Zoom H8 Ses Kayıt Cihazı İncelemesi Fiyat, Yorum, İnceleme ve Teknik Özellikleri
 1. Anasayfa
 2. Donanım

Zoom H8 Ses Kayıt Cihazı İncelemesi Fiyat, Yorum, İnceleme ve Teknik Özellikleri

0

Zoom H8 Ses Kayıt Cihazı, Zoom‘un çok sevilen H6, H1N ve H4N gibi modellerinden sonra 2020 yılında piyasaya sürdüğü ve özellikleri, sunduğu kalite ile fark yaratan bir cihaz. SD kart ile cihaz üzerinden çok temiz ses kayıtları alabilirken, telefonu bağlayarak bir mikrofon gibi kullanabilmek de mümkün. Keyifli okumalar. :)

zoomh8 3

Zoom H8 Ses Kayıt Cihazı Teknik Özellikler

Ses Arayüzü: SD Recorder, 12 x 2 Arayüz
A/D Çözünürlük: 24-bit/96kHz
Simultane Kayıt/Çalma: 12/12
Dahili Mikrofon: Değiştirilebilir Kapsül Sistemi, XYH-6 Kaprül Mikrofon (Dahili.)
Analog Girişler: 4 x XLR, 2 x XLR-1/4″ Combo, 1 x 1/8″ (2. Kapsül Girişi)
Analog Çıkışlar: 1 x 1/8″ Line Out
Kulaklık: 1 x 1/8″
Dahili Hoparlör: Var
Hafıza Seçenekleri : SD, SDHC, SDXC
Dosya Formatı: BWF, MP3, WAV
EQ: Lowcut Filter
Efektler: Compressor, Limiter, Phantom Power
USB: 1 x Type Micro-B
Güç Desteği: 4 x AA Batarya / DV DC USB Güç Desteği (AD-17 AC) / USB
Batarya Ömrü: ~20 Saat

zoomh8 3

Zoom H8 Ses Kayıt Cihazı Kullanıcıya Neler Sunuyor?

Farklı Kayıt Modları

Zoom H8 2,4 inç renkli LCD dokunmatik ekrana sahip. Field, Music ve Podcast olmak üzere amacına göre optimize edilmiş 3 ayrı modu mevcut . Modların içinde kullanımı oldukça kolay ve kişiselleştirilebilir ayarlar da mevcut.

 • Field (Alan) : Doğa çekimleri, dış alan çekimleri, konferans vb. alanlar için rahatlıkla kullanılabilen bir mod olarak tasarlanmış. Low-cut filtreleme, limiter, compressor vb. bir çok ayarı rahatlıkla yapmanıza olanak tanıyan bir mod.
Öneri:  AMD Ryzen 7 7800X3D’nin Oyun Testleri Paylaşıldı!

 • Music : Fader, ölçüm, ses seviyeleri gibi kontrollere erişiminiz oldukça kolaydır. 10’a kadar giriş kanalı kaydedebilirsiniz. EQ, Mix, Compress (sıkıştırma) kullanarak kayıtlarınızdan daha yüksek verim almanızı mümkün kılar. Bu moda uygun olarak amplifikatörlere ve efektlere erişmeyi sağlayan Zoom’un Guitar Lab uygulamasına USB ile bağlantıya olanak tanıyan bir mod.
 • Podcast : Bu modda dört mikrofon kanalı ve iki ses padi ile birlikte yüksek kaliteli podcast kayıtları alabilirsiniz. Ses efektleri, müzik kaynakları ve özel efektlere ulaşmak ya da kendi ses dosyanızı yüklemek mümkün.

-Özelleştirilebilir Mikrofon Kapsülü

Zoom H8 EXH-8, XAH-8 ve VRH-8 kod adlarıyla bilinen, farklı amaç için mikrofonlar içeren bir kapsül ailesine sahip. Kayıt amacınıza uygun olarak farklı mikrofon kapsüllerini alabilir ve kayıt esnasında bu mikrofona diğer kanalları da ekleyebilir, çok daha gelişmiş kayıtlar yapabilirsiniz.

 • EXH-8: Bu kapsülle birlikte toplam 10; ek olarak 4 XLR girişi kullanabilirsiniz. Her ek girişi özel kontrol eden kazanç düğmesi ve ped anahtarı bulunur. Bu mikrofonla birlikte istediğiniz kondansatör mikrofonu da rahatlıkla kullanabilirsiniz. En sevdiğiniz kondansatör mikrofonlarını bile kullanabilirsiniz. Phantom gücü sağlamak isterseniz ek bir güç kaynağı bağlamanız yeterli olacaktır.
 • XAH-8: Bu kapsül iki kondansatörlü mikrofona sahi olması sayesinde sağlıklı stereo kayıtları yapmanıza imkan sağlar.
 • VRH-8: Bu kapsül 360 derece ses kayıtları alabilmenizi mümkün kılan, 4 kondenser mikrofon içeren Ambisonic bir kapsüldür. Ambisonic kod çözücü ve doğru hizalanma sayesinde çok kaliteli kayıtlar alabilmeniz mümkündür.

Bunlara ek olarak H6 modeli için çıkmış olan bütün mikrofon modelleri H8‘e de takılabilir. Yani özelleştirme noktasında çok geniş bir yelpaze sunuyor.

-Kazanç Ayarlarına Hızlı Erişim

Zoom H8‘de her girişin kendine özel kazanç kontrol düğmesi bulunur. Kayıt seviyesini en doğru şekilde ayarlamak için parça ve düğme seçimini kadranları istenen sayıya çevirmeniz yeterlidir.

Öneri:  Wattmetre Enerji Monitörü İncelemesi

-Tam 8 Mikrofon/Kanal Girişi

Zoom H8 kutusunda 90 ve 120 derece açılara sahip olan XYH-6 kapsülü ile gelir. Bu kapsül yuvasına yukarıda bahsettiğimiz şekilde farklı kapsüller de takılabiliyor. Ancak H8 size çok daha fazlasını vaat ediyor. 4 adet XLR girişi, 2 adet XLR-1/4” kombo girişi ve XYH-6 kapsülünün üzerinde 1 adet 3.5 mm stereo jak girişi olmak üzere her giriş türüne uygun giriş sunuyor. Kondenser mikrofonlar, stüdyo kondenser mikrofonları, kablosuz mikrofonlar, shotgun yahut yaka mikrofonları gibi her amaca uygun mikrofon ile kayıt almanıza imkan sağlar.

zoomh8 6 1

 

Tüm Kanalları Canlı veya Overdub Katmanlarını Kaydetme

Zoom H8, 24 bit / 96 kHz çözünürlüğe kadar çok kanallı kayıt özelliğine sahiptir. Bütün kanallardan eş zamanlı kayıt alabilir veya kayıt aldıktan sonra enstrüman ile üstüne kayıt almak için overdub özelliğini kullanabilirsiniz. Dahili karıştırma işlevi ile parçaların ayarlarını yapabilir ardından birleştirebilirsiniz.

zoomh8 5

– Özel Ses Kayıt İşlevleri

Önden kayıt almayı aktifleştirdiğinizde yaklaşık 6 saniye öncesinden itibaren ses kaydı almaya başlar ve hiçbir anı kaçırmamış olursunuz. Backup Record özelliği aktif edildiğinde ise ana kaydın üzerine -12 dB’de bir kayıt daha alır. Ana kanalda bir sıkıntı olması durumunda kaydı telafi etme imkanı sağlıyor.

Gelişmiş Ses Yazılımları

Zoom H8, WaveLab Cast ses düzenleme yazılımı için ücretsiz indirme lisansı ve Steinberg Cubase Le müzik prodüksiyon yazılımı gibi oldukça kullanışlı imkanlar sunuyor.

 • Podcast : WaveLab Cast ile doğrudan Spreaker ve Podbean’e bağlantı sağlayabilir, kayıtlarınızı hızlı bir şekilde yükleyebilir, doğrudan yayınlayabilirsiniz.
 • Video Sesi Düzenleme : Video dosyanızı WaveLab Cast ile içe aktardığınızda otomatik olarak ses dosyasını ayrıştırır. Düzenleme araçları ile gürültü azaltma, ses seviyesi değiştirme gibi düzenlemeleri yapabilir; EQ, Compress özelliklerini kullanabilir ve tüm bu işlemlerin ardından işlenmiş sesinizi dış aktararak tekrar videonuza ekleyebilirsiniz.
 • Field : WaveLab Cast, yeniden örnekleyici içerir ve 96 kHz’e kadar ses kalitesini destekler. RestoreRig ile istenmeyen sesleri ve gürültüyü kaldırabilir, crossface ve snap işlevlerini kullanarak yeni dosyalar oluşturabilirsiniz. Ardından ses dosyanızı sık kullanılan ses formatlarıyla dışa aktarabilirsiniz.

Zoom H8 Ses Kayıt Cihazı Genel Değerlendirme

Zoom H8 üzerindeki XYH-6 90 ve 120 derece ayarlanabilir mikrofonu ile bile ortam sesi, podcast veya akustik kayıtlarınızı gerçekleştirmeye olanak sağlıyor. Dip sesi yok etmekte ki başarısı, tertemiz ses kaydı ile oldukça kullanışlı bir cihaz. Küçük, çok yönlü ve sesi işleme noktasında bir çok dahili özelliğe sahip. Hiçbir ses düzenleme programına ihtiyaç duymadan çok net çıktılar alabilirsiniz. SD karta kaydetme özelliği dışında Micro USB ve takacağınız cihaza uygun çevirici aracılığıyla ses kaydını direkt olarak telefondan da yapabilmenize olanak sağlıyor. Bu kaydı alabilmek için bağlantıyı sağladıktan sonra Audio Interface‘e tıklayıp oradan Stereo Mix (PC/Mac) seçeneğine giriyorsunuz. Bu aşamadan sonra telefonunuzdan video veya ses kaydı almaya başlayabiliyorsunuz.

zoom8 telefon

Nihayetinde hiçbir ek cihaza ihtiyaç duymadan harika podcast kayıtları alabileceğiniz, çoklu mikrofonlarla profesyonel ses işlemeleri yapabileceğiniz, doğa seslerini orada duyduğunuzdan daha hassas bir şekilde yansıtabileceğiniz, ASMR kayıtları alabileceğiniz ve/veya video/ses kayıtlarınızı alırken telefona harici mikrofon bağlar gibi takarak ek bir uğraşa girmeden de sonuca ulaşabileceğiniz oldukça kullanışlı bir ürün. Aynı zamanda arkasındaki tripod girişini kullanarak bir tripoda bağlamanız da mümkün. 

zoomh8 2
zoomh8 4

  İlginizi Çekebilir

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir