DIJITSU 18.000BTU Klima Teknik Özellikleri
 1. Anasayfa
 2. Klima

DIJITSU 18.000BTU Klima Teknik Özellikleri

2

DIJITSU 18.000BTU Klima Teknik Özellikleri yazımızda sizlere, Yerli üreticilerimizden olan Dijitsu firmasının sahaya sürdüğü 18.000 btu DC inverter klima ile ilgili teknik detayları aktaracağız. Özellikle yaz sıcaklarının sona ermesinin beklendiği böyle bir zamanda fiyat performans ürünü olarak bekleneni fazlası ile karşılayağını bu yazımızı bitirdiğinde daha net şekilde anlamış olacaksınız.

Klimanın Teknik Özelliklerine odaklanmak gerekirse eğer, bizim için en önemli konu olan kompresör, bu üretimde yine 9000btu ve 12000btu modellerde olduğu gibi GMCC (Guangdong Meizhi Compressor Co., Ltd.) olarak tercih edilmiş. Single Rotary olan bu kompresör R32 soğutucu akışkan ve VG74/440 Ester oil ile çalışmaktadır. Hatırlarsanız 9 ve 12 lik seride VG74/310 tercih edilmişti. Sizlere her zaman için sadece soğutucu akışkan bilgisi veriyor olsak da , son dönemlerde vakumsuz yapılan klima montajlarında sıklıkla bahsettiğimiz ekovat yağının önemine istinaden burada size bu detayı da paylaşmak istedik. Ester Oil yani Ester yağı nedir diye merak edenler, ilgili yazımıza da göz atabilirler.

Klima üretiminde tam bakır kullanılmış olduğunu vurgulamak gerekir. Ne klimanın evaparatör bölümünde, ne kondenser kısmında ne de iç ünite ile dış ünite arasındaki bağlantıyı sağlayan borularda hiçbir şekilde alüminyum kullanılmamıştır. Fin Evap bölümleri her klimada Alüminyumdur. Bahsi geçen ”tam bakır” ifadesi sistemdeki tüm borular için geçerlidir.

Dijitsu 18.000BTU klimada kullanılan Kompresörün watt cinsinden gücü 4385W ve 1watt=3,41BTU olması nedeniyle 4385×3,41=14952 BTU sonucuna ulaşıyoruz. Değişken devirli olan yeni nesil klimaların kompesör BTU değerleri ile klima BTU değerlerinin birbiri ile aynı rakamları taşımadığını biliyor olsak da 18.000BTU sınıfında 9 ve 12 sınıfına göre bu makas aralığının daha açık olduğunu görüyoruz. Genelde tercih ettiğimiz, BTU sınıfına göre değişmekle birlikte bu sınıfta yine en azından 16500,17000BTU değerlerini görmek olurdu.

Öneri:  DIJITSU 9000BTU İnverter Klima teknik Özellikleri

SEER 7,4 ve SCOP 4.0 olan bu üründe iç ünitede fin aralığı 1.2mm, dış ünitede fin aralığı 1.3mm ve fin yapısı ise hidrofilik alüminyumdur. Yani suyu üzerinde tutmayacak şekilde dizayn edilmiştir. Çift sıra evaparatör ve tek sıra kondenser mevcuttur. Dikkatinizi çektiyse eğer, SEER değeri yükselmiş olsa da SCOP değeri 9 ve 12 sınıfı ile anı kalmış durumdadır zira kompresör btu değeri ile klima btu değeri arasındaki makas yukarıda da belittiğimiz üzere açıktır. Soğutucu akışkan tipi R32 ve miktarı ise 1080 gramdır. Dış ünitenin net ağırlığı 32.7kg ve iç ünitenin net ağırlığı ise 10kg dır. Kompresör btu değerindeki oluşan makas aralığı, bobin sarmalı ve akışkan miktarı ile tolere edilmeye çalışılmıştır.

Bu üretimde dış ünite kompresör ve dış ünite kondenser fan motoru BLDC olmakla birlikte iç ünite cross fan motoru AC yapıdadır.

Ürünün tüketim verileri test edilmeye başlandığında ayrıca veriler bu yazıya eklenecektir. Merak ettiğiniz her türlü soru için www.forum.inceleriz.com adresimizden bizlere ulaşıp sorunuzun cevabını alabilirsiniz.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yorumlar (2)

  1. 31/08/2023

   Bu modelin min. Btu değeri nedir acaba ?

  2. 01/11/2023

   Sayın hocam dijitsu marka klimada sizin tavsiyeniz 12 btu mudur 18 midir acaba özellikle zincir marketlerde satılanlarla kıyaslarsak

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir