Neler yeni

Amd Ryzen 7 5800x3d kullanıcı deneyimim.

fthznr1

Yeni Üye
Yeni Üye
Ekli dosyayı görüntüle 117

Arkadaşlar öncelikle işlemcimizi tanıyalım.
Amd'nin ürettiği orta üst segment hatta direk üst segment işlemcilere kafa tutan bir işlemci.
İşlemcimizin çıkış yılı 2022 ilk çeyrek,
TDP(maksimum yük altındaki güç tüketimi)değerimiz 105w
bellek türü ddr4 3200mhz
soket tipi am4
zen3 mimarili
8 çekirdek 16 tanede sanal çekirdeğimiz var
temel frekansımız 3.4ghz arttırılmış frekansımız da 4.5 ghz

Şimdi asıl meselemize gelelim biraz bilmeyenler için karın ağrısı bir bölüm çünkü işlemcimiz malesef overclock(hız aşırtma) desteklemiyor. Bazı yerlerde destekliyor yaptık deselerde hani yapsalar bile ülkemizde buna uygun anakart yok vede bios güncellemeside gelmedi. Bunun sebebinin biraz şöyle olduğuna inanıyorum bu işlemciyi güçlü kılan şey L3 önbelleğinin 96Mb olması diyorlar.Normal işlemcilerde bu oran 16-32 filandır ama sadece bu sebepten ötürü bu işlemcinin yüksek FPS aldığını söylemek doğru olmaz 3D V-cache teknolojisi ile normal silikon tabakanın üzerine ekstra olarak önbellekler yerleştirildi yani çift katman yaptı bu sayede veri çok fazla kanaldan vede çok az mesafede aktarılabiliniyor buda oyunun daha hızlı işlenmesine vede fps(saniyede gösterilen kare) deyim yerindeyse uçmasına sebep oluyor.Şimdi böyle iken hali hazırda bizde buna overclok yaparsak ne olur ne kadar veri o kadar ısı yani işlemcimiz aşırı ısınır. Bizim gibi son kullancı ne yapar gider buna overclok yapar üstüne bide stok fan takar xD. Ben son damlasına kadar kullanmak için ilk başlarda biraz korkuyordum ısı ne olur Ghz kaça sabitleyebirim acaba diye yada işlemci aşırı ısınır mı diye korkum vardı. Artık yavaş yavaş voltaj verdim kasam şimdilik musade ediyor ekran kartınada overclok yaptım artık fps in tadını çıkarıyorum işlemcim 4ghz boşta 42-51 derece arası çalışıyor yükte de max 4,5 Ghz 74 derece max ısı alıyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 116
Sistemim;
Amd Ryzen 5800xd
Palit Rtx 3080ti 12GB
Msi B550A-Pro 4400Mhz+oc
Xpg Spectrix 2x8 4000Mhz
Samsung 970 evo 500Gb
Lian Li Gahalad 360 Sıvı soğutma
Cooler Master 1000W Psu
Gamepower Warcry Kasa
d8bb6ab0-a4d6-489b-9f72-5272a51d32e6.jpg

Ekli dosyalar

• 1400x1050ryzen-5800x3d-ryzen-7000-serisi-islemcilerden-daha-cok-satiyor.jpg
    1400x1050ryzen-5800x3d-ryzen-7000-serisi-islemcilerden-daha-cok-satiyor.jpg
    194.9 KB · Görüntüleme: 5

İlteriş Yılmaz

Sürecin kendisi sonuçtan çok daha kıymetli.
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.inceleriz.com
Ekli dosyayı görüntüle 117

Arkadaşlar öncelikle işlemcimizi tanıyalım.
Amd'nin ürettiği orta üst segment hatta direk üst segment işlemcilere kafa tutan bir işlemci.
İşlemcimizin çıkış yılı 2022 ilk çeyrek,
TDP(maksimum yük altındaki güç tüketimi)değerimiz 105w
bellek türü ddr4 3200mhz
soket tipi am4
zen3 mimarili
8 çekirdek 16 tanede sanal çekirdeğimiz var
temel frekansımız 3.4ghz arttırılmış frekansımız da 4.5 ghz

Şimdi asıl meselemize gelelim biraz bilmeyenler için karın ağrısı bir bölüm çünkü işlemcimiz malesef overclock(hız aşırtma) desteklemiyor. Bazı yerlerde destekliyor yaptık deselerde hani yapsalar bile ülkemizde buna uygun anakart yok vede bios güncellemeside gelmedi. Bunun sebebinin biraz şöyle olduğuna inanıyorum bu işlemciyi güçlü kılan şey L3 önbelleğinin 96Mb olması diyorlar.Normal işlemcilerde bu oran 16-32 filandır ama sadece bu sebepten ötürü bu işlemcinin yüksek FPS aldığını söylemek doğru olmaz 3D V-cache teknolojisi ile normal silikon tabakanın üzerine ekstra olarak önbellekler yerleştirildi yani çift katman yaptı bu sayede veri çok fazla kanaldan vede çok az mesafede aktarılabiliniyor buda oyunun daha hızlı işlenmesine vede fps(saniyede gösterilen kare) deyim yerindeyse uçmasına sebep oluyor.Şimdi böyle iken hali hazırda bizde buna overclok yaparsak ne olur ne kadar veri o kadar ısı yani işlemcimiz aşırı ısınır. Bizim gibi son kullancı ne yapar gider buna overclok yapar üstüne bide stok fan takar xD. Ben son damlasına kadar kullanmak için ilk başlarda biraz korkuyordum ısı ne olur Ghz kaça sabitleyebirim acaba diye yada işlemci aşırı ısınır mı diye korkum vardı. Artık yavaş yavaş voltaj verdim kasam şimdilik musade ediyor ekran kartınada overclok yaptım artık fps in tadını çıkarıyorum işlemcim 4ghz boşta 42-51 derece arası çalışıyor yükte de max 4,5 Ghz 74 derece max ısı alıyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 116
Sistemim;
Amd Ryzen 5800xd
Palit Rtx 3080ti 12GB
Msi B550A-Pro 4400Mhz+oc
Xpg Spectrix 2x8 4000Mhz
Samsung 970 evo 500Gb
Lian Li Gahalad 360 Sıvı soğutma
Cooler Master 1000W Psu
Gamepower Warcry Kasa
Ekli dosyayı görüntüle 114
Ellerine sağlık Fatih'im, deneyimlerini paylaşıyor olman çok değerli. Benzer sistemleri merak edenler için çok güzel bir referans. :cak:clap2