Neler yeni

Episiklerit konusunda bilgisi olan var mı?

sanko86

Yorgun
Kadim Üye
Episiklerit konusunda bilgisi olan var mı?

Gözle ilgili bu aralar sıkıntı yaşıyorum.Doktor episiklerit dedi damla verdi.Bir gözde idi geçti derken şimdi diğeri aynı durumda. Konu hakkında tecrübesi olan varsa bilgi rica ediyorum.

pear

İnce Eleyen
Kadim Üye
az çok bilgim var. genelde romatizma kaynaklı oluyor. Batma hissi rahatsız ediyor. Kısa vadede suni göz yaşı damlalarını kullanabilirsiniz. Hem göz kuruluğuna iyi geliyor hem de bu durumda gözdeki batma hissini rahatlatıyor. Tabiki en doğrusunu doktorunuz bilir.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
İlk defa ismini duyduğum ancak sevgili @pear dostumuzun açıklamasını okuyunca ''Aha bende de oluyor bu'' dediğim fakat benim için geçici olan durum.

Benim sebebim belli, uyuyor olduğum süre dışında neredeyse tamamen ekran başındayım.

Hocam ben her türlü rahatsızlıkta hep önce kaynak bilmek istiyorum.

Safra kesende taş var diyen doktora NEDEN diye sordum ilk olarak.

Yani ölecekmiyim tedavisi var mı veya eee şimdi ne olacak falan değil, NEDEN dedim adama çünkü sebep sonuç ilişkisine hep inanan birisiyim.

Dolayısı ile sizdeki konuya da ACABA NEDEN diye yaklaştım ister istemez.

Bu arda geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.

pear

İnce Eleyen
Kadim Üye
İlk defa ismini duyduğum ancak sevgili @pear dostumuzun açıklamasını okuyunca ''Aha bende de oluyor bu'' dediğim fakat benim için geçici olan durum.

Benim sebebim belli, uyuyor olduğum süre dışında neredeyse tamamen ekran başındayım.

Hocam ben her türlü rahatsızlıkta hep önce kaynak bilmek istiyorum.

Safra kesende taş var diyen doktora NEDEN diye sordum ilk olarak.

Yani ölecekmiyim tedavisi var mı veya eee şimdi ne olacak falan değil, NEDEN dedim adama çünkü sebep sonuç ilişkisine hep inanan birisiyim.

Dolayısı ile sizdeki konuya da ACABA NEDEN diye yaklaştım ister istemez.

Bu arda geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.
Adem bey benim gibi bütün gün monitör arkasında oturanların muzdarip olduğu iki şey göz tembelliği ve kuruluğu. Başıma çok işler açtı 2 kere ameliyat oldum. mütemadi göz yaşı damlası kullanıyorum artık. Bir sorun yok artık şükür

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Adem bey benim gibi bütün gün monitör arkasında oturanların muzdarip olduğu iki şey göz tembelliği ve kuruluğu. Başıma çok işler açtı 2 kere ameliyat oldum. mütemadi göz yaşı damlası kullanıyorum artık. Bir sorun yok artık şükür
Ofiste belli aralıklarla PC başından kalkar ve balkona gider, Karşımdaki dağın en zirvesine odaklanır gözümün orayı mümkün olduğunca netlemesini sağlamaya çalışırım. sonra hemen önümdeki balkon demirine odaklıyorum gözleri, gün içersinde bunu 5 10 kere tekrar ediyorum her seferinde 5 er kere vs.

Yaş 50, 39 yaşıma sol göz 1.25 astigmat demiş ve gözlük vermişti doktor fakat kullanamadım.
Gözlükle yürürken sanki boşlukta yürüyormuş, boşluğa adım atıyormuşum gibi olan his bende haftalarca geçmedi,
Çıkarttım attım, 44 de yine doktor ine gözlük yine çıkartıp attım halen gözlüksüz çalışıyorum ancak sınavlara mecburen gözlükle gidiyorum zira kitap okumak veya sınav kağıdı doldurmak artık imkansız bana gözlüksüz.

İnsan uzuvları arasında mutlaka ki önem sıralaması yapılmaz ancak GÖZ çok başka bir şey. En kıymetlim desem hata etmiş olmam sanırım.

Rüstem

Süper Üye
Yeni Üye
Ofiste belli aralıklarla PC başından kalkar ve balkona gider, Karşımdaki dağın en zirvesine odaklanır gözümün orayı mümkün olduğunca netlemesini sağlamaya çalışırım. sonra hemen önümdeki balkon demirine odaklıyorum gözleri, gün içersinde bunu 5 10 kere tekrar ediyorum her seferinde 5 er kere vs.

Yaş 50, 39 yaşıma sol göz 1.25 astigmat demiş ve gözlük vermişti doktor fakat kullanamadım.
Gözlükle yürürken sanki boşlukta yürüyormuş, boşluğa adım atıyormuşum gibi olan his bende haftalarca geçmedi,
Çıkarttım attım, 44 de yine doktor ine gözlük yine çıkartıp attım halen gözlüksüz çalışıyorum ancak sınavlara mecburen gözlükle gidiyorum zira kitap okumak veya sınav kağıdı doldurmak artık imkansız bana gözlüksüz.

İnsan uzuvları arasında mutlaka ki önem sıralaması yapılmaz ancak GÖZ çok başka bir şey. En kıymetlim desem hata etmiş olmam sanırım.

Eğer birkaç güne gözlüğe alışılmıyorsa, gözlüğün camı kesilirken odak noktası tam ayarlanmamış olabilir. Benim de bir tane gözlüğüm öyleydi. Gözlükçüye götürdüm kavga dövüş yeni cam taktılar, düzeldi.

pear

İnce Eleyen
Kadim Üye

Haklısınız insanlara sorasınız hangi duyunuzu kaybetmek istemezsiniz çoğu görmek der. Göz numarası sıkıntılı bir durum. 4 doktora gitmiştim dördü de farklı numara vermişti. En son doktora bunu sorduğumda malesef böyle; inandığınız doktorun verdiği numarayı kullanın demişti. Çok garip gelmişti bir standardın olmaması. Özellikle astimatta ölçülen numarayı kullanmak imkansıza yakın her şey garip görünüyor ve baş ağrısı yapıyor. Bu yüzden astimatı düşük alın derlerdi.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Eğer birkaç güne gözlüğe alışılmıyorsa, gözlüğün camı kesilirken odak noktası tam ayarlanmamış olabilir. Benim de bir tane gözlüğüm öyleydi. Gözlükçüye götürdüm kavga dövüş yeni cam taktılar, düzeldi.
Abi kimseye derdini anlatamayınca ''lanet olsun'' diyor bırakıyorsun.
Ben alıştım Ülkemizde bu duruma.

Rüstem

Süper Üye
Yeni Üye
"Episiklerit nedir, neden olur, olmaması için ne yapmalıyım, episiklerit olmuşsam nelere dikkat etmeliyim, tedavisi nedir?" diye sizin yerinize chatgpt'ye sordum.

Cevabı:
Episklerit, gözdeki bir tabakanın (episklera) iltihaplanmasıdır. Episklera, göz küresinin beyaz kısmının üstünde bulunan ve kan damarları içeren ince bir tabakadır. Episkleritler genellikle ağrılıdır ve tek veya çift taraflı olabilir.

Episkleritlerin nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte, genellikle enfeksiyon, alerji, otoimmün bozukluklar ve sistemik hastalıklar (örneğin romatoid artrit) gibi çeşitli faktörlerle ilişkilendirilir.

Episklerit oluşumunu önlemek için öncelikle göz hijyenine dikkat etmek gerekmektedir. Eller düzenli olarak yıkanmalı ve gözlere dokunulmamalıdır. Göz kuruluğunu önlemek için de yeterli miktarda su içmek ve gözlerinizi nemlendirici damlalar kullanarak nemli tutmak önemlidir.

Episklerit geliştiğinde, semptomları hafifletmek için soğuk kompresler ve ağrı kesiciler kullanılabilir. Bununla birlikte, tedavi edilmeyen veya kötü tedavi edilen vakalarda daha ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Bu nedenle, gözlerde ağrı, kızarıklık, şişlik veya rahatsızlık hissi gibi belirtiler varsa bir göz doktoruna başvurmak gerekir. Tedavi, genellikle topikal kortikosteroidler, nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar veya immünosupresif ilaçlar gibi göz damlaları veya haplar kullanılarak yapılır. Ancak, tedaviye yanıt, episkleritin nedenine ve şiddetine bağlı olarak değişebilir.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Haklısınız insanlara sorasınız hangi duyunuzu kaybetmek istemezsiniz çoğu görmek der. Göz numarası sıkıntılı bir durum. 4 doktora gitmiştim dördü de farklı numara vermişti. En son doktora bunu sorduğumda malesef böyle; inandığınız doktorun verdiği numarayı kullanın demişti. Çok garip gelmişti bir standardın olmaması. Özellikle astimatta ölçülen numarayı kullanmak imkansıza yakın her şey garip görünüyor ve baş ağrısı yapıyor. Bu yüzden astimatı düşük alın derlerdi.
Aha ilk defa ben bir şey yazmadan ne yaşadığımı anlatan birisi denk geldi :D

Devlete güvenmiyor özel gidiyoruz, abla resmen senaryo yazdı bana yemin ederim.

''Senin gözüne 5yaşındayken ağaç dalı çarpmış bilmemneyini çizmiş'' dedi doktor.

Önce hayran oldum kadının kullandığı teknolojiye, vay anasını yaşına kadar söyledi diye düşündüm.

Çıkınca rahmetli annemi aradım dedim anacım benim gözsüme 5 yaşında bele bele olmuş, Anacım cevap vermişti ''Poh yemiş tohtor'' diye :D

''5 yaşında çocuğumun gözünü ağaç dalı çizecek ve benim haberim olmayacak mı?'' demişti :)

Aradan bir sene geçti aynı tohtora eşim @Yelda Helvacı gitti, aaaa ne büyük tesadüf ki aynı ağaç dalı onun da gözünü çizmiş :kop

Siz söyleyin dostlar , kime güvenip de gölük takalım biz şimdi? :kiskis

Rüstem

Süper Üye
Yeni Üye

''Senin gözüne 5yaşındayken ağaç dalı çarpmış bilmemneyini çizmiş'' dedi doktor.

Önce hayran oldum kadının kullandığı teknolojiye, vay anasını yaşına kadar söyledi diye düşündüm.

Çıkınca rahmetli annemi aradım dedim anacım benim gözsüme 5 yaşında bele bele olmuş, Anacım cevap vermişti ''Poh yemiş tohtor'' diye :D

''5 yaşında çocuğumun gözünü ağaç dalı çizecek ve benim haberim olmayacak mı?'' demişti :)

Aradan bir sene geçti aynı tohtora eşim @Yelda Helvacı gitti, aaaa ne büyük tesadüf ki aynı ağaç dalı onun da gözünü çizmiş :kop

Ben İstanbul'da doktorların yarısından memnun kalıyordum. Fethiye'ye geldim, muayene sonrası başka doktora daha gitme ihtiyacı duyuyorum :D

pear

İnce Eleyen
Kadim Üye

Benzeri de bende olmuştu. Parmağımda iltihap olmuştu kiryoterapi mi yapmadılar antibiyotikler mi vermediler. Sonuçta geçmedi. Ve bir doktora daha gittim ve annem de geldi. Doktor diğer meslektaşlarım doğru tedavi uygulamışlar katılıyorum diyerek meslektaş dayanışmasını yüce şekilde gösterdi. Annem de doktor bey dedi biz eskiden kara merhem kullanırdık iyi gelirdi dedi. Doktor da hanımefendi dedi hangi çağda yaşıyoruz öyle şeyler mi kaldı hepsi kocakarı ilacı dedi onların. Yine antibiyotik yazdı. Annem sen ona bakma dedi ve parmağımı kara merhemle güzelce sardı ve sabaha bütün iltihap yok olmuştu.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Benzeri de bende olmuştu. Parmağımda iltihap olmuştu kiryoterapi mi yapmadılar antibiyotikler mi vermediler. Sonuçta geçmedi. Ve bir doktora daha gittim ve annem de geldi. Doktor diğer meslektaşlarım doğru tedavi uygulamışlar katılıyorum diyerek meslektaş dayanışmasını yüce şekilde gösterdi. Annem de doktor bey dedi biz eskiden kara merhem kullanırdık iyi gelirdi dedi. Doktor da hanımefendi dedi hangi çağda yaşıyoruz öyle şeyler mi kaldı hepsi kocakarı ilacı dedi onların. Yine antibiyotik yazdı. Annem sen ona bakma dedi ve parmağımı kara merhemle güzelce sardı ve sabaha bütün iltihap yok olmuştu.
Analarımız yaaaaa. Hepsi ayrı candır. :affet

Puzik

Süper Üye
Kadim Üye
Benim 2 yıl önce yoğun şekilde vardı bir gözümde. Batma yoktu bende. Birkaç göz hastanesine gittim. Neden olduğunu anlayamadılar. Damla verdiler,geçmeyince kortizonu yükselttiler. Sonra geçti lakin şuan bile hafif kırmızılık var. Sebebi rokatizma ile ilgili olabilirmiş. Şehir hastanesi doktoruda bulamayınca Romatolojiye aktarmıştı aşırı sıra olduğu için gitmemiştim. Damlalara devam edin derim geçmezse tekrar gidin ki kortizon yükseltsinler.

sanko86

Yorgun
Kadim Üye
Dokuz Eylül Üniversitesi Romoatolojiye gittim.Kan, Akciğer röntgeni ve yüzlerce soru sonunda 1 ay sonra görüşmek üzere ayrıldım. Bakalım sonuç ne olacak.Doktor romatolojik değil gibi dedi ama sonuç kan tahlillerine göre belli olacak.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Dokuz Eylül Üniversitesi Romoatolojiye gittim.Kan, Akciğer röntgeni ve yüzlerce soru sonunda 1 ay sonra görüşmek üzere ayrıldım. Bakalım sonuç ne olacak.Doktor romatolojik değil gibi dedi ama sonuç kan tahlillerine göre belli olacak.
Hayırlı haberler olsun ?