Neler yeni

Doğru Türkçe Konuşuyor musunuz?

İlteriş Yılmaz

Sürecin kendisi sonuçtan çok daha kıymetli.
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.inceleriz.com
Merhaba, Ben Ayhan. Türkçemizi doğru konuşmak ve yapılan yaygın hataları düzelterek geniş kitlelere ulaşmak istiyorum. Türkçemizi doğru konuşmak konusunda siz neler düşünüyorsunuz?
Hoş geldin abi. Türkçe kırmızı çizgimiz. Doğru konuşmalı, doğru örnek olmalıyız. Çabalarını takdir ediyorum. ??❤️

Hakan

Süper Üye
Kadim Üye
Güzel dil Türkçe bize
Başka dil gece bize
İstanbul konuşması
En saf, en ince bize.

Böyle bir mısra vardı. Lisede okurken bunu okuduğumu hatırlıyorum. Mümkün mertebe düzgün konuşmaya çalışırım. Hatalı konuşanı düzeltirim. Hatalı yazanlara da tepkimi göstermeye çalışırım.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
''Çabalıyoruz'' en azından.

%100 doğru anlamda ne yazabiliyor ne de konuşabiliyoruz. Sadece elimizden geldiğince burada dikkat etmeye gayret ediyoruz.

Sosyal hayatımızda @Yelda Helvacı ile birbirimizin söylem hataları var ise düzeltiyor, kararsız kalırsak üşenmeden araştırıyoruz.

Bir o kaldı, bari o TÜRK kalsın.

İlteriş Yılmaz

Yönetici
Admin
Web sitesi
www.inceleriz.com
''Çabalıyoruz'' en azından.

%100 doğru anlamda ne yazabiliyor ne de konuşabiliyoruz. Sadece elimizden geldiğince burada dikkat etmeye gayret ediyoruz.

Sosyal hayatımızda @Yelda Helvacı ile birbirimizin söylem hataları var ise düzeltiyor, kararsız kalırsak üşenmeden araştırıyoruz.

Bir o kaldı, bari o TÜRK kalsın.
Türk adı hep var olacak. Sen merak etme abi. ???

H.YILDIRIM

Süper Üye
Kadim Üye
Sn.@diksiyonkampi öncelikle foruma hoş geldiniz.Ben de Türkçe'yi doğru yazma ve konuşma konusunda hassasım.Ama insanlarımızın çoğunluğu hem doğru yazmaya hem de doğru konuşmaya pek önem vermiyor.Bu sorun bence eğitim sistemimizden kaynaklanıyor,çözülürse ancak eğitimle çözülür,fakat şu anki eğitim sistemiyle imkansız.

Faruk KATI

Forumun Dinamik Yüzü 😉
Kadim Üye
Web sitesi
atakumtesisat.net
çabalıyorum ama R harfini söyleyemiyorum. bunu söylemek için çok da çabaladığım söylenemez. bu konuda herhangi bir çözüm yolu var mı acaba. aziz yıldırım gibi v olaral değil de beyaz gibi yumuşak g olarak çıkıyor R harfleri.

diksiyonkampi

Yeni Üye
Yeni Üye
çabalıyorum ama R harfini söyleyemiyorum. bunu söylemek için çok da çabaladığım söylenemez. bu konuda herhangi bir çözüm yolu var mı acaba. aziz yıldırım gibi v olaral değil de beyaz gibi yumuşak g olarak çıkıyor R harfleri.
Var. Eğer inceleriz yöneticileri kabul ederlerse, bununla ilgili bir video çekip inceleriz Instagram hesabı üzerinden hafta sonu paylaşım yapayım.

diksiyonkampi

Yeni Üye
Yeni Üye
Sn.@diksiyonkampi öncelikle foruma hoş geldiniz.Ben de Türkçe'yi doğru yazma ve konuşma konusunda hassasım.Ama insanlarımızın çoğunluğu hem doğru yazmaya hem de doğru konuşmaya pek önem vermiyor.Bu sorun bence eğitim sistemimizden kaynaklanıyor,çözülürse ancak eğitimle çözülür,fakat şu anki eğitim sistemiyle imkansız.
Hoş buldum. Çok haklısınız. Ancak şu bir gerçek ki önce kendimiz, sonra yakın çevremizin farkındalık geliştirmesine yardımcı olursak, muhakkak güzel neticeler elde edeceğiz.

İlteriş Yılmaz

Yönetici
Admin
Web sitesi
www.inceleriz.com
Var. Eğer inceleriz yöneticileri kabul ederlerse, bununla ilgili bir video çekip inceleriz Instagram hesabı üzerinden hafta sonu paylaşım yapayım.
O şekilde de olabilir. Kendi kanalında paylaşıp buraya link de verebilirsin abi. Hiç sorun yok. ??

İlteriş Yılmaz

Yönetici
Admin
Web sitesi
www.inceleriz.com
Bende düzgün bir dille konuşmaya, yazmaya dikkat edenlerdenim lakin üstat olmadığımdan çokça hatalarım oluyordur. Güzel konu, hoşgeldiniz.
Üstad olmaya gerek yok aslında. Genel kuralları bilmek ve bazı detayları da farkındalık ile görmek kafi. ☺️

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Hocam mevcut eğitim sisteminden hiçbir beklentimiz kalmadığı için toplum olarak kendi kendimizi ve evlatlarımızı eğitmeye gayret ediyoruz.
Cehaletin altındaki küllenmeye yüz tutmuş ateşi körükleyenler utansın.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Topluma katkı sunacak her içeriğe kapılarımız sonuna kadar açık :ok