Neler yeni

Çaycı Deneyimleri

Fikoloji

Moderator
Moderator
Web sitesi
www.youtube.com

Aktarlar da bulamayız dimi
sanmıyorum. Yöresel aktarlarda var ama, internetten bakabilirsiniz.

not şu siteeleri bilmiyorum;

Serra

İnce Eleyen
Kadim Üye

Çay Posası.​

• Pek çok evde hemen hemen her gün çay içilir. Bu çaylar, tüketildikten sonra dökülür. Evlerinde bitkileri olanlar, çayını dökmek yerine biriktirir. Neden mi?
  • Çay posası, bitkilere doğal gübre olmaktadır. Birkaç öğünlük çay posasını bir kapta biriktirin ve saksı büyüklüğüne göre posaları dağıtın.
  • Bitkilerin köklerine dağıtılan çay artıkları, toprağın böceklenmesini ve kurumasını önlemektedir.
  • Bu yöntemi haftada 1 defa deneyebilirsiniz.
  • Çay tercihiniz tamamen sizin elinizde. Bitki çayı posası eklemek isterseniz, bitkilere daha fazla vitamin desteği vermiş olursunuz.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com

Çay Posası.​

• Pek çok evde hemen hemen her gün çay içilir. Bu çaylar, tüketildikten sonra dökülür. Evlerinde bitkileri olanlar, çayını dökmek yerine biriktirir. Neden mi?
  • Çay posası, bitkilere doğal gübre olmaktadır. Birkaç öğünlük çay posasını bir kapta biriktirin ve saksı büyüklüğüne göre posaları dağıtın.
  • Bitkilerin köklerine dağıtılan çay artıkları, toprağın böceklenmesini ve kurumasını önlemektedir.
  • Bu yöntemi haftada 1 defa deneyebilirsiniz.
  • Çay tercihiniz tamamen sizin elinizde. Bitki çayı posası eklemek isterseniz, bitkilere daha fazla vitamin desteği vermiş olursunuz.
Muhtemelen büyüklerimizden gördüğüm için alışkanlıktan yapıyordum, bu kadar etkisi olduğunu bilmiyordum.
Sadece dikkatimi çeken şu oldu. hakikaten saksı bitkileri özelinde suyun erken kuruması yani buharlaşması ciddi sorun.
Çay posaları toprak kısmının üstünü örtüyorsa güneş ışınları ve rüzgarın direkt olarak toprakla hemen temas kurup kurutmak yerine ağır ağır işliyor, toprak daha uzun süre neli kalıyor.

Bizim ofiste başkonun önünde adını bilmediğim bir çiçek var 3 saksıda var bu çiçek, abi resmen su canavarı bitki, tesadüfen dikkatimi çekti o çay posalarının üstte olduğu bu çiçeklerde su daha uzun ömürlü kalıyordu.

Deleteuser2148

Misafir
Web sitesi
androdestek.com
Hayırlı olsun abi ama ateşin tadını vermez. Hele ateşte ve semaverde çay yapmanın içmenin tadını hiç bir kettle, çaycı, elektronik alet veremez

Tomruk çayın tadını hiç çayda alamam. O yoksa da 1 tane küp şeker atar, soğuk su ile demlerim. Çayı şekersiz içtiğim için daha da hoşuma gider.

sanko86

Yorgun
Kadim Üye
Valla hocam ben bir faydası var mı bilemiyorum, sadece çöp olmasın toprak olsun diye oraya döküyorum. fazla birikirse, bizim saksılarda yer yoksa bahçedeki toprağa karıştırıyorum.

Bir ara 70 lik diye geen büyük bir boş saksı vardı ben o saksının içerisinde biriktirmiştim çay posalarını. geçen hafta çiçeklerde saksı değişiklikleri yaptım, malum çiçekler büyüdükçe artık saksı küçük gelmeye başlıyor, her mevsim topraklarını zenginleştirip saksı büyütüyorum. O çayları o saksıların toprakları ile harmanladım hep.
"Demlenmiş siyah çayla sulanan maydonoz bitkisinin daha çok yapraklı ve yapraklarının daha yeşil olduğu görülmüştür.Böylece giderlere dökeceğimiz çayı tarımda gübre gibi kullanabiliriz." böyle bir bilgi buldum bende.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
"Demlenmiş siyah çayla sulanan maydonoz bitkisinin daha çok yapraklı ve yapraklarının daha yeşil olduğu görülmüştür.Böylece giderlere dökeceğimiz çayı tarımda gübre gibi kullanabiliriz." böyle bir bilgi buldum bende.
Abi ben o çayı bizim penceredeki kaktüslere ve adını bilmediğim iki saksı bitkisi var onlara döküyorum.
Bu kaktüs denen arkadaşın 1000 çeşiti varmış onu öğrendim
Bu kaktüs denen arkadaş sürekli yavruluyor onu da öğrendim :kiskis

WhatsApp Image 2023-03-17 at 09.56.14 (1).jpegWhatsApp Image 2023-03-17 at 09.56.14.jpegWhatsApp Image 2023-03-17 at 09.56.15 (1).jpegWhatsApp Image 2023-03-17 at 09.56.15 (2).jpegWhatsApp Image 2023-03-17 at 09.56.15.jpeg

İşte bizim muz kabukları, su arıtıcısından giden atık su, çay posaları ve bir gün önceden kalıyorsa eğer çaydan kalan kısım hep bu arkadaşlara gidiyor :D

İki boş saksı arakladım @Yelda Helvacı dan, yavrulayan kaktüsleri yine aktaracağım önümüzdeki günlerde :ok

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Limona aşı lazım galiba benim ki şuan komple çiçek halinde mis gibi kokuyor.
Bir fotodan nasıl anladınız ? :oops:

O halde hemen sizi yakalamışken bir şey sormak, söylemek ve doğruluğunu teyit etmek için hemen gidip bir kısa video çekmem lazım.
Aslında o videoyu sizi etiketleyip bölümünde ekleyeyim en güzeli.

Ben gider :D

Yelda Helvacı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Abi ben o çayı bizim penceredeki kaktüslere ve adını bilmediğim iki saksı bitkisi var onlara döküyorum.
Bu kaktüs denen arkadaşın 1000 çeşiti varmış onu öğrendim
Bu kaktüs denen arkadaş sürekli yavruluyor onu da öğrendim :kiskis

Ekli dosyayı görüntüle 1382Ekli dosyayı görüntüle 1383Ekli dosyayı görüntüle 1384Ekli dosyayı görüntüle 1385Ekli dosyayı görüntüle 1386

İşte bizim muz kabukları, su arıtıcısından giden atık su, çay posaları ve bir gün önceden kalıyorsa eğer çaydan kalan kısım hep bu arkadaşlara gidiyor :D

İki boş saksı arakladım @Yelda Helvacı dan, yavrulayan kaktüsleri yine aktaracağım önümüzdeki günlerde :ok
:eek: pembe saksılarımı almışsın. Saksı bırakmadın evde pes. Ofis ofislikten çıktı, seraya döndü mübarek:kiskis

Özlem Can

Meraklı
Yeni Üye
Ustacım güzel günlerde kullanmanızı dilerim :)

Yeri Merli ama senin gayet iyi bildiğin türde yerli.
Termostat bölümleri Arzum Karzum Carzum Tarzum ne olursa olsun hepsi aynı kaynağı kullanıyor. Bizde de servis olduğumuz dönemde satınaldığımız Awox var, ne zaman bozulur diye bekliyorum 4 sene oldu çalışıyor halen çok şaşkınım :D

Şirketi devretmeden ve servisliklerden istifa etmeden evvel ileriyi düşünüp birkaç adet yedek yermostat siparişi verdik :D

Monoblok dediğimiz gövdeye tümleşik rezistans olmaları dışında sorun yok, rezistans gitti mi gövde komple gitti demektir.

Yanma emniyetinin nasıl çalıştığını bir videoda göstermiştim ama bulursam şimdi bakar eklerim.

Şu videonun 4 5 ve 7 inci dakikalarında gördüğün aletler piyasada gördüğün neredeyse tüm çaycılarda kullanılan parçalar.

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

Çakmak ile test de yapmıştım kapanma emniyeti için de nerede göremedim valla acıktım yoruldum eve gideceğim yok da aramadım yalan değil :kiskis
Adem abi yerli Merli ama senin gayet iyi bildiğin türde yerli tam olarak olumlu mu olumsuz bir yorum mu anlayamadım valla acıklarsan sevinirim :D
Ben de kendime bir caycı alıcam celik gövde önerilere acıgım

Özlem Can

Meraklı
Yeni Üye
Arkadaşlar benim evimde 2000 yılından beri tek enerji kaynağı elektrik. Yani gaz yok (varda yok gaza karşıyım) ocak elektrikli, şohben elektrikli, zaten ısınma da klima oda elektrikli.
Eee birde Türk halkının olmazsa olmazı Çay keyfi demi. Oda elektrikli. 23 yıl içinde dolayısı ile çok çaycı geldi geçti elimizden.
Son olarak bu gün itibari ile elime geçen Arzum Ar301 inox un startı verdik. Vatana millete hayırlı olsun :)
Ekli dosyayı görüntüle 1254
Merhaba ürününüzden memnun muısunuz acaba ?

cuhadarzade

Bi' Çok Şeyin Antrenörü
Kadim Üye
Giresun'dan Eynesil Export alıyoruz yeşil paket. Cidden bayıldım çaya. Gerçi ben bergamotlu da çok seviyorum ama Doğuş Earl Grey olanını. Doğuş'un tadını diğerlerinde bulamıyorum. Demlik içine toz çayla 1 adet demlik poşet bergamot karıştırıyorum, harika oluyor.

Faruk KATI

Forumun Dinamik Yüzü 😉
Kadim Üye
Web sitesi
atakumtesisat.net
Arkadaşlar benim evimde 2000 yılından beri tek enerji kaynağı elektrik. Yani gaz yok (varda yok gaza karşıyım) ocak elektrikli, şohben elektrikli, zaten ısınma da klima oda elektrikli.
Eee birde Türk halkının olmazsa olmazı Çay keyfi demi. Oda elektrikli. 23 yıl içinde dolayısı ile çok çaycı geldi geçti elimizden.
Son olarak bu gün itibari ile elime geçen Arzum Ar301 inox un startı verdik. Vatana millete hayırlı olsun :)
Ekli dosyayı görüntüle 1254
bekliyoruz :sopa1

Yelda Helvacı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Adem abi yerli Merli ama senin gayet iyi bildiğin türde yerli tam olarak olumlu mu olumsuz bir yorum mu anlayamadım valla acıklarsan sevinirim :D
Ben de kendime bir caycı alıcam celik gövde önerilere acıgım
Ademin instgram sayfasında ,öne çıkanlar sekmesinde ,trendyol adı altında ürün önerileri mevcut,bakabilirsiniz

Faruk KATI

Forumun Dinamik Yüzü 😉
Kadim Üye
Web sitesi
atakumtesisat.net
tebrik ederim çaydan anlıyorsunuz :) açık çay seviyorsanız tirebolu demli seviyorsanız altınbaş öneririm ben de. eğer imkanınız varsa şimdiden stok yapın çünkü mayıs ayından sonra muhtemelen kuru çaya %50 ye yakın zam olacaktır.
benim tavsiyem altınbaş ve çaykur filiz çayıdır. açık severseniz de tirebolu 42 öneririm. ben karanfille demlerim ?? dinçlik verir kokusu içinizi açar mis gibi:cay

Faruk KATI

Forumun Dinamik Yüzü 😉
Kadim Üye
Web sitesi
atakumtesisat.net
Hayırlı olsun abi ama ateşin tadını vermez. Hele ateşte ve semaverde çay yapmanın içmenin tadını hiç bir kettle, çaycı, elektronik alet veremez

Tomruk çayın tadını hiç çayda alamam. O yoksa da 1 tane küp şeker atar, soğuk su ile demlerim. Çayı şekersiz içtiğim için daha da hoşuma gider.
onun tiryakisiyiz bak işte. sabah dükkanın çardağında sözenler porselen kuplu semaverde odun kömüründe çay demlenir simitle tüketilir günde 3 4 demlik ortalama çay içilir. ben karanfilli içerim. zevk meselesidir. ama semaver çayı başkadır.
20230505_194434.jpg

mbirol

Klima Profesörü
Kadim Üye
benim tavsiyem altınbaş ve çaykur filiz çayıdır. açık severseniz de tirebolu 42 öneririm. ben karanfille demlerim ?? dinçlik verir kokusu içinizi açar mis gibi:cay
Biz çayın bildiğiniz bağımlısıyız. O kadar çok çay denedik. Altınbaş 1 numara. Daha üstüne çay bulamadık. Çok uzun süre çaykur Filiz içiyorduk. Altınbaş a yaklaşık 4-5 senedir geçiş yaptık. Başka çay içmiyoruz. Geçen haftalarda A101 de indirimde idi 43 TL ye, aldım koydum 10 tane yazlığa. Evde de stok mevcut.
Altınbaş adı gibi bu işte en başta.