KLİMA Neden 24 Saat Açık Olmalıdır?
 1. Anasayfa
 2. İnceleme

KLİMA Neden 24 Saat Açık Olmalıdır?

1

Kafalardaki en derin soru işaretlerinden birisidir bu. ”Klimam Kaç Yakar?” veya ‘‘klima neden 24 saat açık olmalı?’‘ bu sorunun cevabı birçok değişkene göre farklılık gösterse de aslında tek bir sabit cevabı vardır o da ”KÜTLE SICAKLIĞI” Bizim dışımızda pek kimsenin kullanmadığı bu kavram ile ilgili açıklamayı Şu Yazımızda sizler için paylaşmıştık. Yoğun yaz sıcaklarının yaşandığı bu günlerde ise klimaların aç / kapa kullanımı veya 24 saat kullanımı , hatta evi havalandırırken klimayı kapatıp kapatmama durumu ile ilgili de sorularınız iyice yoğunlaşmışken bu konuda da bir yazı hazırlamak istedik.

Öncelikle belirtmek gerekir ki klimanın aç/kapa mantığında mı veya 24 saat mi kullanılması gerektiği, yaşanan evin durumu, evdeki yaşam şekli, klimanın teknolojisi ve kalitesi ile kesinlikle doğru orantılı bir ilişkisi vardır. Örneğin eski nesil inverter bir klima ile yeni nesil inverter bir klimanınj tüketim verileri farklıdır. En eski sistem dediğimiz on/off klimaları ise bu kulvara dahil etmiyorum hiç bir şekilde zira maaşı elektrik faturasına bırakırsınız.

Eğer evde iki kişi yaşıyor ve ikisi de çalışıyor, ev bütün gün boş kalıyor, gelindiğinde 1 saat yemek, 2 saat tv sonra cumba yatak modunda bir durum söz konusu ise bu yaşam şekline 24 saat klima kesinlikle israf olur. Yatak odasına 9 luk en ekonomik sınıftan bir inverter klima bu senaryo için yeter de artar bile.

Eğer evde sürekli yalam var ise, Bireylerin birisi çalışıyor diğeri/diğerleri evde yaşıyor veya yaşıyorlar ise ev içerisinde bir yaşam alanı oluşturulmalı ve klima 24 saat açık bırakılmalıdır. Yaşam alanından kasıt ile klimanın BTU değerinin yeteceği ölçüde bir alan oluştuırmaktır. 24 saat klima kullanımının yaygınlaşması ile birlikte tek noktadan genel iklimlendirme de yapılmaya başlanan günümüzde bu uygulamanın da değişik sebep sonuç ilişkileri olduğu unutulmamlıdır. Detayları şu videoda kısaca anlattık.

Öneri:  TV Seçim Rehberi 2024 - Tv Rehberi - Hangi Televizyonu Almalıyım?

Evi havalandırırken klimayı kapatmayın lütfen. Kütle sıcaklığı kaybı yaşarsınız ve buna bağlı şekilde gereksiz elektrik tüketimi olur. Ayrıca havalandırma esnasında eve giren o temiz hava aynı zamanda klima eşanjöründen de geçmiş olur. Bu şekilde dış ortam havasındaki bulunan nem sayesinde eşanjör terleme yapar, dolayısı ile doğal bir mini yıkama olarak düşünülebilir bu durum. Diğer yandan, yıllar boyunca yaptığımız testlerde insanlara ısrarla İKLİMLENME ile BUZHANE YAPMA arasındaki farkı anlatmaya çalıştık. Daha dün geceden örnek vermek gerekirse bizim yatak odası klimamız 28 de ayarlıydı. Evdeki bütün klimalarımız istisna durumlar haricinde her zaman 27 dereceye ayarlıdır.

Anlaşılamayan hususu şu; İnsanımıza halen KÜTLE SICAKLIĞI denen o kavramı anlatamadık. Dışarıdan gelip, bütün gün kapalı kalıp 35 derece olmuş olan evi soğutmak için klimayı 16 18 20 gibi değerlere ayarlayıp saatlerce rahat edemeyen insanlar bana ”yaaa bırak, 20 de duramıyorum ben, 27 de nasıl olacak, klima reklamı yapıyorsun” diyebiliyorlar.

Yahu kardeşim, sen klimanı 20 yapmşsın, ortamı değil :) ortam halen daha 33 derece bak başladığında 35 di, 1 saat geçöiş duvarlar halen 33 derece. Sen havayı soğutmaya çalıştıkça Termodinamik yasası gereği soğutulmuş hava sıcak duvarlarda kaybolup gidiyor ve sana bu yüzden etki etmiyor. Sen o yoğuşmuş yani sıcak duvar ile soğuk havanın çarpıştığı ortamda sıkışıp kalmışsın. :)

Sen kapat aç yapıyorsun, 16 da yapsan, 18 de yapsan, 20 de yapsan o ortamdaki kütle sıcaklığının DENGEYE gelmesi için en az 8 10 saat lazım. dolayısı ile bu yüzden içeride rahat edemiyorsun. Ben ise 24 saat esasına göre klima kullanıyorum ve hep 27 derecede tutuyorum dolayısı ile benim ortamın her zaman 27 derece, kütle sıcaklığı dengelenmiş, dış sıcaklık basıncı artınca klima kompresörü de frekansını yükseltip içerii koruyor, gece olup serinleyince klima kompresörü frekansı düşürüp 110 watt dolaylarında sakince çalışıyor yani aradaki en temel farklardan birisi bu. Bakın 24 saat tüketim yapan bir klimanın tüketim veri algoritmasını nasıl takip ettiğimizi de aşağıda görebilrisiniz. Bu örnek görsel 2022 Kışına ait yani klimaların daha yüksek tüketim sergilediği dönem.

Öneri:  Markaları Neden Bazen Önerip Bazen Önermiyoruz?
Midea Vestel grafik3

Klima kullanmak hakikaten ciddi bir bilinç düzeyi gerektirir. Biraz da olsa Termodinamik hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Klimada TÜKETİM demişken bu duruma da bir örnek verek gerekir. 24 saat açık 12.000BTU Midea All Easy Pro bir klimanın 2023 Temmuz sıcaklarındaki 15 günlük tüketim verisini de sizlere paylaşmıştım. Dış ortamın 45,4 derece olarak resmi kayıtlara dahi geçtiği bu günlerde biz bu klimayı 26 27 gibi değerlerde 24 saat aktif şekilde kullanıyoruz ve kayıt altına alınmış 15 günlük tüketim verisi 58KW. Bunu bu şekilde giderse ay sonunda sanırım 120kw olarak göreceğiz. Bu da elektrik faturasına aylık ortalama 300tl ek yük demektir. Bununla ilgili İnstagram videomuz aşağıdadır.

https://www.instagram.com/reel/Cuts8g8gsis/?utm_source=ig_web_copy_link&igshid=MzRlODBiNWFlZA==

Bununla birlikte aynı evin aynı odasındaki aynı klima ile 30 gün 24 saat ve 30 gün aç/kapa olarak kullandığımız senaryoda arada oluşan farkın 2kw olduğunu da belirtmek isterim. Yani 24 saat kullanılan klima ile aç kapa olarak kullanılan klimalarda yapılan testlerde arada sadece 2kw yani 5TL fark çıktı. Diğer yandan 24 saat kullanım senaryosunda konforumuzdan ödün vermemiş olduk.

KLİMA Neden 24 Saat Açık Olmalıdır?

Bu sorunun cevabı birçok değişkene göre farklılık gösterse de aslında tek bir sabit cevabı vardır o da ”KÜTLE SICAKLIĞI”. Kütle sıcaklığı atılana kadar belirli bir süre geçer. Bu süre geçtikten sonra klimanız size konforlu bir ortam sağlamaya başlar. Bu ortamı klimanızı 24 saat çalıştırarak koruyabilirsiniz. Bu sayede hem enerji tasarrufu sağlamış olursunuz hem de sürekli iklimlendirilen konforlu bir ortamda çalışma/yaşama imkanına kavuşursunuz.

  İlginizi Çekebilir
  tn_film

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yorumlar (1)

  1. Adem Bey ve Ekibine hem böyle bir platform için hem de içerikleri çok teşekkür ediyorum. Yaptığım incelemeler sonucunda midea xtreme save klima tercih ettim ve bilinçli kullanım konusunda sizden çok şey öğrendik , öğreniyoruz. Tüm beyaz eşyalarımıda sizden edindiğim bilgiler doğrultusunda tercih ettim. Herkese iyi çalışmalar , selamlar.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir