Neuralink, Beyin İmplantını İnsanlar Üzerinde Test Etmek İçin FDA Onayını Aldı.
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Neuralink, Beyin İmplantını İnsanlar Üzerinde Test Etmek İçin FDA Onayını Aldı.

0
Elon Musks Neuralink

Elon Musk’ın 2016 yılında hayata geçirdiği ve beyin implantları geliştiren şirketi Neuralink, bir süre önce insanlı deneylere başlayacağını açıklamış, ancak sonradan paylaşılan bilgilere göre bu deneyler FDA (Food and Drug Administration) onayın atakılmıştı. Şimdi ise Neuralink, beyin implantını insanlar üzerinde test etmek için FDA onayını aldığı bilgisi paylaştı.

Konuyla ilgili sosyal medya paylaşımı yapan Neuralink, söz konusu gelişmeyi şu ifadelerle açıkladı: “İnsanlar üzerinde ilk klinik çalışmamızı başlatmak için FDA’den onay aldığımızı paylaşmaktan heyecan duyuyoruz. Bu, Neuralink ekibinin FDA ile yakın iş birliği içinde yürüttüğü inanılmaz bir çalışmanın sonucu ve bir gün teknolojimizin birçok insana yardımcı olmasını sağlayacak önemli bir ilk adımı temsil ediyor. Klinik çalışmamız için işe alımlar henüz başlamadı. Bu konuda daha fazla bilgiyi yakında duyuracağız.

Neuralink, nörolojik rahatsızlıkları olan kişilerin çeşitli cihazlarla iletişim kurmasına ve bunları kontrol etmesine yardımcı olabilecek bir sistem için insan beynini bir bilgisayar arayüzüne bağlayan bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Bu teknoloji ile felçli bir kişinin sadece el hareketlerini hayal ederek telefonunu kullanabileceği iddia ediliyor. Ancak Musk‘a göre projenin uzun vadeli hedefi, insanları insanüstü biliş ile donatmak.

52133f4051fc4786b968b2e96a6f702c

Musk, geçtiğimiz yıl cihazı kendi beynine yerleştirmeyi planladığını söylemişti, ancak Musk’ın deneyin ilk katılımcılarından biri olması ne kadar inandırıcı?

FDA‘in daha önce deneylere onay vermeme sebebi de açıklanmıştı. Mevcut ve eski Neuralink çalışanları, FDA‘in başlıca güvenlik endişeleri arasında cihazın lityum pilinin, implantın küçük tellerinin beynin diğer bölgelerine göç etme potansiyelinin, cihazın beyin dokusuna zarar vermeden çıkarılıp çıkarılamayacağının ve nasıl çıkarılacağı konusundaki soruların yer aldığını söylemişti. FDA, pilin arızalanma olasılığının çok düşük olduğuna dair güvence istiyordu. Belli ki şu anda bu sorunlar çözüldü.

Öneri:  TFT LCD Televizyonlarda Bulutlanma Sorunu

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir