Hiremco King Super Orange Full HD Uydu Alıcısı İnceleme
  1. Anasayfa
  2. İnceleme

Hiremco King Super Orange Full HD Uydu Alıcısı İnceleme

0

Hiremco King Super Orange Full HD Uydu Alıcısı İnceleme yazımızda sizlere, forumumuz kıymetli üyesi Murat Polat incelemesini aktaracağız. Kendisinin Forum ailemize katkıları çok büyük. Bilinçli bir tüketici olarak incelemelerini de çok kıymetli buluyor ve siz değerli okuyucularımızla bu kaliteli içerikleri buluşturmak istiyoruz. O halde Sevgili Murat Polat Hiremcı ürün incelemesinde hangi detaylara değinmiş gelin birlikte bakalım.

Herkese Tekrardan Merhabalar,

Yatak odası televizyonuna takılı olan uydu alıcısı bozulunca yerine başka bir cihaz alma gereği doğdu. Yeni televizyon almaya gerek de yoktu. O yüzden mağazalara ve internete baktıktan sonra en makul seçenek olarak gördüğüm Hiremco King Super Orange Full HD uydu alıcısını Wi-Fi adaptörü ile internetten 455TL’ye aldım. Kargo sorunsuz geldi, yaklaşık bir haftadır da kullanıyorum.

Ürünün özellikleri. Açıkçası tabi 4K cihazlara göre zayıf, fakat en azından 200TL pahalıya satılan Hiremco V10 modeli ile aynı. İnternette Hiremco modellerini detaylı tanıtan bir beyefendi var, kendisi sanki iki cihaz arasında fark varmış gibi konuşuyor ama benim gördüğüm kadarıyla Ethernet portu dışında cihazların arayüzü ve özellikleri tamamen aynı. YouTube, TikTok ve IPTV desteği var. Aynı zamanda cihaz 1 sene ücretsiz IPTV ile geliyor (yalnızca ücretsiz kanallar olduğu iddia ediliyor)

image 15

Öncelikle kutu içeriği şöyle. Gördüğünüz gibi uydunun kendisi, kumandası (2 tane AAA pil dahil), 8-digit ekranlı bir kumanda gözü, kısa bir HDMI kablosu, güç adaptörü (kablosu kısa) ve Wi-Fi adaptörü var. Uyduyu televizyon arkasına yapıştırmak için çift taraflı bant yok fakat kumanda gözü için bir çift taraflı bant da koymuşlar kutuya.

image 16

Uydunun boyutları bu tarz mini uydu alıcılarından bekleyeceğiniz gibi. Üstünde LNB girişi, bir HDMI çıkışı, bir RCA çıkışı (tüplü televizyonlar için fakat adaptör almak lazım), kumanda gözü girişi, 2 USB 2.0 portu ve 12V güç girişi var. Kumanda girişi biraz yamuk gibi duruyor ama işlevsellik açısından bir sorun yok. Aynı zamanda kasada gördüğünüz ufak açıklık ben cihazı aldığımda vardı. Bunun içini açmadım, o yüzden o açıklığın sebebi ben değilim.

image 17
image 18

Kullanım kılavuzu “samimi” bir dille yazılmış. Kılavuzda “cihazla gelen IPTV’nin Hiremco tarafından değil, işlemci üreticisi tarafından sağlandığı” söylenmiş. Bu söyleme de IPTV’den bahsederken değineceğim.

image 19

Cihazın ilk kurulumunu yapmak çok kolay. Zaten kanallar yüklü bir şekilde geliyor o yüzden ekstra bir işlem yapmanıza gerek yok. TKGS desteğimiz de var fakat kapalı olarak geliyor, sizin açmanız lazım. Görüntü ayarı ben cihazı ilk aldığımda 1080i 50Hz olarak ayarlıydı, onu 1080p 60Hz’e çevirdim.

