ESTER YAĞI ”Ester Oil” Ekovat Yağı Nedir?
  1. Anasayfa
  2. Klima

ESTER YAĞI ”Ester Oil” Ekovat Yağı Nedir?

2

ESTER YAĞI Ester Oil Ekovat Yağı Nedir? diye çoklu sorduk fakat beyan edilen çok fazla ismi olduğu ve hangisinin ne olduğu karıştırıldığı için bu şekilde bir başlık atma gereği duyduk. Özellikle VAKUM yapılmadan montajlanan klimaların ”gazı boşaltıp yeniden yükleyelim sorun düzelir’ diye firmalar tarafından ikna edilmeye çalışılan tüketiciler adına faydalı olacak bir yazı olacağını düşünüyoruz.

image 41

Ester yağları, klima kompresörlerinin içinde çalışan sistemlerde kullanılmak üzere tasarlanmış kimyasal yağlardır. Tabi sadece klima kompresörü diye kısıtlamamak lazım, tüketici elektroniği alanında biz en çok klima üzerinde ve buzdolabı kompresörülerinde bu yağlar ile karşılaştığımız için örneğimizi bunun üzerinden sunduk.
Bu yağlar birkaç temel amacı yerine getirmek üzere tasarlanmıştır:

  1. Yağlama: Klima kompresörleri gibi mekanik sistemlerin içindeki hareketli parçaların birbirine sürtünmelerini en aza indirerek uzun ömürlü ve verimli bir şekilde çalışmalarını sağlamak için yağlama gerektirir. Ester yağları, bu parçaların sürtünme oranını düşürmeye yarar.
  2. Isı Kontrolü: Klima sistemlerinde, soğutma işleminde ısı aktarımı sırasında kompresörlerde ısınma olabilir. Ester yağları, sıcaklığın yükselmesini önleyerek kompresörün sıcaklığının kontrolüne yardımcı olur.
  3. Oksidasyon Direnci: Klima sistemlerinde yağlar, yüksek sıcaklık ve kimyasal etkileşimlere maruz kalmalarında bozulmaya uğramaktadır. Ester yağları, oksidasyona karşı dayanıklılık sağlayarak yağın ömrünü uzatır.
  4. Kimyasal Stabilite: Ester yağları, kimyasal olarak kararlı yapılara sahip oldukları için sistem içerisinde istenmeyen kimyasal kırılmalara veya çözünme sorunlarına neden olmazlar.

Örneğin R22 soğutkanı ile çalışan kompresörlerde mineral bazlı yağ kullanılmaktadır. Sistemde soğutkan ile birlikte fazlaca dolaşmaktaydı. kaçak olması durumunda, kaçak olan yerden yağ fazlaca çıkarak kaçak yerini belli ederdi. Kompresörde yağsız kalırdı tabi.
R410A ve R32 soğutkanları ile çalışan kompresörlerde ester bazlı sentetik yağlar kullanılmaktadır. Soğutkan ile çok etkileşime girmeyip sistemde daha az dolaşır. kaçak durumunda, kaçak olan yerden yağ kaçağı pek olmaz ve dolayısıyla genellikle kompresör çok yağsız kalmaz. Mineral bazlı yağlar daha yoğun kıvamlıdır, sentetik yağlar daha incedir.

Öneri:  Klimama Kaç Amper Sigorta Lazım?

İşte vakum konusunda sıklıkla değindiğimiz ”Gazı boşaltsalar ve yeniden yükleseler dahi ekovat yağı ne olacak?” diye sorduğumuz konu temelde yeni nesil klimalar için ”Ester Yağı ne olacak?” şeklinde de evrilebilir.

Ekovat Yağı Nedir?

Ester yağları, klima kompresörlerinin içinde çalışan sistemlerde kullanılmak üzere tasarlanmış kimyasal yağlardır. Tabi sadece klima kompresörü diye k
ısıtlamamak lazım, tüketici elektroniği alanında biz en çok klima üzerinde ve buzdolabı kompresörülerinde bu yağlar ile karşılaştığımız için örneğimizi bunun üzerinden sunduk.

Yağlama: Klima kompresörleri gibi mekanik sistemlerin içindeki hareketli parçaların birbirine sürtünmelerini en aza indirerek uzun ömürlü ve verimli bir şekilde çalışmalarını sağlamak için yağlama gerektirir. Ester yağları, bu parçaların sürtünme oranını düşürmeye yarar.
Isı Kontrolü: Klima sistemlerinde, soğutma işleminde ısı aktarımı sırasında kompresörlerde ısınma olabilir. Ester yağları, sıcaklığın yükselmesini önleyerek kompresörün sıcaklığının kontrolüne yardımcı olur.
Oksidasyon Direnci: Klima sistemlerinde yağlar, yüksek sıcaklık ve kimyasal etkileşimlere maruz kalmalarında bozulmaya uğramaktadır. Ester yağları, oksidasyona karşı dayanıklılık sağlayarak yağın ömrünü uzatır.
Kimyasal Stabilite: Ester yağları, kimyasal olarak kararlı yapılara sahip oldukları için sistem içerisinde istenmeyen kimyasal kırılmalara veya çözünme sorunlarına neden olmazlar.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir