ProJCB (Markasız) 12V Armut Akülü Vidalama Makinesi İncelemesi
 1. Anasayfa
 2. Küçük Ev Aletleri

ProJCB (Markasız) 12V Armut Akülü Vidalama Makinesi İncelemesi

0

ProJCB (Markasız) 12V Armut Akülü Vidalama Makinesi İncelemesi yazımızda sizlere, forumumuzun kıymetli üyesi tarafından incelenmiş bir ürünün detaylarını aktaracağız. Yazımız tamamen gerçek tüketici görüşlerini yansıtmaktadır.

Yine internette dolaşırken ProJCB marka akülü vidalama cihazının, yanında birçok aksesuar ile 299TL’ye satıldığını gördüm ve almaya karar verdim. Darbeli vs. bir ürüne ihtiyaç yoktu, ama 3.6V’lık vidalama da bazı işler için yeterli değildi. Makinenin incelemesini ve değerlendirmesini fiyatına göre yapacağım.
Ürün bu:

image 8

Öncelikle bu tarz ürünleri (aldığım somun sıkma makinesi de dahil) yanlış beyanlarda bulunulduğu için önermiyordum, fakat bu cihazda hiçbir yanlış beyan yok. Aküsünün 12 volt, 1.3 amper olduğu, yüksüz dönüş hızının da ilk viteste 350rpm, ikinci viteste 1150rpm olduğu belirtilmiş. Tork verisi verilmemiş. Kutusu bu şekilde:

image 9

Bu makine farklı fiyatlarda, farklı markalar altında ve farklı aksesuarlarla satılıyor. Daha pahalı olanlarda çift akü ve plastik kutu bulunuyor. Benim basit bir makineye ihtiyacım olduğu için bundan aldım.

image 10

Kutunun içinden kullanım kılavuzu, garanti belgesi, makinenin kendisi, şarj cihazı ve aksesuarlar çıkıyor.

image 11
image 12

İçindeki lokmaları denemedim, o yüzden kaliteleri hakkında bir yorum yapamayacağım. Fakat vidalama uçlarının kalitesi çok kötü, 2-3 vidalama sonrasında uçlardan birinin aldığı hal yukarıda.
Bir de ahtapot uzatma ucu çıkıyor içinden. Zaten benim gördüğüm kadarıyla bu ucun değeri 200TL civarında. Matkabın giremeyeceği yerlerde işe yarar.

Makine bu şekilde:

image 13

Ürün kalitesi açıkçası hiç fena değil. Markası ProJCB değil de bilindik bir marka olsaydı sırıtmazdı. Ele oturuşu, hissiyatı gayet iyi. Tabi bir DeWalt kalitesi beklemeyin ama açıkçası en azından üç günde dağılacak gibi durmuyor. 2 vitesimiz, tork ayarımız ve tetikten hız ayarımız var. 10luk plastik mandren var makinede. Mandrenin altında bir ışık da var. Tetiğe basınca yanıyor, elimizi tetikten çekince de sönüyor.
Makine aslında Makita DF330D modelinin birebir kopyası. Sanıyorum batarya olarak da yine Makita’nın BL1013 modeliyle uyumludur.
Makinenin en büyük dezavantajı mandreninin yalpa yapıyor olması. Her ne kadar matkapların bir miktar yalpa yapması kabul edilebilir olsa da, bu makinedeki yalpa fazla. Garanti belgesindeki WhatsApp numarasına yazdım, zamanla düzelir dedi. Bu zamanla düzelecek bir durum değil.

Öneri:  Halkbank Paraf RingPay Nedir, RingPay Nedir?
image 14

Dediğim gibi tek akülü bir makine bu. Ürünün modeli JSR 1800 Li, sanıyorum eskiden 18V gibi reklamı yapılmış ama 12 volt bataryalı bir ürün. Bataryanın içinde üç tane 18650 batarya var. 1300-1500mAh gibi de bir kapasitesi olduğunu düşünüyorum.
Şarj etmek için akünün üstünde mini DC girişi var. Yaklaşık 1 saatte tam şarj oluyor, fakat akü uzun süre gitmiyor. Yani örneğin bir masa monte eder ama 3-4 farklı iş yapacaksanız şarj molası vermeniz gerekebilir. Eğer bu makineyi sürekli kullanacaksanız çift akülü modellerini tercih edebilirsiniz. Bu arada akü bitmeye yakın makine yavaşlamıyor, düzgün çalışırken bir anda duruyor. Hem iyi hem kötü bir şey bu.

Performansına gelecek olursak, yuvası olan vida, yuvası olmayan vida ve delme olarak üçe bölebiliriz.

