KLPro KLDM18BH-20 Akülü Darbeli Matkap İnceleme
  1. Anasayfa
  2. İnceleme

KLPro KLDM18BH-20 Akülü Darbeli Matkap İnceleme

0

KLPro KLDM18BH-20 Akülü Darbeli Matkap İnceleme ve Satış Sonrası Hizmetleri yazımızda sizlere forumumuzun kıymetli üyesi Mrplt tarafından incenemiş ürünü sunacağız. Yazının bundan sonraki kısmı kendisine aittir.
Forumdan da görebileceğiniz gibi bu aralar birçok elektrikli el aleti alımım oldu. 2-3 aydır Türkiye’de ailemle yaşıyorum, bu arada evdeki eksikleri gideriyor ve ömrünü tamamlamış aletleri yenileriyle değiştiriyorum.
2006 yılında Bosch PSB 24 VE-2 akülü darbeli matkap almıştık. İlk 5 sene taşınma vs. sebebiyle sürekli kullanıldı ve hiç sorun çıkartmadı. Sonrasında daha az kullanıldı, ve 2 ay önce masa monte ederken akülerin yalnızca 3 vida sıkacak kadar güç depolayabildiğini fark edince artık yeni bir makine alınması gerektiği ortaya çıktı. Eski makinede Li-ion değil de eski tip Ni-Cd aküler vardı, o yüzden hem ağırdı hem de aküleri değiştirme maliyeti hayli yüksekti. Yine de “abi akülü darbeli matkap olmaz” zamanında alınmış bir makine için çok iyi iş gördü. Sahibinden’e aküleri çok zayıf diyerek koyduğum makine 1 günde satıldı.

image 57

Kendim DeWalt’ın DCD796 akülü darbeli vidalama modelini kullanıyorum, ve hem onunla hem de BİM satışı SGS Plus 20V darbeli vidalama modeliyle karşılaştıracağım. DeWalt’a özellik olarak yakın, SGS biraz daha basit kalıyor tabi.

image 58

KLPro KLDM18BH-20 Özellikleri:

  • Maksimum Tork: 70Nm
  • Darbe oranı: 0-8800/0-32000 darbe/dakika
  • Yüksüz dönüş hızı: 0-500/0-2000 devir/dakika
  • Kömürsüz motor
  • 13mm Anahtarsız Metal Mandren
  • Matkap 18V batarya ile çalışıyor. KLDM18BH-00 modeli aküsüz ve şarj aleti olmadan satılıyor. -20 modeli 18 volt 2Ah çift akülü, -50 modeli 5Ah, -80 modeli 8Ah batarya ile satılıyor.
image 59
image 60

Kale Makinanın sayfasına bakarsanız 3 farklı KLPro darbeli matkap var. (KLDM18, KLDM18B ve KLDM18BH) Üç model de kömürsüz, aynı bataryalarla çalışıyor ve mandren özellikleri aynı. Fakat tork değerleri farklı. (Sırayla 40, 60 ve 70Nm)

Alım Süreci:
En önemli kriterimiz cihazın güçlü olmasıydı. Einhell, Stanley gibi markalara da baktım, fakat tork değerleri daha düşüktü. DeWalt DCD796NT modeli aküsüz şekilde 4150TL gibi bir fiyata alınabiliyor fakat aküleri çok pahalı. KLPro özellikleri ve fiyatıyla en makul opsiyondu. Pazarama’dan verdiğim sipariş elime sorunsuz ulaştı ve ürün internet sitesindekinin aynısıydı.

image 61

Kutusundan matkabın kendisi, iki tane 2.0Ah batarya, şarj aleti, kullanım kılavuzu ve bir tane çift uçlu vidalama ucu çıktı. Yani ürünün açıklamasında yazan parçalar.

Öneri:  ONVO OVFRY08 6,5 Litre Air Fryer 6 Nisan Tarihinde A101 de 1799TL

Aldığım ilk gün makineyi kullanmadım, o yüzden herhangi bir sorun da göremedim. Fakat sonra ufak bir ev işi yaparken fark ettim ki makine vidalama modunda da darbe vuruyor. Söyle de bir video çektim.

Kale Makina’ya Whatsapp üzerinden ulaştım, hemen teknik servis numarasını verdiler ve onlara da yazdım. Kendileri hemen değişim yapabileceğini söyledi, fakat iade sürem dolmadığı için ürünü Pazarama üzerinden (KLPro yetkili satıcısı olan) satıcıya iade ettim, ve aynı ürünü tekrar aldım. Yeni gelen üründe herhangi bir sorun olmadığı gibi, ürünün güncellenmiş model olduğunu gördüm. Yukarıda gördüğünüz gibi bana ilk gelen üründe cihazın yan tarafa takılabilen bir tutacak (ve bu tutacağı takacak yer) yoktu, fakat ikinci gelen üründe hem tutacak takacak yer, hem de kutuda tutacak var. Zaten ilk ürünün üretim tarihi 01/2021 iken ikincisinin tarihi 12/2022.

Ürün bu:

image 62
image 63
image 64
image 65

Öncelikle matkabın ele oturuşu gayet iyi. 1.6kg gibi bir ağırlığı var (aküsüz olarak 1.4kg), ki bu normal. Malzeme kalitesi olarak Einhell ve Stanley ayarında. Tork ayar ve mod zincirlerinin kalitesi de gayet iyi. Vitesi üstten değiştiriliyor. 13lük metal mandren var, elektronik olarak kilitleniyor. O yüzden mandrene uç sıkıştırmak ve açmak kolay.

image 66
image 67

Akü kolayca açılmadı, garanti sorun olmasın diye de zorlamadım. Fakat 18V 2Ah değerleri gerçektir, yalnızca pil markasını öğrenemedim. DeWalt, Makita gibi makinelerin aküleriyle adaptör olmadan çalışmaz ama sanıyorum RTRMAX markasının aküleriyle aynı. Çalışması konusunda sıkıntı olmamakla birlikte arkasındaki batarya göstergesi daha zarif yapılabilirmiş. Yine de batarya durumunu öğrenmek çok kolay, ve tuşa bastıktan sonra 3-4 saniye kadar yanıyor.

Kutu içeriği de böyle:

image 68

Kutu içeriği yeterli olsa da KLPro’nun her makineye aynı kutuyu kullandığını fark ettim. Modele göre farklı plastik koyuyorlar içine. Maliyet düşürmek için güzel fakat tabi görüntü çok iyi değil. SGS Plus dahi matkabını özel kutusuyla satıyor. Yine de kutuya matkap akülü bir şekilde sığabiliyor, o yüzden güzel. Hatta en büyük opsiyon olan 8Ah aküyle bile sığar diye düşünüyorum. Yalnız sanıyorum Einhell de darbeli matkapları bu tarz kutularla satıyor. Bendeki DeWalt kutu değil çantayla geldi.

image 69

Üstündeki LED ışığın kuvveti yeterli, ve tetiğe bastıktan sonra hemen sönmüyor. O yönden güzel. Yalnız o ışığı daha güzel bir şekilde dizayn edebilirlermiş. Bir de DeWalt’larda olduğu gibi ışığın yanma süresini vs. ayarlayabileceğimiz bir sistem olsa da iyi olurmuş. Tabi amatör kullanıcı için bunlar önemli değil.

Öneri:  Roborock Q7 Max Batarya Dayanıklılık ve Haritalama Test Sonuçları

Makinede ciddi bir tetik gecikmesi var. Einhell ve Stanley’de de bunu fark ettim, ama KLPro’da bir tık fazla. Tetiğin ilk yarısı tamamen boş zaten, sonrasında da makinenin olması gereken devrine ulaşması biraz zaman alıyor. Çoğu makinede tetiğe hızlıca sonuna kadar basıp bırakırsanız devrine ulaşır ve sonra durur, fakat bu makinede biraz daha uzun basmanız gerekiyor. Sanıyorum kasten böyle yapmışlar ama sebebini bilmiyorum.

Vidalama konusunda diyebileceğim hiçbir şey yok. Ev işleri için fazlasıyla ve fazlasıyla yeterli. Masa kurdum bununla, kapı söktüm taktım, herhangi bir sorun olmadı. 3-5 parça metal deldim, bunun dışında kullandığım 35nm’lik matkabımdan 2 kat hızlı iş yaptım. Zaten torkunun yüksek olmasını isteme sebebim buydu. Ahşap da deldim, yine durum aynıydı. Keşke profesyonel olarak test edebileceğim şekilde ekipmanım ve zamanım olsa, ama maalesef yok. Bu konuda YouTube’da Fikret Rakıcı var, kendisi çok iyi işler yapıyor. Masayı duvara monte etmek için ve ayrıca bir tablo asmak için darbeli modda 3 delme yaptım. Birini 600W darbeli matkap ile, birini SGS Plus ile, diğerini de bunla. SGS Plus bir tık yavaş kalsa da üçünün performansı arasında inanılmaz farklar göremedim. Tabi betonun sertliğine, matkap ucunun kalınlığına ve delme derinliğine göre performansları değişir. Genel olarak performansı kendi kullandığım DeWalt DCD796NT gibi.

Sonuç olarak KLPro genel olarak benden geçer not aldı. Somun Sıkma makinesini de alacaktım da çok pahalı. Özelliklerine göre fiyatı iyi, satış sonrası hizmetler konusunda da kısa sürede sorunumu çözmek için ellerinden geleni yaptılar. 1 yılı koşulsuz olmak üzere 3 yıl garantisi var. Fakat bu kadar yüksek torklu bir makineye ihtiyacı olmayanlar için denk getirebilirseniz BİM satışı SGS Plus (999TL, tek akü 1.5Ah) ideal. O matkabı da inceleyeceğim. Onun dışında 40Nm torklu KLDM18-20 modeli (3000TL, çift akü 2Ah) veya 54Nm torklu Bosch GSB 180 Li (3000TL, tek akü 2Ah) alınabilir.

Teşekkür ederim.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir