Neler yeni

Klima sigortasından ses geliyor *Çözüldü*

mustafadalgi1

Yeni Üye
Yeni Üye
girişte 40A size yetiyorsa 40 ve üzeri istediğinizi kullanabilirsiniz kaçak akım rölesinin uzerinde yazan anma akımıdır 63A olan daha geç atar 40 A daha çabuk atar diye düşünmeyin kaçak akımın haricinde hiç bir şeyi algılamaz yani siz 100 A de çekseniz röle yanar ama atmaz ama şebekeden çekilen akım ile dönen akım aynı değil arada 30mA fark varsa devreyi keser ikisi bir arada olsun isterseniz RCBO kullanmanız gerekir

bazı otamatik sigortalar üzerinde yazılı akım sınırına yaklaşınca ses yaptığına birkaç kez şahit oldum ama sizde durum farklı kaçak akım rölesinin(RCCB) 30 mA sevyesine yaklaştığında ses yaptığına denk gelmedim genede kontrol etmek için klimanın topraklama hattını kısa süreliğine devreden çıkarıp deneyin
Cihazın topraklamasinı kesince kacak akimdaki ses neredeyse yok oluyor. Bu ne demek, sıkıntı nerede ?
Bu arada prizde ölçümler yaptım
Faz ~ nötr 215 v
Faz ~ toprak 218.5 v
Nötr ~ toprak 3.1 v

Ve işin en ilginç tarafı klimanın topraklama hattını soktum ve sökük iken klima toprağı ve priz toprağı arası ökçün yaptım 105 v cıktı.

evrenatabek

İnce Eleyen
Kadim Üye
Web sitesi
www.facebook.com
multimetreniz AC ölçümü için true-rms özellikli mi?

elektrikçi hat kontrolü yaptığında kaçak akımı ölçme işlemlerden biri olması gerekirdi.

Ayrıca servislerin montaj başlangıcında toprak hattını cihazla kontrol ettiklerini biliyorum.

mustafadalgi1

Yeni Üye
Yeni Üye
multimetreniz AC ölçümü için true-rms özellikli mi?

elektrikçi hat kontrolü yaptığında kaçak akımı ölçme işlemlerden biri olması gerekirdi.

Ayrıca servislerin montaj başlangıcında toprak hattını cihazla kontrol ettiklerini biliyorum.
Cihaz fluke 374 fc modeli.

evrenatabek

İnce Eleyen
Kadim Üye
Web sitesi
www.facebook.com
Gerilim ölçümü seri bağlantı ile ölçüm tekniğine yabancıyım. Normalde ne değer çıkar bilmiyorum.
Ve işin en ilginç tarafı klimanın topraklama hattını soktum ve sökük iken klima toprağı ve priz toprağı arası ökçün yaptım 105 v cıktı.
Diğer değerlerde bir anormallik görmedim.

mustafadalgi

Meraklı
Meraklı
Uzun zaman sonra herkese merhaba;

63 A 30 ma siemens A tipi kaçak akım rölesini taktım ve sonuç mükemmel klimayı açtığımda kaçak akımdan gelen çınlama sesi kesildi. Yardım eden herkese çok teşekkürler Allah razı olsun. Bu sorunu yaşayan herkesin işine yarar umarım. Ac tipi kaçak akım rölesi inverter cihazda ses yapıyor ama A tipi kaçak akım rölesi ses yapmıyor.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Uzun zaman sonra herkese merhaba;

63 A 30 ma siemens A tipi kaçak akım rölesini taktım ve sonuç mükemmel klimayı açtığımda kaçak akımdan gelen çınlama sesi kesildi. Yardım eden herkese çok teşekkürler Allah razı olsun. Bu sorunu yaşayan herkesin işine yarar umarım. Ac tipi kaçak akım rölesi inverter cihazda ses yapıyor ama A tipi kaçak akım rölesi ses yapmıyor.
Elleriniz dert görmesin. Bundan sonra bu tarz bir sorun yaşayan tüketiciler, en azından sizin çektiğiniz derdi çekmeden hemen sonuca ulaşabilecekler :ok

mustafadalgi

Meraklı
Meraklı
Elleriniz dert görmesin. Bundan sonra bu tarz bir sorun yaşayan tüketiciler, en azından sizin çektiğiniz derdi çekmeden hemen sonuca ulaşabilecekler :ok
İnşallah herkesin işine yarar görselini de paylaşıyorum bilgi açısından.

Siemens 5SV5316-6 Kaçak Akım Rölesi 1 Faz+Nötr 63A. 30mA A Tipi​

Ekli dosyalar

• 11.jpg
    11.jpg
    112 KB · Görüntüleme: 23

meeb

İnce Eleyen
Kadim Üye
selamlar hocam aynı dert bende de var.Hatta hiç bir şey bağlı değilken tüm şalterler inikken de ses yapıyor ayda 3 4 kez durup dururken atıyor ,napcam bilemiyorum.Sırf buzdolabı için akıllı priz aldım meçbur kalır kaynanamlara gidersek😀 komşuya anahtar bırakıcam mesaj gelirse kedildi diye.

mustafadalgi

Meraklı
Meraklı
selamlar hocam aynı dert bende de var.Hatta hiç bir şey bağlı değilken tüm şalterler inikken de ses yapıyor ayda 3 4 kez durup dururken atıyor ,napcam bilemiyorum.Sırf buzdolabı için akıllı priz aldım meçbur kalır kaynanamlara gidersek😀 komşuya anahtar bırakıcam mesaj gelirse kedildi diye.
Merhaba kaçak akım rölesi sorunlu olabilir bir elektrikçiye danışmanızda fayda var.

meeb

İnce Eleyen
Kadim Üye
sigma markalarda bu tarz sorunlar oluyormuş araştırdığıma göre.Yeni aldığım Siemens ten ağır da olsa kontak girişleri bakır değil,içleri hafif korozyon olmuş.Değiştirdim yaklaşık 1 aydan fazla süredir sorun olmadı maşallah diyelim

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
sigma markalarda bu tarz sorunlar oluyormuş araştırdığıma göre.Yeni aldığım Siemens ten ağır da olsa kontak girişleri bakır değil,içleri hafif korozyon olmuş.Değiştirdim yaklaşık 1 aydan fazla süredir sorun olmadı maşallah diyelim
@münzevi1940 dostumuzun bu konuda bize geri bildirimde bulunacağını tahmin ederim yakın zamanda.

münzevi1940

Araştırmacı
Araştırmacı
@münzevi1940 dostumuzun bu konuda bize geri bildirimde bulunacağını tahmin ederim yakın zamanda.
Kurulum yapıldıktan sonra özellikle dikkat edeceğim. Ev halkının en ufak çıtırtıyı dahi duyacak kadar hassas olduğunu bildiğim için ben duymasam bile onlar duyacaktır 😂

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com
Kurulum yapıldıktan sonra özellikle dikkat edeceğim. Ev halkının en ufak çıtırtıyı dahi duyacak kadar hassas olduğunu bildiğim için ben duymasam bile onlar duyacaktır 😂
Ooooh klima da kusursuz kuruldu nasılsa, Sigortdadan ses de gelmezse tamamdır gaari :D

meeb

İnce Eleyen
Kadim Üye
Ooooh klima da kusursuz kuruldu nasılsa, Sigortdadan ses de gelmezse tamamdır gaari :D
başlarda benimde gelmiyor du hiç anlamadığımız vakit ses gelmeye başladı, sonrasında yine hiç anlamadığımız bir vakit , durduk yere atmaya başladı.Buzdolabı olmasa sorun yok,malum gezen de insanlarız ,nasip olursa mayıs ayında da Kastamonu, Safranbolu ya gideceğiz.Ama wifili akıllı priz aldım,wifi ağlardan birini benim ki diğerini komşunun kine bağladım.Şimdi evde yokken elektrikler giderse bilgimiz olacak,yedek anahtarla komşuya müdahale etmesi için haber ederiz en kötü senaryoda.😀

içindeki et ,süt ürünlerini geçtim dolap koktumuydu bir kere adama yeni buzdolabı aldırır arkadaştan biliyorum.🥴

münzevi1940

Araştırmacı
Araştırmacı
İlk kurulum sonrası yaklaşık bir saat çalıştırdım gittim sigortayı kulağımı yasladım dinledim şuanlık sorunumuz yok. Kurulum ve servis öyle mutlu etti ki anlatmak az kalır.

Ne montajları okudum izledim. Tedirgindim.

Servis işini güzel yaptı ve mutluyum yaklaşık bir buçuk aydır eve girip çıkan ustanın haddi hesabı olmadı. Neler gördü gözlerim neler duydu kulaklarım.

Klima için gelen sevisin yeri bir başkaydı

meeb

İnce Eleyen
Kadim Üye
İlk kurulum sonrası yaklaşık bir saat çalıştırdım gittim sigortayı kulağımı yasladım dinledim şuanlık sorunumuz yok. Kurulum ve servis öyle mutlu etti ki anlatmak az kalır.

Servis işini güzel yaptı ve mutluyum yaklaşık bir buçuk aydır eve girip çıkan ustanın haddi hesabı olmadı. Neler gördü gözlerim neler duydu kulaklarım.

iyi günlerde kullanın hocam.

Adem Helvacı

Everybody Dies
Yönetici
Administrator
Web sitesi
www.inceleriz.com

Senin desteklerin ile ülkemizde böyle kaliteli yaklaşımların da olabildiğine ve hem de herhangi birisinin isminin duyulup bilinmesine gerek kalmadan organik bir gelişme ile böyle kaliteli hizmet sunulabildiğine dair insanımızı bilgilendireceğiz :ok