 • Yuvası olan vidayı vidalama ve sökme konusunda hiçbir sıkıntısı yok. Makinenin gücü bu işler için fazlasıyla yeterli.
 • Yuvasız olan vida için de gücü yeterli, fakat mandrenin yaptığı yalpa işi hissedilir şekilde uzatıyor. Ahşaba vidalama yapacaksanız vidanın ahşabı delmesi uzun sürüyor. Vida hafifçe girdikten sonra kalanı kolay. Ama işte mandrenin yaptığı yalpa ilk delme işini uzatıyor.
 • Delme konusunda, ahşapta hiçbir sıkıntı yok. Çok rahat bir şekilde delme işlerini yapabiliyorsunuz. 10luk ahşap ucuyla denedim, hiçbir sorun yaşamadım. Metalde de yine güç konusunda bir sıkıntı yok ama mandrenin yaptığı yalpa, matkap ucunun ilk delme işini yapmasını zorlaştırıyor. Özellikle küçük bir matkap ucuyla ufak bir delik delmek istiyorsanız zaman kaybı yaratır.

Ayrıca notlar:

 • Eğer 4-5 delme yaparsanız (benim gibi nispeten kalın bir ahşaba 10luk mandrenle) motoru yavaş yavaş ısınmaya başlıyor. Rahatsız edici bir ısınma değil, fakat 15-20 delme yaparsanız o ısı artacaktır ve mola vermeniz gerekebilir. Arada aküyü de şarj edersiniz :)
 • Tork ayarı ve tetikten hız ayarı gerektiği gibi çalışıyor. Vitesler de gerektiği gibi çalışıyor, ama ilk aldığımda iki vites arasında takılıyordu. Takılınca da çok rahatsız edici bir ses çıkartıyordu. Birkaç kere arada takıldı, bir kere de yanlışlıkla tetiğe basmış oldum. Zamanla düzeldi, artık yapmıyor. Yani çektiğim videoda göstermek istedim, yapamadım.
 • Çalışırken dağılacak gibi ses çıkartmıyor, yani hemen bozulacak bir cihaz gibi hissettirmiyor. Fakat tetiğe çok az bastığınız zaman tiz bir ses geliyor motordan. Bunu başka markalarda da gördüm.
 • Kömürlü bir makine, o yüzden cihazın arkasından çıkan ufak kıvılcımlar normaldir. Zaten bu fiyat aralığında kömürsüz cihaz zor, hatta imkansız.
 • Mandrenindeki yalpadan dolayı hassas işler için iyi değil. Çok değişik bir örnek, banyolarda kullanılan havlulukların vida aralıkları aynı değil. Fayansta zaten iki tane delik var, o yüzden ben de havluluğun metal parçasını delmek istedim. Başka matkapla 30-40 saniye süren iş bu matkapla 1.5 dakika sürdü, çünkü belirli bir noktadan delmek gerekiyordu ve matkap ucu yalpadan dolayı kayıyordu.
Öneri:  PHILIPS ActionFit TASH402BK Bluetooth Kulaklık Fiyat, Yorum, İnceleme ve Teknik Özellikleri

Yaptığım hiçbir işte makinenin yetersiz olduğunu hissetmedim. Açıkçası 300 liralık bir cihazdan beklediğimden çok çok daha iyi bir performansı var. Torku fena değil zaten (20nm civarı torku olduğu yazıyor internette, ama kesin bilgi değil), dönüş hızı da gayet tatminkar.
Genel olarak açıkçası ben gayet memnun kaldım. Fakat klasmanı belli olan bir ürün, markasız bir cihaz. Satış sonrası hizmetlerden fazla bir şey beklememek lazım. İçindeki vidalama uçları 2-3 kere kullanılır, o da tamirat-tadilat işlerine yeni olanlar için yeterli olur.

Önerir miyim? Zor bir soru bu. Her ne kadar cihazdan memnun olsam da markasız cihazları kalite kontrol ve satış sonrası hizmet sorunları yüzünden önermek istemiyorum. Fakat içindeki uçları ve aksesuarları hesaba katarsak rakiplerinin yarı fiyatına satılıyor. 480-500TL civarına Attlas ve Piranha’nın modelleri satılıyor ama içlerinden uç/lokma/ahtapot çıkmıyor. Fiyatı da hesaba katarsak bu cihaz neredeyse rakipsiz. İçini açmamış olmakla birlikte en azından bana gelen ürün (mandreni hariç) gayet kaliteli. Bu şartlar altında açıkçası tadilat işlerine yeni başlayanlar için kesinlikle ve kesinlikle öneririm. (Elinizde uç vs. varsa yukarıda bahsettiğim ürünler de değerlendirilebilir, ama o cihazları denemedim)

Geri bildirimlerinize ve yorumlarınıza açığım, okuduğunuz için teşekkürler.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir