adresimden ulaştırabilirsiniz. Hiçbir çıkar gözetmeksizin Tüketici ve Emekçiler adına yıllardır verdiğim mücadeleleri bilenler, paylaşılan tüm bilgilerin bende saklı kaldığını da bilirler. Hangi konuda sesiniz olmamı isterseniz bana belirtmeniz yeterli. Bu platformda, forumumuzda, siz öyle arzu ederseniz gerekirse sosyal medya hesaplarımızda haklarınızı aramaya devam ederiz.

Değişim Bekliyoruz

Son olarak. Açık ve net şekilde biz tüketiciler DEĞİŞİM bekliyoruz. Özellikle önermeye güvenemediğimiz beyaz eşyalar konusunda VESTEL de değişim bekliyoruz. Satış sonrası hizmetlerde kalifiye personel bulamadığınızı biliyor ancak bunu çözmenizi bekliyoruz. Üzerine Vestel kıyafeti giydirip evlerimize yolladığınız birçok kişinin yetkin ve kalifiye personel olmadıklarını biz çok iyi biliyor ve saf yerine koyulmamak istiyoruz. Evlerine gittikleri tüketicilerin evinde o cihazı ilk defa görmek ve hakkında hiç bir şey bilmemek, Teknisyenin suçu değil, öncelikle servis sahiplerinin daha iyi bir işçilik geliri sahibi olmasını ve dolayısı ile çalışanlarına daha iyi maaş olanağı sunmasını, böylelikle çalışanın da işine saygı duyup mesleğinin inceliklerini öğrenme ihtiyacı hissetmesini sağlamasını istiyoruz. Şımarık bayilerinize ayırdığınız ”memnun etme” bütçenizin bir kısmını Teknik Gruplara emek veren emekçi dostlara ayırmanızı istiyoruz.

Unutmayın

Yöneticilere son söz. ” Unutmayın ki bu emekçi dostlar yoksa, siz de yoksunuz.”

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir