Klimanın Fan Ayarı Elektrik Tüketimini Ne Kadar Etkiler?
  1. Anasayfa
  2. Klima

Klimanın Fan Ayarı Elektrik Tüketimini Ne Kadar Etkiler?

0

Klimanın Fan Ayarı, Elektrik Tüketimini Ne Kadar Etkiler? Elektrik tüketimi konusunda faturalara geldikçe canımız yandığı şu günlerde daha dikkatli olduğumuz gerçeği kimsenin gözünden kaçmamıştır. Durum böyle olunca gereksiz gibi görünen her şeye müdahale etme isteğimiz artıyor ve klimalarımızın fan devir ayarlarına dahi kafamızı takıyoruz yeter ki aylık elektrik faturasını bir miktar daha düşürmüş olalım.

Konuya bu perspektiften bakacak olursak sanırım bununla ilgili hem genel mantık hem de matematik üzerinden biraz fikir beyan etmek gerekecek. O halde aşağıda basit bazı detaylara bakıp klimamızın fan devrinin yüksek olması bize zararlı mı yoksa tam aksine fayda mı sağlıyor ona bakalım.

Öncelikle bir klimanın en çok elektrik tüeketen donanımı kompresörüdür. Bundan sonraki örneklerimizi standart 12.000BTU bir klima üzerinden örnek verecek olduğumuzu baştan belirtelim. Klimalarda kompresörler on/off ve İnverter olarak temelde ikiye ayrılır gereksiz detaylara girmiyorum. İnverter olan klimalarda ise sistemin tamamı her zaman inverter olmayabilir. Mesela Kompresör inverterdir ama iç ünite ve dış ünite fan motorları AC’dir. Bir de tam inverter klimalar vardır. Tam inverter klimalarda iç ünite ve dış ünite fan motoru da BLDC motor olur yani onlar da inverterdir.


İnverter fan motorunun En düşük devrini 20, en yüksek devrini 60 watt olarak düşünelim. (Örnek ama yakın rakamlar) Şimdi bu şekilde bakınca ”Oooooo 3 kat fark var” şeklinde de bakılabilir konuya fakat aylık toplama vurduğunuzda çektiğiniz eziyet ve düşen verim sizi daha fazla zarar ettiriyor olabilir.

Gelin şu şekilde örnekleyelim.

Az tüketsin diye fanı düşük tuttunuz. Fan devri düşükse hava akışı da düşüktür. Dış ortam sıcaklık basıncı çok yüksek. Dışarısı 36 40 derece arası, içeriyi 26 istiyorsunuz, kompresör deli gibi frekans basıyor dışarıda. Sebep? dış ortam ile iç ortam arasındaki tüketicinin istediği dengeyi koruyabilsin diye. İç ünite ise içeride Honolulu sahilinde martini içiyormuş gibi takılıyor diye düşünün hani siz elektrik tüketmesin diye devri düşürmüştünüz ya. :)
Siz iç ünite fan devrini düşürünce yavaş sirküle olan havadaki sıcaklık dışarı yeteri miktarda atılamıyor, dış sıcaklık basıncı baskın geliyor, iç ortam sıcaklığı yükseliyor, bu sefer kompresör ya daha fazla frekans basıyor ya da bir türlü aşağı inemiyor.

Öneri:  Vakumsuz Klima Değişim Talebini Reddeden Tüketici Hakem Heyeti Kararına İtiraz Dilekçesi Örneği ve Deliller

Pekiii…

Fan motoru en fazla ne kadar tüketir? 60watt!
Kompresör frekans düşürmezse ne tüketir? Bir inverter kompresör, mühendislik ve donanım kalitesi doğrultusunda 100 ile 1400watt değerler arasında devir değişkenliği yapabilir. Biz ortalama değer 600watt diyelim

Şimdi bu durumda biz iç ünite fan motor devrini düşük tutup, 40 watt daha az tüketmesini sağlayıp kâr mı ettik sizce?

Bunu biraz daha yazabiliriz. Şöyle ki; fan motoru en düşük devirde 20 watt tüketsin. 24 saat boyunca hiç kapatılmasın. 24×20=480watt.
Peki içerideki sıcak hava bir türlü sirküle edilmediğinden ve sirkülasyon düşük olduğu için dışarı atılamadığından dolayı iç ortam sıcaklığı yüksek diye sensörler algılayıp bilgi verdikçe Dış ünitede bulunan kompresörün sürekli 1000watt değerde çalıştığınız düşünelim. Bu durumda 1000×24=24000watt

24×20=480watt=0,48kw x 2,5 = 1,2TL
24×1000=24000watt=24kx x 2,5 = 60TL

Peki tam tersi olsaydı ne olurdu?
İç ünite fan motoru en yüksek devirde 60 da değil hadi 100 watt harcasın. 24 saat boyunca da hiç kapatılmasın ve devir de düşürülmesin. 24×100=2400watt. = 2,4kw x 2,5 = 6TL
Yüksek devirde havayı sürküle eden fan motoru sayesinde iç ortam iklimlendirip derece düştüğü, sıcaklık dışarı atıldığı ve sensörler algılayıp kompresöre frekansı düşür talimatı verdiği için daha önce 1000watt tüketen klimamızın kompresörü için artık 400 watt değer biçebiliriz. Her ne kadar ben bu değerleri 180 250 aralığında görsem de herkese Midea All Easy Pro klima olmadığı için ben değeri yüksek tutuyorum. Bu durumda hesap şöyle ilerler. 400×24=9600watt=9.6kw x 2,5 = 24TL
İç ünite fan motorunun tükettiği 6TL’yi de eklersek oldu size 30tl

Şimdi bu durumda iç ünite fan devri düşük tutulduğunda 1,2tl tüketip tasarruf eden klimamız kompresörden fire vermiş oluyor çünkü tüketim 60TL + 1,2TL = 61,2TL oldu.
Oysa ki devir yüksek tutulduğunda toplam tüketim 30TL sonucuna ulaştık.
Elbette ki tüm bu hesaplar genel bir mantık ile yapılıyor yani bu sonuçlar verdiğiniz ayara, dereceye, bölge koşullarına göre değişiklik gösterir.

Öneri:  MIDEA All Easy Pro Klima Teknik Özellikleri ve Performans Testleri

Klimanın Fan Ayarı, Elektrik Tüketimini Ne Kadar Etkiler?

Fan devrinin düşük tutulması sonucunda ortamdaki sıcaklık dengesi daha zor sağlanacağı için kompresör daha yüksek frekansta çalışır. Ancak kompresör fan motorundan çok daha fazla elektrik tüketir. Dolayısıyla fan motorunun düşük frekansta çalışması ile elde edilecek kazanımdan çok daha fazlası kompresörün yüksek frekansta çalışmasıyla kaybedilecek.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir