Bulaşık Makinesinde Yıkanan Bardaklar Neden Çizilir?
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Bulaşık Makinesinde Yıkanan Bardaklar Neden Çizilir?

0

Bardaklar Neden Çizilir? Evet bulaşık makinesi kullanan herkesin bildiği bir problemdir bu. Bazen gözümüz gibi baktığımız bardaklarımızın makineden çizikler içinde çıktığını görürüz ve ne yazık ki bunun bir geri dönüşü de yoktur. Bu durum genellikle ucuz bardaklarda daha çok başa gelir. Yine de bunu önlemenin belli başlı yolları var elbette. Öncelikle bu sorunun neden meydana geldiğini anlamak gerekir. Yazının başında belirtelim ki en önemli iki ana nedenden birisi Yüksek tuz ayarı, diğeri ise yüksek sıcaklıktır. Bunlar tek başınayken dahi ciddi sorunken, ikisi bir araya geldiğinde çizilme kaçınılmaz olur.

image 7

Cam bardaklar genellikle özel bir koruyucu kaplama ile kaplanır. Bu kaplama, bardağın yüzeyini çizilmelere, lekelere ve matlaşmalara karşı korur. Ancak, yüksek sıcaklıkta yıkama veya yüksek tuz oranı gibi faktörler, bu koruyucu kaplamayı zayıflatabilir veya zarar verebilir. Sıcak suyun ve yüksek sıcaklıkta yıkama döngülerinin etkisiyle camın yüzeyi yumuşayabilir ve daha savunmasız hale gelebilir. Bu durumda, tuz veya kireç partikülleri gibi sert maddeler, cam yüzeyine zarar verebilir ve çizilmelere neden olabilir. Bu kaplama genellikle cam üreticileri tarafından farklı adlandırılır ve spesifik bir madde adı olmamakla birlikte, genellikle silikon veya benzeri koruyucu malzemeler içerir.

Yüksek sıcaklık ayarı yapılan bulaşık makinelerinde suyun sıcaklığının yükselmesi, bardakların cam yüzeyindeki koruyucu katmanı yumuşatır ve bulaşık makinesinin sirkülasyon pompasının suda oluşturduğu basınç ile yüzeye çarpan tuz veya kireç gibi partiküller bu koruyucu tabakanın çizilmesine neden olabilir.

Bu nedenle, cam bardaklarınızın daha uzun ömürlü olması için bulaşık makinesinin sıcaklık ayarlarını dikkatli bir şekilde seçmek ve doğru tuz seviyelerini korumak önemlidir. Ayrıca, bulaşıklarınızı yerleştirirken birbirleriyle temas etmelerini önlemek ve bardaklarınızı elle yıkamak gibi alternatifler de düşünülebilir.

Öneri:  Air Fryer Nedir? Çalışma Prensibi Nedir? Sağlığa Zararı var mı? Çok Enerji Tüketir mi?

Bardaklar Neden Çizilir?

Bu durum genellikle ucuz bardaklarda daha çok başa gelir. Yine de bunu önlemenin belli başlı yolları var elbette. Öncelikle bu sorunun neden meydana geldiğini anlamak gerekir. Yazının başında belirtelim ki en önemli iki ana nedenden birisi Yüksek tuz ayarı, diğeri ise yüksek sıcaklıktır. Bunlar tek başınayken dahi ciddi sorunken, ikisi bir araya geldiğinde çizilme kaçınılmaz olur.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir