ÇİN SEGMENTİNİN EN ÜSTÜN KLİMASI * MIDEA BREEZELESS
  1. Anasayfa
  2. İnceleme

ÇİN SEGMENTİNİN EN ÜSTÜN KLİMASI * MIDEA BREEZELESS

0

ÇİN SEGMENTİNİN EN ÜSTÜN KLİMASI MIDEA BREEZELESS konu başlığında sizlere SEER değeri 8,5 olan ve sınıfında bu özellikleri ESİNTİSİZ özellik ile bir araya getirip sunan başka bir klima olmadığı için segmentinin en üstünü diye nitelendirdiğimiz bir klimanın teknolojisin, artılarını ve eksilerini anlatacağız.

FG Europe Klima Teknolojileri tarafından ithal edilen ve yine FG Europe güvencesi ile sahaya sunulan Midea Breezeless modelini, daha önceki senelerde yaptığımız gibi söküp parçalamak sureti ile sizler için inceledik ve değerlendirdik zira biliyorsunuz ki ülkemizde bu konuda ürünlerine bu kadar güvenip senelerdir bizlere ”İstediğiniz gibi parçalayabilirsiniz” beyanı ile ürün gönderen bir firmanın rahatlığı ile hareket ettik.

Bu ürünü ayrıcalıklı kılan en önemli özelliği başka bir markada rüzgarsız soğutma olarak bilinen özelliği bünyesinde barındırıyor olması. Normalde bu model çok uzun yıllardır zaten piyasada olmakla birlikte biz bugüne kadar elimizden geldiğince daha ekonomik modelleri sizlere tanıtmıştık, zamanı gelmişken Premium segment olan bu ürün ile ilgili de içerik üretmek istedik.

Klimadaki en önemli özelliklerden birisi olan Flap kontrol detaylarını sizlere görsel olarak aşağıdaki kısa video ile sunmaya çalıştık. Dış görünüşe kattığı ileri seviye estetik dizayn haricinde işlevselliğini de vurgulamak istedik.

7928 adet özel yapılandırılmış delik içerisinden ve çif flap kanallarından oluşan özel bir üfleme tekniği sayesinde hava akımının direkt olarak üzerinize vurmadan v mümkün olan en sessiz çekilde iç ortamda serinletme yapmaya devam etmek üzere tasarlanmış olan bu ürünle ilgili satın alacak olanları hemen ilk olarak şu önemli detay üzerinden uyarmak isteriz. Bahsi geçen Breezeless yani esintisiz özelliğin devreye girebilmesi için bazı koşulların yerine gelmesi şarttır. Bu koşullar yerine gelene kadar ön kapağı kapatıp esintisiz mod’a geçmeyecektir ancak komut ürün hafızasında saklı kalıp, koşul oluşur oluşmaz kapağı kapatacaktır.

Peki O Halde ”BREEZELESS Özelliği Nasıl Çalışır?”

Üflemesiz klima nasıl çalışır veya esintisiz özellik nedir şeklinde soruları cevaplamak ve hemen belirtmek gerekir ki esintisiz yani breezeless özelliği klimayı açar açmaz, çalıştırır çalıştırmaz ve tabi her modda aktif olmaz. Her zaman da aktif olmaz. Mesela ısıtma modunda bu özellik geçerli değildir ve ısıtma performansı açısından mantıklı da değildir. Dolayısı ile bu klimayı ”Ben üfleme yapmadan soğutacak diye almıştım” dememeniz size bu uyarıyı en baştan yapmak gerekir. Mideaz Breezeless klima içerisinde önde yani en dış cephede 7928 adel mini delik bulunan büyük flap yani kapak ve içeride yine özel olarak tasarlanmış olan mini flap yani minik kapak mevcuttur ve her türlü üfleme yöntemi için bu kapakların açıları ve pozisyonları değişmektedir.

Öneri:  Wattmetre Enerji Monitörü İncelemesi

Breezeless SEER 8.5 Ne Anlama Gelir? SEER Değeri Neden Önemli?

Klimalarda SEER değeri, klimanın soğutma kapasitesinin bir sezon boyunca çektiği ortalama güç tüketimine bölünmesi ile elde edilen bir değerdir. SEER değeri ne kadar yüksekse, klima o kadar verimli çalışmaktadır. Verimli bir klima, aynı soğutma performansını elde etmek için daha az enerji kullanır. Bu, daha düşük elektrik faturaları ve daha az çevresel etki anlamına gelir.

Breezeless SCOP 4.60 Ne Anlama Gelir? SCOP Değeri Neden Önemli?

SCOP, İngilizce “Seasonal Coefficient of Performance” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçesi ile “Mevsimsel Performans Katsayısı” anlamına gelir. Klimaların ısıtma performansını gösteren bir değerdir. SCOP değeri, klimanın ürettiği ısıtma enerjisinin, klimanın bir sezon boyunca çektiği ortalama güç tüketimine bölünmesi ile elde edilir. SCOP değeri ne kadar yüksekse, klima o kadar verimli çalışmaktadır. Scop değerleri her zaman için SEER değerlerinden küçük olur zira halk tabiri ile belirtmek gerekirse ZOR OLAN ISITMAKTIR: Biraz teknik detay vermek gerekirse, Isıtma işleminde, klimanın soğutucu akışkanı, dış ünitede sıvı haldeyken, iç ünitede gaz haline getirilir. Bu işlem sırasında, klimanın kompresörü daha fazla enerji tüketir.

İşte yukarıdaki iki son başlıktan hareketle tam da burada devreye Midea Breezeless giriyor ve SEER 8.50 ve SCOP 4.60 – 5.60 ile size mümkün olan en verimli sonucu sunuyor. Yani kabaca şöyle düşünelim. SCOP 4.60 dediğimizde 1kw elektrik enerjisi tüketip onun karşılığında 4.60kw ısı enerjisi ürettik diye düşünün. İşte bu nedenle bahsi geçen değerler ne kadar yüksekse klimanın verimliliği de o derece yüksektir. Piyasadaki emsalleri ile kıyaslandığında SCOP ve SEER değerleri Midea Bireezeless klimalada oldukça etkili sonuçlar vermektedir.

Bunun teknik ispatı konusuna şu şekilde değinebiliriz. Bundan önceki incelemelerimizde kullanılan kompresörülerin piston cc değerleri 10.3 olmasına rağmen Breezeless serisinde 9.8cc olarak tercih edilmiş, soğutucu akışkan 700 gram seviyesine yükseltilmiş ve evaparatör ile kondenser bakır boru sıralaması arttırılmış. Gelin bu detaylara biraz yakından odaklanalım.

Aşağıda görmüş olduğunuz evaparatör üstüne, normal evaparatörlerden farklı olarak ek modül girilmiştir.

m2

Yine aşağıda gördüğünüz Kondenser üzerinde ise emsallerine oranla daha fazla sıralama girildi görülmektedir.

m3

Buradaki detaylar, ürün ölçülerinden de bir şekilde anlaşılabilir. Bunu anlayabilmek için bazı rakamları kontrol ettiğimizde aynı üreticinin Xtreme modelinde dış ünite kasa ölçüleri 49x72x25 iken Midea Breezeless modelinde 56x77x27 dir. Burada en önemli ölçüt ise yüksekliğin 49 dan 56 ya ükseltilmesi yani kondenser bakır boru sıralama sayısının yükseltilmesi ve doğal olarak ürünün yüzey alanının genişletilmesidir. Aşağıdaki görselde Breezeless modelin metre ile yapılmış kaba ölçüleri görülmektedir.

Öneri:  Raylı LED Spotlar İşe Yarar mı?
m4

Yani görülüyor ki Breezeless modelindeki tüm detaylar, bugün ekadar incelemiş olduğumuz Prime, Xtreme ve All Easy Pro modellerinde hiç görülmeyen özellik ve detaylara sahip. Diğer yandan bu modelde Dış ünite fan motoru ve pervanesine de farklı dokunuşlar yapılmış.

DC 310Volt ve 34Watt gücünde dış ünite fan motoruna paralel DC280 Volt 20Watt gücündeki 1300rpm iç ünite cross fan motoruna ilaveten ürün üzerinde büyük flap için çift kontrol motoru ve iç flap için 1 + düşey kanatlar içinse 1 ayrı motor ile sadece flap kontrollerinde 4 adet, iç ve dış ünite pervanelerini de düşününce 6 adet motor kullanılmış durumdadır

Breezeless motorlar

Midea Breezeless iç ünite genişliğini aşağıdaki görselden görebilirsiniz. 79 santimetre olan All Easy Pro modeli ile kıyaslayınca 93 santimetre genişliğinde olan Breezeless modelinde evaparatör ve cross fan mesafesi konusunda ortaya çıkan üstünlük gözlerden kaçmıyor.

Midea Breezeless ic unite

Kondenser Fan Pervanesi çapı

Midea Breezeless Kondenser Fan pervanesi

Midea Breezeless klimanın iç ünite evaparatör, dış ünite kondenser görselleri yanısıra fin evap genişliği görsellerine aşağıdaki fotoğraftan ulaşabilirsiniz.

Midea Breezeless Evaparator Kondenser Esanjor

Soğuk kış günlerinin kapıda olduğu Kasım 2023 zaman diliminde kış testlerine yeni yeni başlıyor olduğumuz Midea Breezeless klimanın tüketim verilerine dair sizlere önümüzdeki zaman diliminde tüm detayları geçtiğimiz senelerde olduğu gibi paylaşmaya devam edeceğiz.

Ürünün sizlere referans olması adına tüm detaylarını aktarmaya çalıştığımız yazımızda bu ürüne ait negatif detayları da elbette ki ele alacağız. Öncelikle bu bilgi şimdilik kalıcı olmamak kaydı ile (ürünü kullanmaya başlayalı 3-5 gün oldu) ısıtma modunda bir iç ünite kasa genleşme sesi tespit ettiğimi belirtmek isterim. Atrıca büyük kanat çift motorla kontrol edildiği ve motorlar bu kanatın özel yapısına uygun olarak büyük güçte tercih edildiği için özellikle flap salınım komutu verdiniz ise gecenin sessizliğinde bu mtrların sesini duyuyorsunuz bu konuda hassasiyeti olanları peşinen uyarayım. Düşey kanatların çalıştığını anlamanız neredeyse imkansız o derece sessiz.

Yine bir diğer detay ise yatay kanat kontrolünde Xtreme ve All Easy Pro modelinde alışmış olduğumuz ön tanımlı konumlama desteği ne yazık ki bu modelde yok ve beni çok üzdü zira bu flap için çok farklı tasarım geliştirmiş mühendisler. Ayrıca yine bu modelde Air Magic özelliği olmamakla brilikte bizler için çok önemli olan Tüketim verisi kontrol özelliğinin Smart Home uygulaması üzerinden desteklendiğini belirtmek gerekir bu oldukça sevindirici oldu.

Midea Smart Home Klima Tuketim

Ürün ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar için www.forum.inceleriz.com adresimizden bize ulaşabilirsiniz.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir