Soundbar’ınızı Yükseltmek İçin 6 Sebep
  1. Anasayfa
  2. Televizyon

Soundbar’ınızı Yükseltmek İçin 6 Sebep

0
soundbar

Soundbar‘ınızı yükseltmek ne kadar önemli? Soundbar’ınızı yükseltmek ne gibi avantajlar sağlar? Soundbar’ınızı neden yükseltmelisiniz?

Bir Soundbar(Ses Çubuğu), bir TV’de yapabileceğiniz en önemli yükseltmelerden biridir, çünkü bir setin yerleşik hoparlörlerine göre çok daha iyi ses kalitesi sağlar. TV’ler giderek daha ince hale geldikçe, üreticilerin ekranın çerçevesine hoparlör yerleştirmesi için çok daha az yer kalıyor ve bunun sonucunda birçok yeni TV ince ve çoğunlukla yetersiz ses kalitesine sahip oluyor.

Elbette bu tüm TV’ler için geçerli değil. Bazı TV modelleri, ses performansını iyileştirmek için ekrana yerleştirilmiş hoparlörler gibi akıllı tasarım hileleri kullanır. Ancak çoğu durumda TV izlerken, ses deneyiminizi artırmak için iyi bir Soundbar kullanmanız gerekir.

Soundbar’ınızı Yükseltmek İçin 6 Sebep:

  1. Kablosuz Surround hoparlörler
  2. Dolby Atmos
  3. Daha iyi nir Subwoofer 
  4. Yüksek bant genişliğine sahip bir HDMI
  5. Uygulama tabanlı kontrol
  6. Wi-Fi üzerinden müzik akışı
E4WmexJaqk4yVPmbzdSzdA 970 80

1. Kablosuz Surround Hoparlörler

Surround hoparlör olmadığında, ses öncelikle odanın ön tarafından gelir ve bu da daha az sürükleyici bir deneyimle sonuçlanır. Surround Hoplarlörler daha fazla ses dağılımı içini sesi tavandan yansıtarak TV izlerken ses deneyiminizi daha iyi hale getirir.

nqgkm3yfuzWjxhBhZ8Qfp9 970 80

2. Dolby Atmos 

Atmos gibi nesne tabanlı surround formatlar sese bir yükseklik unsuru ekler ve bu, sesi daha uzun, daha geniş ve daha sarmalayıcı hale getirerek gerçeklik hissini önemli ölçüde yükseltir.

LwqNcu9hc7xzpsQGkopUjN 970 80

3. Daha İyi Bir Subwoofer 

Çoğu Soundbar’da bulunan subwoofer’lar, düşük bas frekanslarını başarılı bir şekilde sağlayamamaktadır. Alt bas frekansları 20-60 Hz aralığını kapsar. Bu frekansları kaliteli bir şekilde sunması için bir Subwoofer’ın nispeten büyük bir hoparlör sürücüsü kullanması gerekir.

Öneri:  ONVO 75F950 Google TV İşletim Sistemine Sahip Fiyat Performans Televizyonu
2 1

4. Yüksek Bant Genişliğine Sahip Bir HDMI

HDMI 2.1 spesifikasyonunun en son sürümünde sağlanan özelliklerin çoğunu destekleyen ses çubukları ilk olarak 2022’de ortaya çıktı ve bu nedenle, daha önce üretilen modellerin yeni modellere kıyasla bant genişliği sınırlamaları olması muhtemeldir. Sınırlamalar çoğunlukla oyun oynamayı etkiler. Özellikle, desteklenen oyunları oynarken bağlı bir yeni nesil PS5 veya Xbox Series X 120 Hz video çıkışının geçişini etkiler.

3 1

5. Uygulama Tabanlı Kontrol

Birçok yeni ses çubuğu, ilk kurulum ve ayarlamalar için bir uygulama kullanır. Bunları kullanmak tam olarak gerekli olmasa da, bazıları gelişmiş ses kalitesi için soundbar’ın (ve varsa subwoofer’ın) çıkışını odaya “ayarlamak” için otomatik oda EQ’su gibi özellikler sağlar. 

Soundbar kontrol uygulamaları ayrıca sesi zevkinize göre özelleştirmek için genellikle EQ ön ayarları ve ayarlamalar sağlar. Bazı durumlarda, bu işlevleri birlikte verilen bir uzaktan kumanda kullanarak gerçekleştirebilirsiniz, ancak çoğu modelle birlikte verilen uzaktan kumandalar, öncelikle ses seviyesini kontrol etmeye yönelik temel cihazlardır, bu nedenle bir uygulama kullanarak ayarlamalar yapmayı çok daha kolay bulacaksınız.

4

6. Wi-Fi Üzerinden Müzik Akışı 

Daha eski ses çubukları, telefonunuzdan kablosuz olarak müzik akışı sağlamak için genellikle bir Bluetooth bağlantısı sağlar. Ve Bluetooth, gündelik dinleme için kullanışlı ve işlevsel bir özellik olsa da, kayıplı sıkıştırma kullanır ve bu nedenle akış için en yüksek kaliteli seçenek değildir.

Yeni Soundbar’ların çoğu, sıkıştırılmamış müzik akışı yapmanızı sağlayan yerleşik Wi-Fi sağlar. Bazı cihazlarda, Soundbar’ın kontrol uygulaması, abone olduğunuz müzik servislerinin yanı sıra internet radyo istasyonları ve podcast’ler arasında geçiş yapmanıza olanak sağlar.

Peki siz Soundbar’lar hakkında ne düşünüyorsunuz. Yorumlarda bizlerle paylaşırsanız seviriniriz.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir