Neler yeni

Teknik Soru bulutlanma normal mi?

kaizen

Yeni Üye
Yeni Üye
Marka Model Bilgisi
Vestel 70qa9700
Merhaba,

Dün itibari ile Vestel 70qa9700 model tv kurulumum tamamlandı. Ölü piksel çıkmadı ve ışık sızması da yok ancak ekranın tam orta yerine yakın dairesel bir bölgede bir tane net bulutlanma tespit ettim. Gece zifiri karanlıkta yaptığım testte insan gözüne en yakın görüntünün telefonun video lensinde çıktığını fark ettim. Bu yüzden videodan resimler ekledim. Salt foto çekince çok yanıltıcı görüntüler çıkıyordu.

Sizce bulutlanma ile ilgili bir sorun var mı? Yoksa tft lcd teknolojisinin bir sonucu olarak bana iyi bile gelmiş mi diyorsunuz? Özellikle Adem Bey, Fikret Bey ve Murat Bey'den yarına kadar yorum alabilirsem çok sevineceğim. Yarın için servis kontrolü de istedim ancak gündüz vakti belli olmuyor bu şekilde. Servis buna bir şey yok mu der ve öyle derse nasıl hareket etmeliyim? Şimdiden teşekkürler. Saygılar. @Murat ALA @Fikoloji @Adem Helvacı

Ekli dosyalar

• VideoCapture_20240110-165331.jpg
    VideoCapture_20240110-165331.jpg
    8.2 KB · Görüntüleme: 66
  • VideoCapture_20240110-165354.jpg
    VideoCapture_20240110-165354.jpg
    8.2 KB · Görüntüleme: 65
  • VideoCapture_20240110-165419.jpg
    VideoCapture_20240110-165419.jpg
    8.9 KB · Görüntüleme: 65
  • VideoCapture_20240110-165538.jpg
    VideoCapture_20240110-165538.jpg
    6.9 KB · Görüntüleme: 59
  • VideoCapture_20240110-165543.jpg
    VideoCapture_20240110-165543.jpg
    7.2 KB · Görüntüleme: 59
  • VideoCapture_20240110-165620.jpg
    VideoCapture_20240110-165620.jpg
    8.8 KB · Görüntüleme: 55
  • VideoCapture_20240110-165633.jpg
    VideoCapture_20240110-165633.jpg
    7.7 KB · Görüntüleme: 52
  • VideoCapture_20240110-165703.jpg
    VideoCapture_20240110-165703.jpg
    8.3 KB · Görüntüleme: 65

Murat ALA

Moderator
Moderator
Merhaba,

Dün itibari ile Vestel 70qa9700 model tv kurulumum tamamlandı. Ölü piksel çıkmadı ve ışık sızması da yok ancak ekranın tam orta yerine yakın dairesel bir bölgede bir tane net bulutlanma tespit ettim. Gece zifiri karanlıkta yaptığım testte insan gözüne en yakın görüntünün telefonun video lensinde çıktığını fark ettim. Bu yüzden videodan resimler ekledim. Salt foto çekince çok yanıltıcı görüntüler çıkıyordu.

Sizce bulutlanma ile ilgili bir sorun var mı? Yoksa tft lcd teknolojisinin bir sonucu olarak bana iyi bile gelmiş mi diyorsunuz? Özellikle Adem Bey, Fikret Bey ve Murat Bey'den yarına kadar yorum alabilirsem çok sevineceğim. Yarın için servis kontrolü de istedim ancak gündüz vakti belli olmuyor bu şekilde. Servis buna bir şey yok mu der ve öyle derse nasıl hareket etmeliyim? Şimdiden teşekkürler. Saygılar. @Murat ALA @Fikoloji @Adem Helvacı
Bence pek normal değil.

Murat ALA

Moderator
Moderator
Murat Bey cevap için sagolun. Elimdeki resim ve video değişim ya da iadeye kanıt için yeterli olur mu servise sizce? Çünkü yarın gündüz vakti gelecekler ve gündüz ışığında bu belli olmuyor.
Bu fotoğraflarda kadraj yanılsaması yoksa yani gözle gördüğünüzü fotoğrafta da görebiliyorsanız sorun etmesinler bir zahmet. Servis personeline gönderirsiniz fotoğrafları onlar da Manisa fabrikaya yollarlar.

kaizen

Yeni Üye
Yeni Üye
Bu fotoğraflarda kadraj yanılsaması yoksa yani gözle gördüğünüzü fotoğrafta da görebiliyorsanız sorun etmesinler bir zahmet. Servis personeline gönderirsiniz fotoğrafları onlar da Manisa fabrikaya yollarlar.
Birebir göz ile aynı olmasa da en yakın görüntü bu çekimde. Ortadaki bulutlanma net belli oluyor karanlıkta ve karanlık sahnelerde artı daha az yogunlukta olsa da sağ tarafında da homojenlik sorunları var.

Az önce emektar 8 senelik 40fa5050 televizyonumda test yaptım ve olağanüstü iyi siyah homojenligi gördüm açıkçası çok şaşırdım. Zamanında ucuz diye 1000 tl ye almıştım. Şimdi 30 binlik tvde bunlarla uğraşıyoruz.

Boyut büyüdükçe mi bu şekilde sorunlar oluyor diye sorgulamama sebep oldu.

meeb

İnce Eleyen
Kadim Üye
Merhaba,

bu model qled değil mi nasıl nu kadar bulutlanma oluyor ki?

Murat ALA

Moderator
Moderator
OLED'lerde olmaz. QLED dediğimiz çok süper bir teknoloji değil. Normal Led paneller birleştirilirken araya Q-DEF denen bir katman eklenemsiyle oluşturuluyor. Kalan her şey aynı arka aydınlatma aynı. Doğal olarak aynı sorunlar devam ediyor.

meeb

İnce Eleyen
Kadim Üye
OLED'lerde olmaz. QLED dediğimiz çok süper bir teknoloji değil. Normal Led paneller birleştirilirken araya Q-DEF denen bir katman eklenemsiyle oluşturuluyor. Kalan her şey aynı arka aydınlatma aynı. Doğal olarak aynı sorunlar devam ediyor.
biliyordum da en azından oled e yakın bir siyah verdiğini biliyordum.Oled bana göre rakipsiz ancak fiyatlar yüksek ve uzun vadede dayanımı sıkıntılı halen .

kaizen

Yeni Üye
Yeni Üye
Öncelikle malesef gözün gördüğü ile tam olarak bire bir aynı resmi paylaşamıyorum o yüzden bana en yakın geleni paylaşmaya çalıştım yoksa bazı resimler çok daha berbat bir hal var izlenimi uyandırıyor. Yani aslında benim gördüğüm bu kadar kötü değil ancak 3 4 farklı tvde test etme şansım oldu hiçbirinde o ortadaki net bulutlanmadan eser yok. Hatta boyut düştükçe çok daha homojen dağılıyor siyahlar. Bu yüzden ben yine de servise değişim ya da iade isteyeceğim. Burada editlerim süreci.

ismai.l

Araştırmacı
Araştırmacı
Bence problem değil. Altta, üstte ve köşelerde olsa gece film izlerken o kısımlar rahatsız ederdi fakat bu durumda ekranın ortası hiç boş kalmayacağına göre ben dert etmezdim.

onurdogan19

Meraklı
Yeni Üye
Öncelikle malesef gözün gördüğü ile tam olarak bire bir aynı resmi paylaşamıyorum o yüzden bana en yakın geleni paylaşmaya çalıştım yoksa bazı resimler çok daha berbat bir hal var izlenimi uyandırıyor. Yani aslında benim gördüğüm bu kadar kötü değil ancak 3 4 farklı tvde test etme şansım oldu hiçbirinde o ortadaki net bulutlanmadan eser yok. Hatta boyut düştükçe çok daha homojen dağılıyor siyahlar. Bu yüzden ben yine de servise değişim ya da iade isteyeceğim. Burada editlerim süreci.
Akşamüstü ben de bakayım, buraya yüklerim ben de 65 QA9700 var bende de, yani bunları dert etmiyorum ben, olabilir olmayadabilir net hatırlamıyorum ama çok takmam bu tip şeylere. Karşılaştırırız bakarız aynısı mı diye.

kaizen

Yeni Üye
Yeni Üye
Bazen de ben de pinpirikli mi düşünüyorum diye kendimi sorguluyorum ancak 3 tane hem de en az 3 yaşında lcd tv kontrol ettim hepsinde de siyah homojenitesi çok iyiydi ve bulutlanma yoktu. Özellikle boyut çok büyüdükçe risk artıyor gibi geliyor.

kaizen

Yeni Üye
Yeni Üye
Vestel merkezden yanıt geldi. Bunun led teknolojisinin bir sonucu olduğu ve normal olduğunu ilettiler. Tahmin ediyordum bunu açıkçası.

Geceleri karanlık odada film izlemeyi çok seviyorum ve her karanlık sahnede gözüm de direkt oraları bildiği için o bulutlanmalara odaklanıyorum ve bu beni rahatsız ediyor. Ben thh'ye başvursam lehime karar çıkma şansı nedir? Bir de thh kararı lehime cikarsa değişim mi yoksa para iadesi kararı mı çıkar?

Bu süreçler hakkında bilgisi olan neler yapmam konusunda beni bilgilendirebilir mi?

Cagatayyazici88

Yeni Üye
Yeni Üye
Merhabalar,
Geçen hafta Vestel 65QA9700 modeli aldım ve kurulumu yapıldı. Gündüz herhangi bir bulutlanma fark edemedim ancak karanlık ortamda izlediğimde siyah ekranlarda bulutlanma oluyor. Pixel test uygulaması ile karanlık ortamda test yaptığımda siyah ekranda aşağıdaki gibi bulutlanmalar mevcut bu durumda ne yapmalıyım ?
Değişim iade haklarım neler ?
Teşekkür ederim @Murat ALA @Fikoloji @Adem Helvacı

65QA9700.JPG

kaizen

Yeni Üye
Yeni Üye
Hocam benim fikrim rahatsız edici bir sehim ve ışık sızması problemi yoksa belli ölçüde bulutlanmayı kafaya takmayın. Değişim yapacağınız ürünün daha kötü gelme ihtimali de var.
Kusursuz ürün yok led dünyasında. Bende de var zifiri karanlıkta bazen belli belirsiz görüyorum ama alıştım bununla yaşamaya normal karşılıyorum.

Cagatayyazici88

Yeni Üye
Yeni Üye
Yorumunuz için Teşekkür ederim. Haklısınız gelen ürün daha kötü çıkabilir kararsız kaldım bende ayrıca Detaylı baktığımda 4 adet ölü piksel de var

Murat ALA

Moderator
Moderator
Yorumunuz için Teşekkür ederim. Haklısınız gelen ürün daha kötü çıkabilir kararsız kaldım bende ayrıca Detaylı baktığımda 4 adet ölü piksel de var
Fotoğrafları karanlıkta ve net bir şekilde çekip tekrar yükleyin. Gözünüzle göreceğiniz şekilde ayarlayın telefondan ışık ayarını öyle çekin.