Kumandası görünüş olarak fena değil ama çok kaliteli de hissettirmiyor. Daha pahalı olan Hiremco V10 sanırım başka kumanda ile geliyor. Çekim gücü orta karar.
Alıcıyla gelen Wi-Fi adaptörü internette satılanlar gibi 5dBi değil, 2dBi. Yine de çekim gücü konusunda bir sorun yaşamadım. Mesh sistemi kullanıyorsanız istediğiniz router’a bağlamak uzun sürüyor, diğer cihazlar gibi en yakındakine bağlanmıyor. Baştan bağlantı sorunları yaşadım, ama artık cihazı her açtığımda 10-15 saniye içinde internete bağlanıyor. Fark ettim ki eğer cihaz saat ve tarihi uydudan çekmezse (ki tarih 2015’te kalıyor öyle olunca) bağlanamıyor. USB’den Ethernet adaptörü bağlanabilir diyorlar ama denemedim.

Öneri:  Vestel Araç Şarj İstasyonu
image 20

Cihazın bekleme konumundan açılması 14.5 saniye sürüyor. Bu televizyon gibi nispeten eski bir televizyonunuz varsa zaten TV açılana kadar uydu da açılmış oluyor. Info’ya bastığınız zaman görünen bu. Kanal geçiş hızı kutusunda yazdığı gibi 1.5 saniye değil, ben HD’den HD’ye geçiş hızını 2.5 saniye olarak ölçtüm. Görüntü kalitesi normal, muhteşem veya çok kötü diyemeyeceğim. USB flash bellek takarak yayın durdurma ve kayıt da yapabiliyorsunuz.

image 21

Menüsü bu şekilde. Menü tuşuna bastığınız zaman TV yayınını göremiyorsunuz, ama sanırım birçok uydu alıcısında durum böyle. Kolay anlaşılır, ama yavaş. Menünün açılması 4-5 saniye sürüyor. OK tuşuna basıp kanal listesini görüntülemek isterseniz de 1-2 saniye bekliyorsunuz.
IPTV ve Uygulamalar hariç opsiyonlar her uyduda var. Genel olarak kullanımı kolay. Güzel bir özellik, kumanda gözündeki ekran parlaklığını ayarlayabiliyorsunuz. Kanal numarasını mı yoksa saati mi göstersin onu da seçebiliyorsunuz.

Bu arada cihaz belirli bir noktaya kadar ısınıyor. Artık zaten işlemcilerin maksimum çalışabileceği sıcaklık değerleri yükseldi, ve üreticiler işlemcilerin sürekli bu sıcaklıklarda çalışmasında bir sakınca görmüyorlar. Isınıp kapanmıyor fakat hızlı bir şekilde mesela IPTV’den Youtube’a geçmek istediğiniz zaman beklemeniz gerekebiliyor. Bir kere de takıldı, fişini söküp takmak zorunda kaldım. Çok aceleci davranmamak lazım bu uyduyla 

image

Gelelim IPTV’ye. Cihazla gelen ücretsiz IPTV’yi silmeden kendi IPTV’nizi de ekleyebiliyorsunuz. Ücretsiz IPTV güzel, ve dedikleri gibi ücretsiz kanallar var. Fakat ayrıca aslında olmaması gereken Netflix filmleri vs. de var. Ayrıca Türkçe kanallar dışında Almanya, Bulgaristan, Kanada vs. kanallar da var ve bu kanalların hepsi ücretsiz olan kanallar değil. Her ne kadar ücretsiz bir IPTV hizmetinin verilmesi iyi olsa da, bu kanallar yalnızca ücretsiz olarak izlenebilen kanallar olmalı. İşte burada kullanım kılavuzundaki o not devreye giriyor: Hizmeti sağlayan Hiremco değil, işlemci üreticisi. O yüzden bu kanalları yayınlayabiliyorlar. Yine internette bu cihazları inceleyen beyefendinin videolarına bakarsanız üstüne basa basa yalnızca Türksat kanalları var diyor. Herkes olayın farkında, ama kimse bir şey söylemiyor. “Ne güzel filmler vs. var, neden bunu eleştiriyorsun” diyeceksiniz, ama yasal yollardan alınan bir cihazda bunlar olmamalı. Neyse.
Kendi IPTV aboneliğim de (ki benimkinde gerçekten şifreli kanallar yok) cihazla gelen IPTV de güzel çalışıyor. Kanal geçiş süresi söylendiği gibi 0.5 saniye değil, HD’den HD’ye geçiş 1.5 saniye sürüyor. Genel olarak takılma vs. fazla yaşamadım.

Öneri:  Sony, akıllı televizyon dünyasına 5 yeni model daha kazandırdı

YouTube ve TikTok da mevcut, ikisinin de arayüzü aynı ve bir hayli basit. Ayarlardan 1080p’ye kadar çözünürlük seçebiliyorsunuz fakat görüntü 720p’yi geçmiyor. Sürekli YouTube’dan video izliyorsanız yaramaz, ama arada sırada bir video izlemek istiyorsanız işinizi görür. Herhangi bir takılma vs. yaşamadım.

image 22

Gelelim sonuca. Mutfakta yine 1080p bir televizyonda kullanılan, markasını bile bilmediğim bir uydu alıcısı var. Açıkçası normal uydu kanallarını gösterme konusunda herhangi bir fark yok. YouTube güzel bir reklam stratejisi, ama bu tür cihazlarda YouTube resmi olarak desteklenmediği için seneye çalışır mı çalışmaz mı bilemem. Benzer bir özellik eski Next uydu alıcımda da vardı (18500 plus) ama tabi 5-6 yıldır çalışmıyor. Arayüzü iyi değil ama arada sırada iş görür. TikTok da var, kullanır mısınız bilmem.
Açıkçası IPTV özelliği güzel. Yani hem ücretsiz bir hizmet olması, hem de kendi aboneliğinizi ekleyebilmek güzel. Performansı beklediğimden iyi. 1080p uydu alıcısı ihtiyacı olup ayrıca iki üç ekstra özelliği olsun diyorsanız ideal. Yayın durdurma vs. olması da güzel.

Fakat, bu cihazın üstüne “Linux ile geliştirilmiştir” yazıp, “Yazılımı tamamen Türk mühendisler tarafından yapılmıştır” deyip, videolarda “bizim Türk çocuklar yazdı bunun yazılımını” dedirtip böyle bir yazılım ortaya çıkartmak olmaz. Uydunun arayüzünün de çalışma prensibinin de 10 sene önceki HD uydu alıcılarından hiçbir farkı yok. Bazı ayarlar direkt İngilizce’den Türkçe’ye çevrilmiş, bazıları İngilizce kalmış. “Bekleme gösterme süresi” nedir? Ki zaten ne yaptığını çözemedim.

image 23

Bakın en son 2016’de yazılım güncellemesi verilmiş 18500 HD Plus uydu alıcısında bu cihazda olan bütün özellikler vardı (artık YouTube çalışmıyor, o ayrı). Bu tür cihazlardaki işlemcilerde çalışabilecek Linux “çekirdek” (kernel) yazılımı yine işlemci üreticisi tarafından paylaşılır. Arayüz vs. de bu yazılım paketinin içinde olabilir (olmayabilir de, duruma göre değişir). Bunun üstüne de siz kendi yazılımınızı yazarsınız. Ben yanlış bilmiyorsam zaten senelerdir bu şekilde üretim yapan firmalarımız var. Cihazın yazılımıyla ilgili bir derdim yok yanlış anlamayın, klasik uydu alıcısı yazılımı. Ama bunu neden yeni ve çok güzel bir şeymiş gibi paylaşırsınız?
Ayrıca yine Next gibi firmalar seneler önce çıkmış cihazlarının yazılımlarını hala internetten indirilebilir şekilde paylaşırken Hiremco firması bu cihazın yazılımını internette paylaşmamış.
İnternetteki videolara bakarsanız bu cihazdan beklentileriniz çok yükselir, cihaz gelince de yazılımı ve performansı yeterli olmasına rağmen hayal kırıklığına uğrarsınız.

Okuduğunuz için teşekkürler.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir