Neler yeni

Çizgili takım elbise ve ağaç yaprakları - Vestel 55QA9700

bikacharf

Yeni Üye
Yeni Üye
Merhaba,

Arkadaşlar ağaç yaprakları olan ya da insanların üzerinde sık çizgili takım elbise gibi parlak elbiseler olduğunda tvde o kısımda parıldamalar oluyor. Ve bu fazlasıyla göz alıyor. Netlik ayarı varsayılan olarak 10 'da. Bu kısmı 0 yapınca biraz düzelme yaşanıyor ama bu sefer sırf onun için diğer netliklerden feragat etmek zorunda kalıyor olacağım.

Ağaç yapraklı olanlar da aynı şekilde.
Tv gösteriyor ilk önce yaprakları sanki ekran sonrasında yenileniyor gibi.

Bu duruma ya da bu soruna ne ad veriliyor. İleride daha fazla olma ihtimali var mı. Problemi vestele hangi sorun adı altında bildirmem gerektiğini belirlememe yardımcı olur musunuz.

Şimdiden teşekkürler.

55QA9700
S/N: 8968818 300016
______
LG LC550EQQ-SMA4 kodlu panel.
6 COF, %3 AG katman, IPS tabanlı.

Hakan

Süper Üye
Kadim Üye
Merhaba,

Arkadaşlar ağaç yaprakları olan ya da insanların üzerinde sık çizgili takım elbise gibi parlak elbiseler olduğunda tvde o kısımda parıldamalar oluyor. Ve bu fazlasıyla göz alıyor. Netlik ayarı varsayılan olarak 10 'da. Bu kısmı 0 yapınca biraz düzelme yaşanıyor ama bu sefer sırf onun için diğer netliklerden feragat etmek zorunda kalıyor olacağım.

Ağaç yapraklı olanlar da aynı şekilde.
Tv gösteriyor ilk önce yaprakları sanki ekran sonrasında yenileniyor gibi.

Bu duruma ya da bu soruna ne ad veriliyor. İleride daha fazla olma ihtimali var mı. Problemi vestele hangi sorun adı altında bildirmem gerektiğini belirlememe yardımcı olur musunuz.

Şimdiden teşekkürler.

55QA9700
S/N: 8968818 300016
______
LG LC550EQQ-SMA4 kodlu panel.
6 COF, %3 AG katman, IPS tabanlı.
Merhaba

Ben bu sorunu UHD TV'de düşük çözünürlüklü ve taramalı video oynatılması olayına bağlıyorum. Aynı durum benim Grundig 55GGU 9760A TV'de de var. Netlik ayarını 5 dereceye düşürdüm. İdare ediyor.

Sahip olduğumuz TV 3840x2160 piksel çözünürlüğe sahip. Fakat TV yayınları 1920x1080İ standardında. Yani Progressive değil. Taramalı yayın.

Full HD bir TV'de bu parıldamaları kolay kolay görmezsiniz. Mesela şu andaki şikayetçi olduğunuz TV'de Netflix veya youtubeden 4K bir video açın. Kolay kolay parıldama göremezsiniz.

janavar

Araştırmacı
Araştırmacı
Geçenlerde de bir arkadaş benzer sorun yaşamıştı. O da survivor izlerken arka plandaki ağaçlarda yaşıyordu sorun.

Hakan

Süper Üye
Kadim Üye
Geçenlerde de bir arkadaş benzer sorun yaşamıştı. O da survivor izlerken arka plandaki ağaçlarda yaşıyordu sorun.

O bendim işte. Survivor yarışmasında arka plandaki özellikle rengi hafif griye çalan ağaçlarda bariz belli oluyor. Ama benden başka anlayan yok. Ben de artık hiiiiç takmıyorum bunu.;)

bikacharf

Yeni Üye
Yeni Üye
Merhaba

Ben bu sorunu UHD TV'de düşük çözünürlüklü ve taramalı video oynatılması olayına bağlıyorum. Aynı durum benim Grundig 55GGU 9760A TV'de de var. Netlik ayarını 5 dereceye düşürdüm. İdare ediyor.

Sahip olduğumuz TV 3840x2160 piksel çözünürlüğe sahip. Fakat TV yayınları 1920x1080İ standardında. Yani Progressive değil. Taramalı yayın.

Full HD bir TV'de bu parıldamaları kolay kolay görmezsiniz. Mesela şu andaki şikayetçi olduğunuz TV'de Netflix veya youtubeden 4K bir video açın. Kolay kolay parıldama göremezsiniz.
Evet onu fark etmiştim ama her yayın 4k olmadığı için, her yayını da 4k izleyecek alt yapı olmadığı için buna geçici çözüm demiştim.

Şimdi TV yi değiştirmeye de korkuyorum, tek problemim TV de bu sorun. Arkadaşımda d var onun tv donuyor, değişim yaptı gelen ondan beter. Bi beli doğrulmadı. Diğer TV lerde bu sorun var mı, ya da kısmen bendeki TV değerleriyle mi ilgili diye merak etmiştim.

Sorunun çözümü değişim mi yoksa para mı :)

janavar

Araştırmacı
Araştırmacı
Benzer sorun benim nordmende TV de de oluyordu. Genelde Netflix 4k yayınlarda (mi stick ile) Tv nin ayarlarında "Gürültü Azaltma" ve "DLC" ayarını Açık konumdan Kapalı konuma getirince sorun düzeldi. DLC kendini otomatik olarak geri açıyordu, fakat onu da servis menüsüne girerek kapalı yaptım.

bu gibi bir ayar sizde hala "OTO" ve "AÇIK" konumda olabilir. Benzer şüphelendiğiniz ayarlarını kapalı konuma getirerek test edebilirsiniz.