Bugünün Teknoloji Üretimleri Neden Erkenden Çöp Oluyor?
  1. Anasayfa
  2. Küçük Ev Aletleri

Bugünün Teknoloji Üretimleri Neden Erkenden Çöp Oluyor?

0

Bugünün Teknoloji Üretimleri Neden Erkenden Çöp Oluyor sorusunu sormakta çok haklıyız çünkü satın aldığımız teknolojik ürünlerin erken sürede deforme olması ve kullanım dışı kalması bu ürünlerin çöpe gitmesine ve dolayısıyla dünya kaynaklarının hunharca yok edilmesine sebep olmaktadır.

Günümüz teknolojik ürün üretimlerinde malzemelerin çabuk yıpranması biz tüketiciler tarafında PLANLI ESKİTME olarak uzun yıllardır konuşulan bir konu ve yaşanan yüzbinlerce tecrübeden hareketle tüketici tarafı olarak haklı olduğumuz da su götürmez bir gerçektir. Bahsi geçen bu üretimlerin erken deforme olmalarının başlıca nedenleri ise şunlardır diye düşünüyoruz:

  • Malzeme kalitesi: Teknolojik ürünlerin üretiminde kullanılan malzemelerin kalitesi, ürünün dayanıklılığını önemli ölçüde etkiler. Üretim maliyetlerini kıısmak adına daha düşük kaliteli materyaller kullanılıyor.
  • Üretim maliyeti: Teknolojik ürün üreticileri, maliyetleri düşürmek için daha düşük kaliteli malzemeler kullanmaya yöneldiği için yıllarca elimizin altında çalışması gereken ürünler 3-4 yıl ve hatta bazıları daha garanti süresi içerisinde çöp oluyor.
  • Kullanım koşullarına uygun olmayan üretimler: Teknolojik ürünler, sıklıkla kullanılan ürünlerdir. Bu nedenle, teknolojik ürünlerin dayanıklılığını etkileyen önemli bir faktör de kullanım koşullarıdır. Üretim esnasında bir ürünün saha testleri yapılmadan ve saha koşulları tam analiz edilmeden alınan kararlar sonucu olumsuz etkiliyor. ”Kervan Yolda Düzülür” mantığı ile hareket eden üreticilerin derdini tüketiciler çekiyor.
  • Yanlış kullanım: Elbette ki insan faktörü de söz konusu ve bu maddeye yer vermezsek olmaz. Teknolojik ürünler, doğru kullanılmadığı takdirde daha kısa sürede yıpranabilir. Örneğin, bir ürünün düşmesi veya çarpması, malzemelerinin zarar görmesine neden olabilir ki bu durum tüketici kaynaklıdır.

Fakat somut bir örnek vermek gerekirse, X markasının bir ütüsü, yıllar boyunca kullanılmak üzere tasarlanmış olması gerekirken daha 1,5 sene sonra BUHAR TETİK MANDALI kullanım dışı kaldı.

Şu görmüş olduğunuz Buhar Tetik Mandalı

image 13

Ne yazık ki bu derece basit ve zayıf şekilde dizayn edilmiş

Fakir Utu Buhar Mandali Buhar Dugmesi Buhar Tetigi

Üstelik, bu mandalın kırılan kısmı iç bölümde olmasına rağmen yani tüketicinin bu mandala tasarlandığı şekilde basmak dışında yapabileceği hiçbir şey yokken ürün de garanti harici bırakılabiliyor.

Yani bu gördüğünüz görsellerdeki mandalı ve bu mandalın kullanılmış olduğu ütüyü, üreticisini dünya kaynaklarını acımasızca yok etmeye teşvik ediyor olmasından dolayı eleştirirsek kimse bizi suçlayamaz. Bunlara kesinlikle ”tasarım hatası” denir zira o mandalın basacağı alana uygulanacak güç ile bu materyalin mukavemet hesabı kesinlikle hatalı tasarlanmış. Sonuç olarak ne mi oldu? Bu ütünün resmi sorulusu olan firma bu mandalı yedekparça olarak sunmayı reddettiği için , servisi de ütünün onarımı için bir yeni ütü parası kadar bedel talep ettiğinden dolayı tüketici gidip sıfır yeni bir ütü aldı. Yani kıymetli dünyamız için bir ÇÖP ÜTÜ daha meydana getirilmiş oldu sırf fazladan bir ütü daha satabilmek adına.

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir