Neler yeni

Beyaz Gürültü (White Noise) Nedir?

İlteriş Yılmaz

Sürecin kendisi sonuçtan çok daha kıymetli.
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.inceleriz.com
Anne karnı, yağmur, dalga sesi gibi farklı seslerin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş uğultulara beyaz gürültü denir. İnsan kulağının algılayabileceği bütün seslerin karıştırılmış hali olarak da tanımlanır ve adını bütün renklerin birleşimiyle elde edilen renk olan beyazdan alır.

Bebekler rahim içinde birçok uğultuyu dinleyerek geliştiği için bu uğultuların bebeklerin güvende hissederek uykuya dalmasını kolaylaştırdığı düşünülmektedir.

Ancak beyaz gürültünün olumsuz tarafları da bulunmaktadır. Sürekli bu uğultuya maruz kalan bebeklerde duyma problemleri ortaya çıkabilmekte, dil öğrenimi ve konuşma gecikebilmektedir. Bu yüzden ses yüksek olmamalı ve sesin kaynağı bebekten en az 2 metre uzakta olmalıdır. Diğer yandan bebeğin bu sesle uykuya dalmaya alışması, bu seslerin bulunmadığı ortamda uyuyamamasına yol açabilir.

Sonuç olarak bu ses bebeklerin güvenle uykuya dalmasını kolaylaştırabilirken; yüksek sesle, bebeğe yakın bir kaynaktan, sürekli dinletildiğinde olumsuz etkiler de yaratabilir.

whitenoise.jpg

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
''Beyaz Yalanlar kavramının konuyla bir ilgisi var mı?'' diye kesinlikle sormuyorum elbette.

Çok sevdiğimiz bir kardeşimizin yazdığı, geceleri sahil veya yağmur sesinin o dinlendirici huzur veren sesi ile uykuya dalmak istediğimde kullandığım SUDAN SESLER adlı uygulamasında fön makinesi ve elektrik süpürgesi seslerini kullanıcılardan gelen talepler doğrultusunda uygulamaya eklediğini de bu yazıyı okuyunca hatırlayıverdim.

Özellikle fön makinesi konusu ciddi anlamda çocuklar üzerinde etkili bir sonuç veriyormuş. Çocukların gelişim sürecindeki sonuçlarını uzmanları daha iyi bilecektir ancak o an çıldırmış olan anne babalar için kurtarıcı bir ses olduğu gerçeği de inkâr edilemez

müdür.jpeg.

İlteriş Yılmaz

Yönetici
Admin
Web sitesi
www.inceleriz.com
''Beyaz Yalanlar kavramının konuyla bir ilgisi var mı?'' diye kesinlikle sormuyorum elbette.

Çok sevdiğimiz bir kardeşimizin yazdığı, geceleri sahil veya yağmur sesinin o dinlendirici huzur veren sesi ile uykuya dalmak istediğimde kullandığım SUDAN SESLER adlı uygulamasında fön makinesi ve elektrik süpürgesi seslerini kullanıcılardan gelen talepler doğrultusunda uygulamaya eklediğini de bu yazıyı okuyunca hatırlayıverdim.

Özellikle fön makinesi konusu ciddi anlamda çocuklar üzerinde etkili bir sonuç veriyormuş. Çocukların gelişim sürecindeki sonuçlarını uzmanları daha iyi bilecektir ancak o an çıldırmış olan anne babalar için kurtarıcı bir ses olduğu gerçeği de inkâr edilemez

Ekli dosyayı görüntüle 127.
Ah be, yazımızın sponsoru olan Sudan Sesler diye girmemiz lazımdı. :haha
Şaka bir yana uygulamadan ara ara farklı yağmur seslerini dinliyorum, yağmurun sesi de beni rahatlatır genelde. Güzel bir uygulama, tavsiye edilir. :clap2

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Ekli dosyayı görüntüle 128
Ah be, yazımızın sponsoru olan Sudan Sesler diye girmemiz lazımdı. :haha
Şaka bir yana uygulamadan ara ara farklı yağmur seslerini dinliyorum, yağmurun sesi de beni rahatlatır genelde. Güzel bir uygulama, tavsiye edilir. :clap2
Abi hakikaten yazıyı okuyunca o geldi aklıma, e böyle girişimlerin desteklenmesi lazım fikrinden hareketle yazıverdim isteyen varsa bir tıkla indiriversin.

Her markanın her ürününü anlatıyoruz da genç(!) bir girişimcinin uygulamasını mı anlatmayacağız.

Bir dakika? :alala

Hmmmmm, Foruma Dikkat Çeken Uygulamalar diye bir başlık mı açsak acaba?

Belki herkes kendisinin kullandığı ve faydalı gördüğü uygulamayı paylamak ister.

İlteriş Yılmaz

Yönetici
Admin
Web sitesi
www.inceleriz.com
Ekli dosyayı görüntüle 128

Abi hakikaten yazıyı okuyunca o geldi aklıma, e böyle girişimlerin desteklenmesi lazım fikrinden hareketle yazıverdim isteyen varsa bir tıkla indiriversin.

Her markanın her ürününü anlatıyoruz da genç(!) bir girişimcinin uygulamasını mı anlatmayacağız.

Bir dakika? :alala

Hmmmmm, Foruma Dikkat Çeken Uygulamalar diye bir başlık mı açsak acaba?

Belki herkes kendisinin kullandığı ve faydalı gördüğü uygulamayı paylamak ister.
O arkadaşın artık gençliği kalmamış olsa da destek görmeyi kesinlikle hak ediyor. :clap2
E İnceleyenler Kulübü niye var? Oraya hemen uygulama/yazılım bölümü de ekleyelim, bu konudaki deneyim ve incelemeleri de paylaşabilsinler.:krotey